Top banner
Du er her: Klubben / Sejrsliste Print
colorbanner
        KLUBBEN
        RYTTERLISTE
        LEDEROVERSIGT
        VEDTÆGTER
        HISTORIE
        SEJRSLISTER
        MEDALJER
        KLUBPOKALER
        HALL OF FAME
        ÆRESMEDLEMMER

MEDALJELISTE

Odder Cykel Klub har igennem årene fået mange medaljer ved forskellige mesterskaber.
Neden for kan du se alle de medaljer, Odder ryttere har kæmpet sig til ved forskellige mesterskaber.
Siden er under oprettelse, da der ikke tidligere har været en oversigt over hvilke medaljer Odder Cykel Klub har vundet.
Hvis du kender til medaljer, som ikke står her på siden, så skriv til os. Se under kontakt
Opdateret pr. 10/05-2015

2015
DM cross
Sølv: Jens Bak Bjerregaard (U11)
Bronze: Mads Bak Bjerregaard (15)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Sølv: Niels-Henning Uhre Lauridsen (C)
Bronze: Frederik Nørgaard Lund (Junior)


2014
DM enkeltstart
Guld: Anthon Charmig (U17)
Sølv: Anthon Charmig (Junior)

DM holdløb
Guld: Per Christensen (H50)

DM Bane - Sprint
Sølv: Anders Fynbo (Junior)

DM cross
Guld: Anthon Charmig (U17)
Guld: Lucas Wulff Andersen (U15)
Sølv: Jens Bak Bjerregaard (U11)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Magnus Skjøth (C)
Guld: Morten Andreas Stampe (U15)
Sølv: Alfred Rasmussen (U13)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Morten Andreas Stampe (U15)

Jysk-fynsk mesterskab Cross
Guld: Lucas Wulff Andersen (U17)
Guld: Jens Bak Bjerregaard (U11)
Sølv: Mads Bak Bjerregaard (U15)
Sølv: Noah Wulff Andersen (U11)
Bronze: Morten Andreas Stampe (U17)


2013
DM linieiløb
Guld: Morten Andreas Stampe (U15)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Morten Andreas Stampe (U15)

Jysk-fynsk mesterskab Cross
Guld: Lucas Wulff Andersen (U15)


2012
DM linieiløb
Guld: Morten Andreas Stampe (U13)
Bronze: Julie Leth (Dame elite)

DM enkeltstart
Guld: Anthon Charming (U15)
Guld: Morten Andreas Stampe (U13)
Bronze: Julie Leth (Damle elite)

DM cross
Bronze: Mads Bak Bjerregaard

Jysk-fynsk mesterskab linieiløb
Guld: Morten Andreas Stampe (U13)
Sølv: Anthon Charmig (U15)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Anthon Charming (U15)
Guld: Morten Andreas Stampe (U13)

Jysk-fynsk mesterskab cross
Guld: Mads Bak Bjerregaard (U13)


2011
DM linieløb
Guld: Julie Leth (Damer elite)

DM enkeltstart
Guld: Annika Langvad (Dame elite)
Sølv: Michelle Lauge (Dame elite)

DM holdløb
Guld: Julie Leth, Michelle Lauge, Henriette Christensen (Damer)

DM: cross
Guld: Annika Langvad

DM Bane - Sprint
Bronze: Patrick Leth (Junior)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Sølv: Patrick Leth (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Sølv: Anthon Charming (U15)
Sølv: Morten Andreas Stampe (U13)


2010
VM Bane - Pointløb
Guld: Julie Leth (Dame Junior)

DM linieløb
Guld: Annika Langvad (Dame elite)
Guld: Anette Berg (D30)
Guld: Anthon Charmig (U13)
Bronze: Trine Lorentzen (Dame elite)

DM enkeltstart
Guld: Annika Langvad (Dame elite)
Guld: Anette Berg (D30)

DM holdløb
Guld: Annika Langvad, Mia Eskebjerg, Trine Lorentzen
Sølv: Julie Leth, Anette Berg, Nikoline Hansen

DM MTB
Bronze: Nikoline Hansen (Dame elite)


2009
DM linieløb
Bronze: Julie Leth (Dame junior)

DM enkeltstart
Guld: Anette Berg (D30)
Sølv: Anthon Charmig (U13)
Bronze: Morten Andreas Stampe (U11)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Sølv: Patrick Leth (U17)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Julie Leth (Dame junior)
Bronze: Kasper Svingel Jensen (Junior)
Bronze: Julie Lykke (U16P)


