De tre OCK-ryttere, Andreas Pedersen, Mads Carlsen og Sebastian Andersen, havde i weekenden kastet sig ud i det 12 timer lange MTB-løb, Cube Bike-løbet. Under navnet ”Team Cykelmagasinet.dk” skulle de unge knægte for første gang tilbagelægge mange spor i skoven - og det blev til 26 omgange på den 6,1 km lange rundstrækning i det hårde terræn i Vilhelmsborgskoven.
Første rytter var Sebastian, der lagde ud i tiden 34 minutter og 30 sekunder, mens Mads var rytteren med bedste tid. I den meget imponerende tid, 24 minutter og 47 sekunder, slog han flere af de voksne, og mere erfarne, ryttere.
Under løbet var det også muligt at følge holdet. TV2 Østjylland havde både lørdag og søndag reportager fra løbet, hvor ”Team Cykelmagasinet.dk” var meget i fokus. Klippene kan ses på tv2oj.dk under NET TV.
”Det var et godt, men hårdt løb, og det er helt sikkert noget, jeg vil prøve igen næste år. Jeg synes, det gik meget godt idet, at det er først gang. Det var meget sjovt under løbet og specielt at køre det,” siger Mads Carlsen, som sammen med de to andre var debutanter, om løbet.
Resultat af løbet efter 12 timer
1 Mors Drenge, 30 omgange
2 Team Cykelmagasinet.dk (OCK-holdet), 26 omgange
3 Team Girlpower, 25 omgange |