Top banner
Du er her: Klubben / Sejrsliste Print
colorbanner
        KLUBBEN
        RYTTERLISTE
        LEDEROVERSIGT
        VEDTÆGTER
        HISTORIE
        SEJRSLISTER
        MEDALJER
        KLUBPOKALER
        HALL OF FAME
        ÆRESMEDLEMMER

SEJRSLISTE

Odder Cykel Klub har igennem årene arrangeret mange cykeløb. Her er en liste over tidligere vindere af de forskellige løb der har været i Odder.
Ved landevejsløbet er det kun herre elite der er nævnt.

Landevejsløb
2015 Rasmus Mygind, Riwal Platform Cycling Team
2014 Michael Reihs, CULT Energy Vital Water
2013 Søren Kragh Andersen, Team Tre-For
2012 Kristian Haugaard Jensen, Team Tre-For*
2011 Daniel Holm Foder, Team Glud & Marstrand / LRØ Rådgivning
2010 Alex Nicki Sylvest Rasmussen, Team Saxo Bank
2009 Christoffer Juul-Jensen, Glud & Marstrand Horsens
2008 Daniel Holm Foder, Team Løgstør*
2007 Michael Skelde, Glud & Marstrand Horsens
2006 Jimmy Hansen, Team GLS*
2005 Glenn Bak, Herning CK*
2004 Jacob Moe Rasmussen, Team GLS*
2003 Ari Højgaard, Herning CK
2002 Jan Jespersen, Glud & Marstrand Horsens*
2001 Dennis Rasmussen, Glud & Marstrand
2000 Michael Skelde, Team Horsens*
1999 Jan Erik Østergaard, Corratec
1998 Bo Hamburger, Casino*
1997 Ryan Sørensen, Horsens AC
1996 Torben Bo Knudsen, Hedehusende/Fløng CK
1995 Christian Andersen, Herning CK
1994 Michael Rosborg, Vejle BL
1993  
1992  
1991  
1990  
1989  
1988  
1987  
1986  
1985  
1984  
1983  
1982  
1981  
1980  
1979  
1978  
1977  
1976  
1975  
1974  
1973 Mogens Frey, Helsingør

* = Post Cup


Gadeløb
2012 Søren Kragh Andersen, Team Roskilde Junior
1996 Jesper Skibby, TVM
1995 Bjarne Riis, Gewiss Ballan
1994 Søren Pedersen, Fyens BC
1994 Pascal Carrara, Odense CK - uofficiel DM i Gadeløb


Cykel Cross
2015 Kenneth Hansen, Haderslev Starup Cykelklub*
2014 Kenneth Hansen, Haderslev Starup Cykelklub
2013 Jan Bonde Nielsen, Århus Mountainbike Klub (ÅMK)
1972  

* = Post Cup


DM 2007 - Holdløb Damer
1. CK Aarhus (Jette Fuglsang, Maria Kruse, Else Lund)
2. Esbjerg CR (Maria Grandt Petersen, Karina Hegelund, Heidi Christensen)
3. Hillerød CC (Maria Helene Bornak, Iben Bohé, Michelle Lauge Jensen)


U23 DM 2007
Linieløb:
1. Thomas Kristiansen, Team GLS
2. Jakob Bering, Randers CK
3. Jakob Kodrup, Odder Cykel Klub

Enkeltstart:
1. André Steensen, Glud & Marstrand Horsens
2. Michael Færk Christensen, Herning CK - Elite
3. Casper Jørgensen, Team Odense Energi


U23 DM 2001
Linieløb:
1. Thue Houlberg Hansen, Glud & Marstrand Horsens
2. Søren Svendsen, Herning CK
3. Morten Knudsen, Herning CK

Enkeltstart:
1. Thue Houlberg Hansen, Glud & Marstrand Horsens
2. Lasse Siggård, Herning CK
3. Rasmus Dyrring, Odder Cykel Klub


Kvickly Grand Prix - UCI (kat. 1.5) løb 1999
1. Björnar Vestöl (Norge), Team Acceptcard Pro Cycling
2. Carl Christian Pedersen, Herning CK
3. Ronny Lerche, Team Chiky World


NM (Nordisk Mesterskab) 1997
Herre Linieløb:
1. Frank Høj, Danmark (Colstrup)
2. Søren Pedersen, Danmark (Odder Cykel Klub)
3. Morten Sonne, Danmark (Team Acceptcard Pro Cycling)

Herre Enkeltstart:
1. Michael Steen Nielsen, Danmark (Køge CR)
2. Jens Knudsen, Danmark (Værløse-Farum CK)
3. Jan Karlsson, Sverige

Damer Linieløb:
1. Linda Hydén, Sverige
2. Helle Sørensen, Danmark
3. Caroline Håkansson, Sverige

Damer Enkeltstart:
1. Jenny Algelid-Bengtsson, Sverige
2. Pia Sundstedt, Finland
3. Tuija Kinnunen, Finland


DM 1989
Herre Linieløb:
1. Michael Guldhammer, Vejle BL
2. Lennie Kristensen
3. Henning Sindahl

Herre Enkeltstart:
1. Peter Meinert, Vejle BL
2. Peter Clausen
3. Tom Dalkvist, DCR-Ballerup

Herre Holdløb:
1. Vejle BL (Peter Meinert, Michael Guldhammer, Christian Lauritsen)
2. DCR-Ballerup (Tom Dalkvist, Kim Marcussen, Allan Hasemann)
3. Lyngby CC (Lars Michaelsen, Christian Skotte, Henrik Albæk)

Damer Linieløb:
1. Karina Skibby
2. Helle Sørensen
3. Betinna Falsing

Damer Enkeltstart:
1. Hanne Malmberg, FBL
2. Karina Skibby
3. Marete Andersen

Damer Holdløb:
1. FBL (Hanne Malmberg, Sanne Lassen, Pernille Jørgensen)
2. Randers CK (Lotte Schmidt, Susanne Würtz, Pernille Laursen)
3. Amager CR (Helle Norup Hansen, Christina Havn, Hanne Jensen)


 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
BLIV CYKELRYTTER
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
DM / Trek Cross
 
 
Kvickly Odder Løbet