2008
DM Linieløb
Bronze: Mathias Lisson (Junior)
Bronze: Patrick Leth (U13)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Julie Leth (Dame junior)
Sølv: Patrick Leth (U13)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Sølv: Rudi Nielsen (A)
Sølv: Patrick Leth (U13)
Bronze: Mathias Lisson (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Julie Leth (Dame junior)
Sølv: Julie Lykke (U16P)


2007
U23 DM linieløb
Bronze: Jacob Kodrup

Svensk U23 mesterskab linieløb
Guld: Erik Magnusson

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Kristian Snitgård Skov (B)
Sølv: Julie Leth (U15P)
Bronze: Jacob Kodrup (A)
Bronze: Kristian Haugaard Jensen (U17)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Sølv: Kristian Snitgård Skov (B)
Sølv: Krisian Haugaard Jensen (U17)

Jysk-fynsk mesterskab holdløb
Bronze: Søren Kolkjær Kristensen, Kristian Haugaard Jensen, Morten Rasmussen (U17)


2006
DM linieløb
Bronze: Patrick Leth (U11)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Søren Pugdahl Pedersen (B)
Sølv: Jacob Gye Madsen (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Sølv: Nicolai Mondrup Jensen (U15)
Bronze: Patrick Leth (U11)


2005
DM Holdløb
Bronze: ??, ??, ?? (U15)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Martin Frost Lollesgaard (Junior)
Sølv: Henrik Jensen (Begynder)
Sølv: Jonas Søndergaard (U17)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Bjørn Nielsen (H40)
Bronze: Jonas Søndergaard (U17)

Jysk-fynsk mesterskab bane - Omnium
Bronze: Søren Kolkjær Kristensen (U15)


2004
DM linieløb
Guld: Kasper Thustrup (U17)
Sølv: Line Belling Sørensen (U11P)

DM enkeltstart
Bronze: Jonas Søndergaard (U15)
Bronze: Line Belling Sørensen (U11P)

DM Holdløb
Sølv: Kristian Snitgård Skov, Klaus H. Stenger, Henrik Sørensen (Junior)

DM MTB
Guld: Thomas Juul-Jensen (Junior)
Bronze: Henrik Sørensen (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Kristian Lau Thomasen (U17)
Bronze: Kasper Hvid Eibye (B)
Bronze: Christian Moberg Jørgensen (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Sølv: Morten Mikkelsen (A)
Sølv: Kristian Lau Thomsen (U17)


2003
DM linieløb
Bronze: Jens Peter Ravn Rasmussen (H30)

U23 DM enkeltstart
Bronze: Michael Tronborg

DM holdløb
Bronze: Thomas Lundgaard, Brian Hillebrandt Larsen, Michael Tronborg

DM Bane - Sprint
Sølv: Kasper Jessen (Junior)

DM Bane - 1000 meter med faststart
Sølv: Kasper Jessen (Junior)

DM Bane - Keirin
Bronze: Kasper Jessen (Senior)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Bronze: Kasper Jessen, Kasper Eibye (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Sølv: Brian Hillebrandt Larsen (A)
Sølv: Jesper Steen Andersen (Junior)
Sølv: Line Belling Sørensen

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Line Belling Sørensen (U11P)

Jysk-fynsk mesterskab holdløb
Sølv: Michael Tronborg, Lars Werenberg, Morten Mikkelsen (Senior)


2002
DM enkeltstart
Sølv: Else Lund (D30)

U23 DM enkeltstart
Sølv: Rasmus Dyring

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Rasmus Dyring (A)


2001
U23 DM enkeltstart
Bronze: Rasmus Dyring

DM Bane - Indiv. forfølgelsesløb
Guld: Mads Christensen (Senior)
Guld: Mads Christensen (Junior)

DM Bane - Pointløb
Bronze: Mads Christensen (Junior)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Guld: Mads Christensen (Senior)
Guld: Mads Christensen (Junior)

DM Bane - Parløb
Guld: Mads Christensen (Senior)

DM Cross
Guld: Christian Moberg Jørgensen (U13)

