Top banner
Du er her: Nyheder Print
colorbanner
        FORSIDE
        NYHEDARKIV
        TIL NYE RYTTERE
        TRÆNINGSTIDER
        KØB & SALG
        BILLEDER
        LINKS
        SPONSORER
        KONTAKT
        SOCIALE MEDIER

Andendag - Youth Tour

19-04-2008 af Juniorafdelingen
På andendagen i Youth Tour var der lagt op til mere cykelløb end på første dagen. Dagen startede med en 14,8 km lang enkeltstart, som også var første afdeling i Junior cup'en "BikeBuster Cup".

2. etape - 14,8 km.
1. Jimmi Sørensen (Herning CK) 19'58"
2. Alexander Radin (Eidsvoll SK) 31"
3. Rasmus Christian Quaade (Roskilde Junior) 32"
4. Nicolai Steensen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 37"
5. Johan Fredrik Ziesler (Sandnes Sykleklubb) 39"
6. Vegard Breen (Eidsvoll SK) 41"
7. Mads Meyer (Roskilde Junior) 43"
8. Nicholas Amstrup Madsen (Roskilde Junior) 44"
9. Frederik Just Jernov (Glud & Marstrand Festina Hobro) 48"
10. Filip Eidsheim (Bergen Cykleklubb) 53"
...
31. Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Jun) 1'27"
36. Søren Kolkjær Kristensen (Team Kvickly Odder Jun) 1'39"
102. Morten Rasmussen (Team Kvickly Odder Jun) 3'40"
108. Christian Carlsbæk Møller (Team Kvickly Odder Jun) 4'13"
124. Jacques Stilling (Team Kvickly Odder Jun) 18'18"


5. plads til Lisson
Dagens anden etape, var løbet hårdeste, og dermed også konge etape. Her var der lagt op til et ordenligt cykelløb, hvor det tabte nemt kunne hentes, og det vundne lige så let kunne tabes.
Odderholdet fik tidligt i løbet Mathias Lisson med i det afgørende udbrud. Og den lette odderrytter, fik da også kørt en flot 5. plads i hus, på den særdeles kuperede rute.

3. etape - 119,7
1. Sebastian Lander (Glud & Marstrand Festina Hobro) 3.05'31"
2. Mathias Gade Jakobsen (Glud & Marstrand Festina Hobro)
3. Adrian Udesen (CC Gladsaxe) 2'52"
4. Patrick Clausen (Glud & Marstrand Festina Hobro)
5. Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Jun)
6. Jeppe Lykke Hartvig Nielsen (Esbjerg CR)
7. Mads Meyer (Roskilde Junior)
8. Christian Adelhard Kreutzfeldt (Roskilde Junior)
9. Aslak Sørensen Værnes (Ringerike Sykkelklubb)
10. Rasmus Christian Quaade (Roskilde Junior)
...
51. Søren Kolkjær Kristensen (Team Kvickly Odder Jun) 12'00"
70. Christian Carlsbæk Møller (Team Kvickly Odder Jun) 25'16"
74. Jacques Stilling (Team Kvickly Odder Jun) 25'20"
97. Morten Rasmussen (Team Kvickly Odder Jun) 33'22"


Samlet stilling - efter 3. etape
1. Mathias Gade Jakobsen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 6.25'02"
2. Sebastian Lander (Glud & Marstrand Festina Hobro) 8"
3. Rasmus Christian Quaade (Roskilde Junior) 2'37"
4. Mads Meyer (Roskilde Junior) 2'53"
5. Emil Søeberg Hovmand (Herning CK) 3'13"
6. Christian Adelhard Kreutzfeldt (Roskilde Junior) 3'45"
7. Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Jun) 3'53"
8. Adrian Udesen (CC Gladsaxe) 4'05"
9. Patrick Clausen (Glud & Marstrand Festina Hobro) 4'24"
10. Jeppe Lykke Hartvig Nielsen (Esbjerg CR) 4'26"
...
37. Søren Kolkjær Kristensen (Team Kvickly Odder Jun) 13'01"
76. Morten Rasmussen (Team Kvickly Odder Jun) 37'12
86. Jacques Stilling (Team Kvickly Odder Jun) 44'37"
111. Christian Carlsbæk Møller (Team Kvickly Odder Jun) 1.08'15"


10 seneste nyheder:
23-11-2017 Klar til cyklecross i Odder
04-11-2017 Ordinær generalforsamling 2017
29-10-2017 Klubfest 2017
26-10-2017 Calpe 2018
23-10-2017 Agenda til ordinær generalforsamling
07-10-2017 Resultater fra klubmesterskaberne i linjeløb
03-10-2017 Løbsreferat: Tønder og Bov
24-09-2017 Løbsreferat Mj Rengøringsløbet; succesen fortsætter
23-09-2017 Klubmesterskab i linieløb lørdag den 7. oktober
23-09-2017 Klubfest 2017
 


 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Trek Cross
 
 
Kvickly Odder Løbet
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
BLIV CYKELRYTTER