3-1  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2005

Ældste


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
7/5-2005 Ankomst
Arrival classification
Konge etape/Road Race

Hastihed
Average speed of winner
33,28km/h Distance
Distance
4R × 13,4km/R = 53,6km
(77,6km — 131,2km)
Starttid
Commencement
11:35


Placering
Position
Etape nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bonus
Bonuses

1.   202   Niels Olsen Roskilde Cykle Ring 1.36'38"      8"  
2.   220   Tijmen Eising WSV Emmen 1.36'38"      6"  
3.   297   Sebastian Lander Køge Cykel Ring 1.36'38"      4"  
4.   248   Kristoffer Schjønnemann Hillerød CK 1.36'38"      3"  
5.   292   Thorvald Larsen Slagelse CR 1.36'38"      2"  
6.   219   Jesper Kousgaard Herning Cykle Klub 1.36'38"      1"  
7.   296   Christian Mathiesen Holstebro Cykle Club 1.36'38"        
8.   238   Asbjørn Krag Andersen Middelfart Cykel Club 1.36'38"        
9.   244   Samuel Rytter Ravn Roskilde Cykle Ring 1.36'38"        
10.   260   Sebastian Nielsen CK FIX - Rødovre 1.39'23"   2'45"     
11.   310   Søren Kristensen Odder Cykel Klub 1.40'26"   3'48"     
12.   233   Casper D. Larsen Herning Cykle Klub 1.40'28"   3'50"     
13.   237   Christian Kreutzfeldt DCR Ballerup 1.40'28"   3'50"     
14.   256   Martin Søndergaard Odder Cykel Klub 1.40'31"   3'53"     
15.   294   Kristian Jensen Århus CK 1.40'33"   3'55"     
16.   214   Jonas Hansen Bov CC 1.40'42"   4'04"     
17.   255   Pernille Vork Esbjerg Cykel Ring 1.41'15"   4'37"     
18.   241   Kasper Andreassen Svendborg Cykle Club 1.41'26"   4'48"     
19.   304   Kevin Simper Korsør Cykel Club 1.41'28"   4'50"     
20.   245   Janni Vestergaard Nielsen Hammel CK 1.41'30"   4'52"     
21.   267   Jeppe Poulsen DCR Ballerup 1.41'32"   4'54"     
22.   278   Steffen Schneider Cykle Clubben Hjørring 1.41'34"   4'56"     
23.   268   Rie Strand Olsen Greve Cykle Club 1.41'41"   5'03"     
24.   274   Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 1.41'42"   5'04"     
25.   242   Christian Dideriksen Amager Cykel Ring 1.43'04"   6'26"     
26.   222   Karl Magnus Larsen Randers CK 1.43'26"   6'48"     
27.   301   Sebastian Buchardt Odder Cykel Klub 1.43'56"   7'18"     
28.   253   Elias Mosumgaard Amager Cykel Ring 1.44'06"   7'28"     
29.   221   Simon Skov Lauersen Silkeborg IF Cykling 1.44'20"   7'42"     
30.   216   Kasper Rosenberg Odder Cykel Klub 1.44'55"   8'17"     
31.   263   Winnie Marud Nielsen Skive Cykle Klub 1.44'56"   8'18"     
32.   215   Kasper Petersen Esbjerg Cykel Ring 1.44'57"   8'19"     
33.   305   Alexander Kaiser Hillerød CK 1.44'59"   8'21"     
34.   239   Michael Andersen Thy Cykle Ring 1.45'38"   9'00"     
35.   240   Heidi Christiansen Esbjerg Cykel Ring 1.45'39"   9'01"     
36.   251   Mathias Mylle Dige Bach KCK-Herlev 1.46'18"   9'40"     
37.   289   Stefan Linne Jørgensen CK FIX - Rødovre 1.47'08"   10'30"     
38.   250   Kenneth Hansen Haderslev CK-75 1.48'09"   11'31"     
39.   224   Jesper Olesen Horsens Amatør Cykleklub 1.48'23"   11'45"     
40.   264   Morten Rasmussen Odder Cykel Klub 1.48'54"   12'16"     
41.   279   Nicolaj Hansen Kolding Bicykle Club 1.48'56"   12'18"     
42.   281   Ronnie Pedersen Silkeborg IF Cykling 1.49'02"   12'24"     
43.   206   Mads Højrup Esbjerg Cykel Ring 1.49'06"   12'28"     
44.   231   Heine Børgensen Hobro CK 38 1.49'10"   12'32"     
45.   283   Frederik Nielsen Odder Cykel Klub 1.49'10"   12'32"     
46.   227   Anders Leick Odder Cykel Klub 1.49'14"   12'36"     
47.   299   Martin D. Hansen Herning Cykle Klub 1.50'16"   13'38"     
48.   246   Andreas B. Kidmose Holbæk CR 1.50'19"   13'41"     
49.   205   Rasmus Skriver Møller Silkeborg IF Cykling 1.50'39"   14'01"     
50.   298   Mikkel Lindenhoff Ravn Korsør Cykel Club 1.51'02"   14'24"     
51.   223   Frederik Schwartz DCR Ballerup 1.52'50"   16'12"     
52.   247   Jacob Keemink Odder Cykel Klub 1.52'55"   16'17"     
53.   208   Jeppe Dahlgaard Århus CK 1.53'01"   16'23"     
54.   200   Alex Clausen CK FIX - Rødovre 1.56'28"   19'50"     
55.   265   Nikolai Larsen DCR Ballerup 1.56'35"   19'57"     
56.   270   Andreas Urbak Odder Cykel Klub 1.56'38"   20'00"     
57.   272   Jannick Berg CK FIX - Rødovre 1.56'40"   20'02"     
58.   307   Matthias Lindberg Mortensen Hillerød CK 2.01'09"   24'31"     
59.   217   Jeppe Gade Århus CK 2.03'09"   26'31"     
60.   201   Jimmy Petersen Aalborg Cykle Ring 2.03'15"   26'37"     
61.   306   Louise Bering Randers CK 2.06'42"   30'04"     
62.   303   Mikkel Hansen Fredericia CC 2.07'08"   30'30"     

