Top banner
Du er her: Nyheder Print
colorbanner
        FORSIDE
        NYHEDARKIV
        TIL NYE RYTTERE
        TRÆNINGSTIDER
        KØB & SALG
        BILLEDER
        LINKS
        SPONSORER
        KONTAKT
        SOCIALE MEDIER
Foto: Martin Hansen

Ny top 10 placering til Dybdahl

31-07-2014 af Flemming Kajberg Jensen
3. etape bød på endnu en top pladssesring til Jakob Dybdahl i Assen. To ryttere kom til målstregen, foran en større gruppe på 23 ryttere, hvor både Dybdahl og Vingegaard var med.
Etapen blev vundet af tyske Steven Schreiber, foran hollandske Peter Lenderik. I næste gruppe fik Dybdahl presset cykel over stregen som nr. fire, og dermed som nr. 6 på etapen. Vingegaard blev nr. 16. Samlet rykkede Vingegaard en plads tilbage, så han nu er nr. 4 samlet, mens Dybdahl hoppede frem som nr. 14, samlet.

Resultat 3. etape
1. Steven Schreiber (OSC Postdam - Tyskland) 1:28:26
2. Peter Lenderik (WRV de Peddelars - Holland) s.t.
3. Jarri Straers (GRC Jan van Arckel - Holland) +10 sek.
4. Michel Bodegraven (WRV de Peddelars - Holland) s.t.
5. Marten Kooistra (WV Otto Ebbens - Holland) s.t.
6. Jakob Dybdahl (Odder Cykel Klub) s.t.
...
8. Mads Torp (Team Bravida Georg Berg) s.t.
10. Jonas Hougaard Jensen (Team Bravida Georg Berg) s.t.
16. Jonas Vingegaard Rasmussen (Odder Cykel Klub) s.t.
22. Nikolaj Jeppe (Team Bravida Georg Berg) s.t.
23. Jannick Beck (Team Bravida Georg Berg) s.t.
25. Søren Pedersen (Team Bravida Georg Berg) s.t.
47. Jesper Sommer (Odder Cykel Klub) +41 sek.
56. Louis Sørensen (Team Bravida Georg Berg) s.t.
60. Anders Fynbo (Odder Cykel Klub) +1:46 min.
65. Thomas Henningsen (Team Bravida Georg Berg) +1:48 min.
73. Casper Ingeberg (Odder Cykel Klub) +3:02 min.
75. Frederik Nørgaard Lund (Odder Cykel Klub) s.t.
Mikkel Fenneberg (Team Bravida Georg Berg) +9:43
Frederik Jeppesen (Odder Cykel Klub) s.t.
Lasse Holmgaard (Team Bravida Georg Berg) s.t.

Samlet efter 3. etape
1. Tom Wijkel (WRV de Peddelars - Holland) 4:59:00
2. Abe Celi (WV de Jonge Renner - Holland) +3 sek.
3. Peter Lenerik (WRV de Pedders - Holland) +4 sek.
4. Jonas Vingegaard Rasmussen (Odder Cykel Klub) + 13 sek.
5. Til Schuster (SC Berlin) +14 sek.
...
7. Mads Torp (Team Bravida Georg Berg) +29 sek.
9. Søren Pedersen (Team Bravida Georg Berg) +34 sek.
14. Jakob Dybdahl (Odder Cykel Klub) +54 sek.
15. Jonas Hougaard Jensen (Team Bravida Georg Berg) +57 sek.
22. Jannick Beck (Team Bravida Georg Berg) +1:05 min.
24. Nikolaj Jeppe (Team Bravida Georg Berg) +1:07 min.
44. Louis Sørensen (Team Bravida Georg Berg) +1:40 min.
45. Jesper Sommer (Odder Cykel Klub) s.t.
62. Thomas Henningsen (Team Bravida Georg Berg) +8:02 min.
73. Anders Fynbo (Odder Cykel Klub) +12:43 min.
78. Frederik Nørgaard Lund (Odder Cykel Klub) +14:00 min.
91. Casper Ingeberg (Odder Cykel Klub) +19:13 min.
99. Mikkel Fenneberg (Team Bravida Georg Berg) +20:56 min.
110. Lasse Holmgaard (Team Bravida Georg Berg) +25:58 min.
111. Frederik Jeppesen (Odder Cykel Klub) s.t.

Resten af resultaterne kan man se via dette link: http://www.wielrennen.net/2014assen/dag04/w10tijd.htm.


10 seneste nyheder:
21-11-2018 U19 Bronze vinder til Team OK Kvickly Odder 2019
21-11-2018 Julehygge i klubben
15-11-2018 Trek - Børkop cykler tilbud 2019
30-10-2018 Team OK Kvickly Odder 2019
06-10-2018 Resultater klubmesterskab i linjeløb
22-09-2018 Klubfest 2018
18-09-2018 Resultater klubmesterskab i enkeltstart
16-09-2018 Kvickly Løbet
15-09-2018 Lisson vandt Kvickly Odder Løbet – Blume vandt DEMIN Cup
12-09-2018 Klubmesterskab
 


 
Kvickly Odder Løbet
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Trek Cross
 
 
BLIV CYKELRYTTER