Jysk-fynsk mesterskab holdløb
Guld: Glenn Hein, Kasper Hvid Kristiansen, Kenn Ellebæk Knudsen (Junior)


2000
DM Linieløb
Sølv: Frederik Krause-Kjær Sørensen (U15)
Bronze: Pi Ellebæk Knudsen (U17P)
Bronze: Jacob Kodrup (U14)

DM Enkeltstart
Guld: Mads Christensen (Junior)
Guld: Pi Ellebæk Knudsen (U17P)

DM Bane - 1000 meter med faststart
Guld: Mads Christensen (Junior)

DM Bane - Indiv. forfølgelsesløb
Guld: Mads Christensen (Junior)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Guld: Mads Christensen (Junior)

DM Bane - Omnium
Bronze: Iben Groth Spangberg (U17P)

DM Cross
Bronze: Christian Moberg Jørgensen (U15)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Else Lund (Dame B)
Guld: Andreas Pagh (U15)
Sølv: Kristian Koldtoft Jensen (C)
Sølv: Pi Ellebæk Knudsen (U17P)
Sølv: André Steensen (U14)
Bronze: Max Nielsen (A)

Jysk-fynsk mesterskab holdløb
Guld: Flemming Kajberg Jensen, Mads Christensen, Asbjørn Kræmer (Junior)


1999
Ungdoms OL - Linieløb
Sølv: Mads Christensen

DM linieløb
Guld: Mads Christensen (U16)
Sølv: André Steensen (U13)
Bronze: Pi Ellebæk Knudsen (U15P)
Bronze: Frederik Krause-Kjær Sørensen (U14)
Bronze: Christian Moberg Jørgensen (U13)

DM enkeltstart
Guld: Mads Christensen (U16)
Sølv: Helle Sørensen (Dame elite)
Sølv: Iben Groth Spangberg (U17P)
Bronze: Pi Ellebæk Knudsen (U15P)

DM Bane - 200 meter
Guld: Mads Christensen (U16)
Sølv: Iben Groth Spangberg (U17P)

DM Bane - Sprint
Guld: Mads Christensen (U16)
Sølv: Iben Groth Spangberg (U17P)

DM Bane - 1000 meter med fast start
Guld: Mads Christensen (U16)

DM Bane - 500 meter med fast start
Sølv: Iben Groth Spangberg (U17P)
Sølv: Nikolaj Møller Fredsgaard (U13)

DM Bane - Indiv. forfølgelsesløb
Guld: Mads Christensen (U16)
Sølv: Iben Groth Spangberg (U17P)

DM Bane - Pointløb
Guld: Mads Christensen (U16)
Sølv: Iben Groth Spangberg (U17P)
Sølv: Jacob Kodrup (U13)
Bronze: Christian Moberg Jørgensen (U13)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Sølv: Nicolai Palm (Senior)
Sølv: Nikolaj Møller Fredsgaard, Christian Moberg Jørgensen, Jacob Kodrup (U13)

DM Cross
Guld: Mads Christensen (U17)
Guld: Christian Moberg Jørgensen (U13)
Sølv: Jacob Kodrup (U13)
Bronze: Morten Lambert (U15)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Helle Sørensen (Dame A)
Guld: Iben Groth Spangberg (U17P)
Guld: Mads Christensen (U16)
Guld: Nikolaj Møller Fredsgaard (U13)
Sølv: Christian Moberg Jørgensen (U13)
Bronze: Flemming Kajberg Jensen (Junior)
Bronze: Anders Aarestrup (H50)
Bronze: Pi Ellebæk Knudsen (U13P)
Bronze: Frederik Krause-Kjær Sørensen (U12)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Mads Christensen (U16)
Guld: André Steensen (U13)
Sølv: Peter Meinert (A)
Sølv: Else Lund (Dame B)
Sølv: Iben Groth Spangberg (U17P)
Sølv: Pi Ellebæk Knudsen (U15P)
Sølv: Christian Moberg Jørgensen (U13)

Jysk-fynsk mesterskab Cross
Guld: Pi Ellebæk Knudsen (U15P)
Bronze: Mads Christensen (U17)


