Top banner
Du er her: Nyheder Print
colorbanner
        FORSIDE
        NYHEDARKIV
        TIL NYE RYTTERE
        TRÆNINGSTIDER
        KØB & SALG
        BILLEDER
        LINKS
        SPONSORER
        KONTAKT
        SOCIALE MEDIER

Førstedag - Youth Tour

19-04-2008 af Juniorafdelingen
Igår blev prologen og 1. etape af dette års Youth Tour kørt omkring Karlslunde.
Første prøvelse var den 4,8 km lange prolog.
Her blev Søren bedste Odderrytter som nr. 18 ud af de i alt 140 startende ryttere.
Starten på løbet blev dog en træls oplevelse for Jacques Stilling, da han kom 1½ min forsent til start.

Prolog - 4,8 km
1. Mathias Gade Jakobsen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 06'12"
2. Johan Fredrik Ziesler (Sandnes Sykleklubb) 7"
3. Jimmi Sørensen (Herning CK) 10"
4. Nicolai Steensen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 10"
5. Rasmus Christian Quaade (Roskilde Junior) 12"
6. Christian Mathiesen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 12"
7. Vegard Breen (Eidsvoll SK) 14"
8. Filip Eidsheim (Bergen Cykleklubb) 15"
9. Christian H Frivold (Grimstad SK) 15"
10. Alexander Radin (Eidsvoll SK) 16"
...
18. Søren Kolkjær Kristensen (Team Kvickly Odder Jun) 21"
47. Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Jun) 35"
90. Christian Carlsbæk Møller (Team Kvickly Odder Jun) 56"
114. Morten Rasmussen (Team Kvickly Odder Jun) 1'09"
125. Mads Lehmann Olesen (Team Kvickly Odder Jun) 1'15"
128. Karl Magnus Larsen (Team Kvickly Odder Jun) 1'21"
138. Jacques Stilling (Team Kvickly Odder Jun) 1'58"


Rasmussen nr. 9
Senere på dagen skulle rytterne så ud på første etape. En pandekageflad rute, hvor Youth Tour kunne tabes, men absolut ikke vindes.
I den hæsblæsende spurt efter 116,2 km. lykkedes det Morten Rasmussen at komme over stregen som nr. 8 i det 68 mand store felt, som kom samlet til stregen.

1. etape - 116,2 km.
1. Niels Hedekær Olsen (Roskilde Junior) 2.52'22"
2. Samuel Rytter Ravn (Glud & Marstrand Festina Hobro)
3. Nicolai Clausen (TC Ringsted)
4. Patrick Clausen (Glud & Marstrand Festina Hobro)
5. Niki Byrgesen (ABC)
6. Jeppe Lykke Hartvig Nielsen (Esbjerg CR)
7. Fabian Haushahn (Kieler RV)
8. Morten Rasmussen (Team Kvickly Odder Jun)
9. Nicholas Amstrup Madsen (Roskilde Junior)
10. Christer Jensen (Ullensaker Cykle klub)
...
24. Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Jun)
44. Søren Kolkjær Kristensen (Team Kvickly Odder Jun)
66. Jacques Stilling (Team Kvickly Odder Jun)
116. Christian Carlsbæk Møller (Team Kvickly Odder Jun) 38'49"

Karl Magnus Larsen (Team Kvickly Odder Junior) DNF
Mads Lehmann Olesen (Team Kvickly Odder Junior) DNF


Samlet stilling - efter 1. etape
1. Mathias Gade (Glud & Marstrand Festina Hobro) 2.58'34"
2. Johan Fredrik Ziesler (Sandnes Sykleklubb) 7"
3. Jimmi Sørensen (Herning CK) 10"
4. Nicolai Steensen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 10"
5. Rasmus Christian Quaade (Roskilde Junior) 12"
6. Christian Mathiesen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 12"
7. Vegard Breen (Eidsvoll SK) 14"
8. Filip Eidsheim (Bergen Cykleklubb) 15"
9. Mads Meyer (Roskilde Junior) 17"
10. Niki Byrgesen (ABC) 17"
...
16. Søren Kolkjær Kristensen (Team Kvickly Odder Jun) 21"
35. Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Jun) 35"
64. Morten Rasmussen (Team Kvickly Odder Jun) 1'09"
69. Jacques Stilling Team Kvickly Odder Jun) 1'58"
121. Christian Carlsbæk Møller (Team Kvickly Odder Jun) 39'45"




10 seneste nyheder:
21-11-2018 U19 Bronze vinder til Team OK Kvickly Odder 2019
21-11-2018 Julehygge i klubben
15-11-2018 Trek - Børkop cykler tilbud 2019
30-10-2018 Team OK Kvickly Odder 2019
06-10-2018 Resultater klubmesterskab i linjeløb
22-09-2018 Klubfest 2018
18-09-2018 Resultater klubmesterskab i enkeltstart
16-09-2018 Kvickly Løbet
15-09-2018 Lisson vandt Kvickly Odder Løbet – Blume vandt DEMIN Cup
12-09-2018 Klubmesterskab
 


 
Kvickly Odder Løbet
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Trek Cross
 
 
BLIV CYKELRYTTER