Førstedagen af DM i Køge formede sig virkelig flot for OCK's 12 ungdomsryttere.
Med en samlet 3. plads i holdkørsel og tre mand i top tyve og ikke mindre end 11 af 12 startende ryttere i søndagens A-finale kan dagen kun betegnes som en ubetinget succes.
"Vi havde håbet på metal til drengene i holdkørsel og sat næsen op efter 5-6 mand i A-finalen. Det er utrolig flot at vi henter en podieplads og helt vildt at vi får 11 mand til start i finalen", fortæller træner Dan Prangsggard.
3. pladsen i DM holdkørslen stod Kristian Haugaard, Søren Kristensen og Morten Rasmussen for. De placerede sig individuelt som nummer 6, 18 og 20.
Deres gode præstation blev fulgt tæt til dørs af Daniel Malmros Christiansen og Nicolai Mondrup Jensen der blev henholdsvis nummer 22 og 30 i det 151 mands store startfelt.
Kasper Rosenberg, Christian Vestergaard, Mads Prangsgaard, Mathias Christensen, Frederik Nielsen og Andreas Urbak kom ligeledes i den del af feltet der kvalificerede sig til A-finalen.
Med hele 11 mand i A-finalen er OCK den klub der er suverænt bedst repræsenteret i det 75-mand store finalefelt.
Martin Carlsen kørte som sidste Odder-mand også en godkendt enkeltstart. Hans indsats rakte til en plads i B-finalen. |