Lørdag gik det løs med cykelløb til Stensballe Trailercenter løbet i Horsens. U15 klassen skulle ud på 44 km, på denne blæsende og kolde forårsmorgen. Odder Cykelklub havde 4 ryttere til start i klassen. Anthon Charmig kom i mål med 5 andre drenge og endte som nummer 4, Casper Ingeberg og Jakob Vistisen kom ind med en 9 mands gruppe og endte begge med point på 10 og 14 pladsen. Desuden deltog Rasmus Standsby, som genneførte løbet i fin stil. I u13 deltog Morten Stampe og efter 22 km kom han i mål som nr. 7, hvilket ifølge rytteren selv, ikke var helt tilfredsstillende. Begge klasser havde deltagelse af et par stærke ryttere fra Sjælland. Jakob Dybdahl deltog i u17 og efter 67 km kom Jakob i mål som nr. 31 af de 53 startende ryttere.
Søndag var tidtagervognen rykket til Hobro, hvor det danske mesterskab i u23 først skulle afgøres. Ud på eftermiddagen var Odder-rytterne klar til start i u15. Anthon kørte sin anden 2. plads i sæsonen i hus og Casper Ingeberg blev nr. 9.
Fra på torsdag venter nye og spændende udfordringer for Odders Børne- og Ungdoms-afdeling, når Tour de Himmelfart starter. Her har Odder CK forbøjelsen af at byde velkommen til 5 etaper over 3 dage, hvor ryttere fra både Jylland, Fyn, Sjælland og også en del udenlandske ryttere finder vej til vores by. |