2-1  General, Samlet

Tour de Himmelfart 2005

U23


Organiser
Arrangør
Odder Cykel Klub Stage
Etape
6/5-2005 General classification after
Samlet
Linieløb/Road Race

Average speed of winner
Hastihed
41,201km/h Total distance
Total distance
122,7km


Position
Placering
No.
Etape nr.
Rider
Rytter
Team
Hold
Time
Tid
Gap
Afstand

1.   838   Kristoffer G. Nielsen Team GLS 2.58'41"     
2.   841   Kasper Jebjerg Team GLS 2.58'44"   3"  
3.   844   Chris Sørensen Team Designa Køkken 2.59'17"   36"  
4.   805   Martin Pedersen Team GLS 2.59'41"   1'00"  
5.   801   Michael Mørkøv Team GLS 3.00'09"   1'28"  
6.   828   Gusts Eisaks Team Rietumu Bank 3.00'26"   1'45"  
7.   840   Jonas Aaen Jørgensen CK FIX - Rødovre 3.00'38"   1'57"  
8.   808   Casper Marcussen Næstved BC 3.00'40"   1'59"  
9.   830   Rasmus Fjordside Team GLS 3.00'44"   2'03"  
10.   814   Dejan Aistrup Næstved BC 3.00'46"   2'05"  
11.   836   Klaus Stenger Odder Cykel Klub 3.00'47"   2'06"  
12.   800   Toms Veinbergs Team Rietumu Bank 3.00'50"   2'09"  
13.   820   Kristian Skov Odder Cykel Klub 3.00'55"   2'14"  
14.   826   Mike Dahl Olsen Køge Cykel Ring 3.00'58"   2'17"  
15.   842   Arturs Ansons Team Rietumu Bank 3.00'59"   2'18"  
16.   812   Mads Asbjørn Martinsen Aalborg Cykle Ring 3.01'01"   2'20"  
17.   818   Kent Glud Jensen Hammel CK 3.01'02"   2'21"  
18.   834   Kasper Boesen Thy Cykle Ring 3.01'03"   2'22"  
19.   813   Daniels Ernestovskis Team Rietumu Bank 3.02'02"   3'21"  
20.   806   Daniel Stenkjær Næstved BC 3.02'32"   3'51"  
21.   843   Simon Andreasen Herning Cykle Klub 3.04'45"   6'04"  
22.   816   Jakob Mølbæk Thy Cykle Ring 3.09'06"   10'25"  
23.   810   Henrik Bjerregaard Jensen Odder Cykel Klub 3.09'14"   10'33"  
24.   823   Bo Strand Olsen CK FIX - Rødovre 3.11'30"   12'49"  
25.   824   Anders Bundgaard Lind Aalborg Cykle Ring 3.12'05"   13'24"  
26.   817   Brian Linne Jørgensen CK FIX - Rødovre 3.12'11"   13'30"  
27.   802   Jonas Høgberg CK FIX - Rødovre 3.12'14"   13'33"  
28.   831   Martin Adelfred Vejle Cykel Klub 3.12'47"   14'06"  
29.   833   Michael Nissen Vejle Cykel Klub 3.13'01"   14'20"  
30.   835   Jesper B. Olsen Hammel CK 3.13'15"   14'34"  
31.   839   Morten Lambert Vejle Cykel Klub 3.13'16"   14'35"  
32.   832   Marc Hester Team GLS 3.13'23"   14'42"  
33.   837   Daniel vestergaard Viborg Amatør Cykelklub 3.13'50"   15'09"  
34.   815   Bent Ejaas Cycling Aarhus 3.14'27"   15'46"  
35.   809   Kristian Arnt Jensen Hillerød CK 3.14'42"   16'01"  
36.   804   Kasper Collin Christensen CK FIX - Rødovre 3.14'57"   16'16"  



Last calculated, Sidst opdateret: 6-05, 14.13
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
U23 : 15946804 : V2.11 final update