1998
DM linieløb
Sølv: Mads Christensen (U15)

DM enkeltstart
Guld: Mads Christensen (U15)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Lennie Kristensen (A)
Guld: Flemming Kajberg Jensen (U17)
Guld: Mads Christensen (U15)
Guld: Nikolaj Møller Fredsgaard (U12)
Sølv: Else Lund (Dame B)
Sølv: Frederik Krause-Kjær Sørensen (U13)
Sølv: Jacob Kodrup (U12)
Bronze: Christian Moberg Jørgensen (U12)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Frank Iversen (B)
Guld: Flemming Kajberg Jensen (U17)
Sølv: Per Sandahl (H30)


1997
DM linieløb
Guld: Jacob Kodrup (U11)
Sølv: Christian Moberg Jørgensen (U11)
Bronze: Mads Christensen (U15)

DM enkeltstart
Guld: Mads Christensen (U15)
Sølv: Nikolaj Møller Fredsgaard (U11)
Bronze: Christian Moberg Jørgensen (U11)

Nordisk Mesterskab linieløb
Sølv: Søren Pedersen (Elite)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Mads Christensen (U14)
Guld: Christian Moberg Jørgensen(U11)
Sølv: Brian Henriksen (A)
Sølv: Nikolaj Møller Fredsgaard (U11)
Bronze: Nathan Grønfeldt (U15)
Bronze: Laura Thomsen (U13P)
Bronze: Jacob Kodrup (U11)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Jan Birke (C)
Guld: Luise Thomsen (U17P)
Guld: Mads Christensen (U14)
Guld: Nikolaj Møller Fredsgaard (U11)
Sølv: Peter S. Andersen (C)
Bronze: Christian Buhl Christiansen (U17)
Bronze: Christian Moberg Jørgensen (U11)

Jysk-fynsk mesterskab holdløb
Guld: Mads Christensen, Nathan Grønfeldt, Janus Sørensen (Drenge)


1996
DM linieløb
Guld: Mads Christensen (U13)

DM enkeltstart
Guld: Mads Christensen (U13)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Guld: Nicolai Palm (Junior)
Bronze: Nicolai Palm (Senior)

DM Bane - 1000 meter med fast start
Sølv: Nicolai Palm (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Nicolai Palm (Junior)
Guld: Mads Christensen (U13)
Bronze: Jens Baatrup (H35)
Bronze: Nathan Grønfeldt (U14)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Mads Christensen (U13)
Bronze: Louise Thomsen (U15P)


1995
DM Bane - Pointløb
Sølv: Peter S. Andersen (Junior)
Bronze: Klaus Kynde (Senior)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Guld: Nicolai Palm (Junior)
Sølv: Nicolai Palm (Senior)
Sølv: Peter S. Andersen (Junior)

DM Bane - 1000 meter med fast start
Sølv: Nicolai Palm (Junior)

Jysk-fynsk mesterskab linieløb
Guld: Klaus Kynde (A)
Sølv: Brian Henriksen (A)
Sølv: Henrik Rask Møller (C)

Jysk-fynsk mesterskab enkeltstart
Guld: Peter S. Andersen (Junior)


1994
DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Guld: Klaus Kynde (Senior)

Jysk-fynsk mesterskab stafetløb
Guld: Brian Dalgaard, Brian Henriksen, Klaus Kynde (Senior)
Sølv: Flemming Kajberg Jensen, John Stærmose, Dennis Welbourne (Drenge)
Bronze: Torben Leth Jensen, Martin S. Sørensen, Anders Thorsø (Junior)


1993
DM landevej
Bronze: Klaus Kynde (Elite)

DM Bane - Pointløb
Sølv: Klaus Kynde (Senior)

DM Bane - Indiv. forfølgelsesløb
Sølv: Klaus Kynde (Senior)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Sølv: Klaus Kynde (Senior)

Jysk-fynsk mesterskab stafeltløb
Sølv: Brian Dalgaard, Brian Henriksen, Anders Kjeldsen, Klaus Kynde (Senior)


1992
OL Bane holdforfølgelsesløb
Bronze: Klaus Kynde

DM Bane - Pointløb
Guld: Klaus Kynde (Senior)

DM Bane Indiv. forfølgelsesløb
Bronze: Klaus Kynde (Senior)

DM Bane - Holdforfølgelsesløb
Sølv: Klaus Kynde (Senior)


1986
DM Bane - Pointløb
Bronze: Klaus Kynde (Senior)


 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
BLIV CYKELRYTTER
 
 
DM / Trek Cross
 
 
Kvickly Odder Løbet