Top banner
Du er her: Nyheder Print
colorbanner
        FORSIDE
        NYHEDARKIV
        TIL NYE RYTTERE
        TRÆNINGSTIDER
        KØB & SALG
        BILLEDER
        LINKS
        SPONSORER
        KONTAKT
        SOCIALE MEDIER

Kodrup vandt bronze, flot holdpræstation

02-09-2007 af Team Reelight
Kodrup vandt søndag bronze ved de danske U23-mesterskab på landevej i Odder.
Årets U23 DM blev kørt i og omkring Odder i typisk dansk efterårsvejr, med regn og blæst. Der var på forhånd lagt op til et taktisk og spændende løb med mange mulige vindere.
Christian Moberg kom først alene af sted på anden omgang, senere kom Søren Pugdahl op til Moberg, og de kæmpede flot ude foran, 10 mand kom op bagfra med bla.a Kodrup, så nu var front gruppen på 12 ryttere.
Med 40 kilometer til mål fandt Kodrup, Thomas Kristiansen (Team GLS) og Jacob Bering (Rander CK 1910) sammen, og stak fra feltet.Moberg lukkede nu de mange forsøg der var for at hente trioen i front således at de hen mod finalen, havde et forspring på ca. 1.30 min. Til en større gruppe, der var kommet op bl.a. med Kasper Eibye. Thomas Kristiansen lukrerede på sit holds tilstedeværelse i anden gruppe, og sad for det meste på hjul af Bering og Kodrup, der begge brugte mange kræfter foran.
GLS rytteren stak fra trioen på sidste runde, men Kodrup og Jacob Bering holdt til mål, og dermed en flot Bronze medalje til Kodrup.
Mobergs kræfter var nu sluppet op og måtte slippe gruppen på de sidste 9 km. men kom i mål efter et rigtig flot løb som nr. 16, Eibye sluttede som nummer 11.
U - 23 DM blev med 3 mand indefor de første 16, et flot løb for Team Reelight, som satte sit store præg på løbet lige fra starten af de 171 km.
Næste week-end gælder det så Post-Cup finalen i og omkring Klampenborg.

U23 - 171 km.
1. DEN19870108 Thomas Kristiansen (Team GLS) 4.50,14.
2. Den19881018 Jakob Bering (Randers CK 1910) 4.51,12.
3. Den19870101 Jacob Kodrup (UV Aube) s.t.
4. DEN19850430 Michael Mørkøv (Team GLS) 4.51,29.
5. DEN19860420 Jonas Aaen Jørgensen (Team GLS) s.t.
6. Den19850321 Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken) s.t.
7. Den19871012 André Steensen (Glud & Marstrand Horsens) 4.51,31.
8. Den19870723 Kalle K. Corneliussen (Herning CK) 4.51,32.
9. Den19870818 Thomas Vedel Kvist (BEVEREN 2000) s.t.
10. DEN19870831 Phillip Nielsen (Team Vision Bikes - Løgstør Par) 4.51,35.
11. Den19850424 Kasper Hvid Eibye (Team Reelight) 4.51,41.
12. Den19860506 Andreas Frisch (Team Designa Køkken) 4.51,49.
13. DEN19881003 Morten Birck Reckweg (Team GLS) 4.52,40.
14. Den19880311 Jesper Mørkøv (Team Odense Energi) 4.53,18.
15. DEN19880601 Kristian Sobota (Team Vision Bikes - Løgstør Par) s.t.
16. DEN19871113 Christian Moberg Jørgensen s.t.


10 seneste nyheder:
07-10-2017 Resultater fra klubmesterskaberne i linjeløb
03-10-2017 Løbsreferat: Tønder og Bov
24-09-2017 Løbsreferat Mj Rengøringsløbet; succesen fortsætter
23-09-2017 Klubmesterskab i linieløb lørdag den 7. oktober
23-09-2017 Klubfest 2017
20-09-2017 Indkaldelse til generalforsamling 2017
17-09-2017 Skjellerup hyldet på podiet i Odder
17-09-2017 Andersen og Alfred på podiet i Odder
17-09-2017 Louring Vorre vandt Kvickly Odder løbet
16-09-2017 Kvickly Odder løbet afvikles søndag
 


 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Kvickly Odder Løbet
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
BLIV CYKELRYTTER
 
 
DM / Trek Cross