I weekenden var store dele af Odders junior i udlandet for at kører løb.
Lørdag og Søndag var Kasper Svingel, Karl Magnus Larsen, Jacques Stilling, Christian Carlsbæk og Nicolai Mondrup i Belgiden for at deltage Omloop Nieuwsblad (tidl. Het Volk) og Ronde van Vlaanderen.
Begge dage var nogle hårde løb for Odderrytterne som fik kamp til stregen. Således var Kasper Svingel eneste gennemførende rytter begge dage.
Odderrytterne var, som så mange andre udsat for defekter på de toppede brosten. Og når uheldet er ude, så er det nu engang svært at komme tilbage til feltet igen.
Men en læreri omgang for rytterne, som ikke mindst har fået en kæmpe oplevelse ud af det.
Haugaard på landsholdstur
Kristian Haugaard var i weekende i Tyskland med landsholdet, som optakt til det foranstående VM som Kristian er blevet udtaget til.
Personligt gik det ikke godt for Kristian, da han efter styr på både 1. og 2. etape måtte udgå. Heldigvis ikke noget alvorligt.
For landsholdet generelt var der stor succes, da det blev til en første og andenplads samlet i løbet. |