Top banner
Du er her: Nyheder Print
colorbanner
        FORSIDE
        NYHEDARKIV
        TIL NYE RYTTERE
        TRÆNINGSTIDER
        KØB & SALG
        BILLEDER
        LINKS
        SPONSORER
        KONTAKT
        SOCIALE MEDIER

Sølv til Julie, 11. plads til Lisson

27-06-2008 af Flemming Kajberg Jensen
Første opgave ved DM ugen var enkeltstarten som blev afviklet i Fåborg.

I Dame Junior klassen var der på forhånd lagt op til kamp mellem den forsvarende mester Maria Grandt Pedersen (Frederecia CC) og Team Kvickly Odder Juniors Julie Leth.
Julie startede først blandt de tilmeldte piger, og havde derfor ingen tider at kører efter, på de 15 km. enkeltstart.
Julie kom i mål i tiden 22.35 min. hvilket rakte til en en sølvmedalje, kun slået af, netop forhånds favoritten Maria Grandt Pedersen.

Resultat, Dame-junior, enkeltstart
1. Maria Grandt Pedersen (Fredericia CC) 21.59 min.
2. Julie Leth (Team Kvickly Odder Junior) +0.36
3. Michelle Lauge (CC Hillerød) +1.19
4. Katinka Sif Grundvad Skovgaard (Bornholm CC) +2.14
DNF Camilla West Hansen (Hvidovre)


Hos drengene blev Mathias Lisson for den bedste placering. Da han blev placeret på en flot 11. plads, blot 4 sek fra en top 10. Søren Kristensen blev nr. 28 på en dag hvor tingene slet ikke rullede rigtigt.
Jacques Stilling blev nr. 54 og Karl Magnus Larsen nr. 64.

Odder havde også 3 ungdomsryttere tilstart. Nicolai Mondrup Jensen, Daniel Malmros samt Morten Timmermann.
De blev placeret som hhv. nr. 40, 44 og nr. 66.

Resultat, 24,5 km
1. Jimmi Sørensen (Herning CK) 0:31:44
2. Sebastian Lander (Glud & Marstrand Festina Hobro) + 46
3. Frederik Just Jernov (Glud & Marstrand Festina Hobro) + 1:01
4. Mads Linholm Meyer (Team RCR Junior) + 1:02
5. Nicolai Steensen (Glud & Marstrand Festina Hobro) + 1:07
...
11. Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Junior) + 1:49
28. Søren Kolkjær Kristensen (Team Kvickly Odder Junior) + 3:04
40. Nicolai Mondrp Jensen (Odder Cykel Klub) + 3:50
44. Daniel Malmros Christiansen (Odder Cykel Klub) + 4:03
54. Jacques Stilling (Team Kvickly Odder Junior) + 5:14
64. Karl Magnus Larsen (Team Kvickly Odder Junior) + 6:24
66. Morten Haugaard Timmermann (Odder Cykel Klub) + 8:23


10 seneste nyheder:
21-11-2018 U19 Bronze vinder til Team OK Kvickly Odder 2019
21-11-2018 Julehygge i klubben
15-11-2018 Trek - Børkop cykler tilbud 2019
30-10-2018 Team OK Kvickly Odder 2019
06-10-2018 Resultater klubmesterskab i linjeløb
22-09-2018 Klubfest 2018
18-09-2018 Resultater klubmesterskab i enkeltstart
16-09-2018 Kvickly Løbet
15-09-2018 Lisson vandt Kvickly Odder Løbet – Blume vandt DEMIN Cup
12-09-2018 Klubmesterskab
 


 
Kvickly Odder Løbet
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Trek Cross
 
 
BLIV CYKELRYTTER