Top banner
Du er her: Nyheder Print
colorbanner
        FORSIDE
        NYHEDARKIV
        TIL NYE RYTTERE
        TRÆNINGSTIDER
        KØB & SALG
        BILLEDER
        LINKS
        SPONSORER
        KONTAKT
        SOCIALE MEDIER

Acht van Bladel

13-09-2003 af Flemming Kajberg Jensen
Odders juniorhold tog til Holland onsdag, for at starte på juniorløbet "Acht van Bladel" kat. 2.8, som startede torsdag og slutter igen søndag.
Odder stillede til start med Kasper Jessen, Henrik Sørensen, Christian Pedersen, Kasper Eibye og Jesper Steen Andersen, som for en uge siden sejrede i Odder. Der stiller i alt 132 mand til start fordelt på 17 mandskaber, som foruden Odder tæller landshold fra både Danmark, Tyskland, Norge, Irland og Englang samt diversen distrikshold fra Holland. Løbet har tidligere haft store endags ryttere som vinder, bl.a. Max van Heeswijk, som vandt i 1991 og Rik Reinerink som vand i 1990.

Prolog
Torsdag blev løbet åbnet med en 11,4 km lang prolog.

Resultat
1 Levi Heimans (Ned) District Noord Holland 14.47
2 Leonard Snoeks (Nor) Norwegian National Team 0.08
3 Mike Alloo (Ned) District Zuid Oost Nederland 0.09
4 Hakon Lilland (Nor) Norwegian National Team 0.12
5 Albert Timmer (Ned) District Oost Nederland 0.16
9 Anders Christensen (Den) Danish National Team 0.30
27 Nick Jensen (Den) Danish National Team 0.59
35 Jonas Folmann Madsen (Den) Danish National Team 1.46
50 Jesper Andersen (Den) Odder CK 1.59
53 Kasper Brandi Boesen (Den) Danish National Team 2.00
55 Andreas Frisch (Den) Danish National Team 2.02
60 Kasper Eibye (Den) Odder CK 2.07
64 Henrik Sørensen (Den) Odder CK 2.11
75 Kasper Jessen (Den) Odder CK 2.32
78 Hans Christian Joergensen (Den) Danish National Team 2.35
89 Joakim Steen (Den) Odder CK 3.30
100 Christian Pedersen (Den) Odder CK 4.15

1. etape
Fredag blev 1. etape kørt, 116 km. fra Bladel – Bladel. Her måtte de første 11 sige farvel til løbet, dog ingen fra Danmark.

Resultat
1 Cornelius Van Ooyen (Ned) NGP Jan van Arckel 2.45.39
2 Freek Wallaard (Ned) NGP Jan van Arckel 0.03
3 Mike Alloo (Ned) District Zuid Oost Nederland
4 Albert Timmer (Ned) District Oost Nederland 0.11
5 Matthew Brammeier (GBr) British National Team 1.28
23 Jesper Andersen (Den) Odder CK 1.48
37 Anders Christensen (Den) Danish National Team
39 Hans Christian Joergensen (Den) Danish National Team
48 Henrik Sørensen (Den) Odder CK
55 Kasper Jessen (Den) Odder CK 6.31
66 Christian Pedersen (Den) Odder CK 6.35
67 Kasper Eibye (Den) Odder CK 8.03
68 Joakim Steen (Den) Odder CK 8.09
73 Nick Jensen (Den) Danish National Team 8.11
82 Andreas Frisch (Den) Danish National Team 8.18
85 Jonas Folmann Madsen (Den) Danish National Team 13.01
86 Kasper Brandi Boesen (Den) Danish National Team


10 seneste nyheder:
07-10-2017 Resultater fra klubmesterskaberne i linjeløb
03-10-2017 Løbsreferat: Tønder og Bov
24-09-2017 Løbsreferat Mj Rengøringsløbet; succesen fortsætter
23-09-2017 Klubmesterskab i linieløb lørdag den 7. oktober
23-09-2017 Klubfest 2017
20-09-2017 Indkaldelse til generalforsamling 2017
17-09-2017 Skjellerup hyldet på podiet i Odder
17-09-2017 Andersen og Alfred på podiet i Odder
17-09-2017 Louring Vorre vandt Kvickly Odder løbet
16-09-2017 Kvickly Odder løbet afvikles søndag
 


 
Team OK-Kvickly Odder
 
Team VIFRA-Kvickly Odder
 
 
Kvickly Odder Løbet
 
 
Hads Herred Rundt
 
 
Tour de Himmelfart
Tour de Himmelfart - dansk version Tour de Himmelfart - english version
 
 
BLIV CYKELRYTTER
 
 
DM / Trek Cross