Udgået, Riders dropping out
   203   Matias Udby Hobro CK 38         
   204   Henrik Hansen Horsens Amatør Cykleklub         
   207   Christian Vestergaard Odder Cykel Klub         
   209   Alexander Mørk Skive Cykle Klub         
   210   Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling         
   211   Casper Wandel Horsens Amatør Cykleklub         
   212   Morten B Bollhorn CK FIX - Rødovre         
   213   Kasper Kirch Gade Thy Cykle Ring         
   218   Jeppe Lykke Nielsen Esbjerg Cykel Ring         
   225   Jonas Awad Grenaa Cykle Club         
   226   Jesper Jacobsen Middelfart Cykel Club         
   228   Jon Henningsen Næstved BC         
   229   Bjørn Pio Petersen KCK-Herlev         
   230   Jonas Brun Dam Middelfart Cykel Club         
   232   Matias Greve Cykling Odense         
   234   Alex Kjærgaard Larsen Aalborg Cykle Ring         
   235   Karina Hegelund Nielsen Esbjerg Cykel Ring         
   236   Mathias Holm Randers CK         
   243   Niclas Pedersen Horsens Amatør Cykleklub         
   249   Jesper Sand Herning Cykle Klub         
   252   Simon Larsen CK FIX - Rødovre         
   254   Sune Pallesgaard Viborg Amatør Cykelklub         
   257   Pelle Clapp Roskilde Cykle Ring         
   259   Alexander Laugesen Silkeborg IF Cykling         
   261   Christian Jersil Jensen Svendborg Cykle Club         
   262   Sebastian Refsgaard Hillerød CK         
   266   Rasmus Hjulskov Larsen Aalborg Cykle Ring         
   269   Maria Grandt Petersen Esbjerg Cykel Ring         
   271   Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling         
   273   Max Van Der Linden De Jonge Renner         
   275   Steffen Schandorf Nielsen Horsens Amatør Cykleklub         
   276   Peter Bækhøj Thy Cykle Ring         
   277   Thea Rasmussen Silkeborg IF Cykling         
   284   Mathias Jensen-Storch Horsens Amatør Cykleklub         
   285   Daniel Holm Silkeborg IF Cykling         
   286   Mathias Rosendal Dam Esbjerg Cykel Ring         
   287   Anders Bak Hansen Skive Cykle Klub         
   288   Simon Kristiansen Herning Cykle Klub         
   290   Simon Jørgensen Fredericia CC         
   291   Mads Prangsgaard Skanderborg Cykleklub         
   293   Martin Paetau Cykling Odense         
   295   Sophie Marcussen Næstved BC         
   300   Katrine Daugaard Kristensen Horsens Amatør Cykleklub         
   302   Nichlas Carlsen Roskilde Cykle Ring         
   308   Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling         
   309   Nicolai Rangstrup Nielsen Varde Cykel Klub         


Ikke startet
Number of not started
0 Udgået
Riders dropping out
203, 204, 207, 209, 210, 211, 212, 213, 218, 225, 226, 228, 229, 230, 232, 234, 235, 236, 243, 249, 252, 254, 257, 259, 261, 262, 266, 269, 271, 273, 275, 276, 277, 284, 285, 286, 287, 288, 290, 291, 293, 295, 300, 302, 308, 309 (=46)
Antal startet
Number of starters
108 Tilbage
Number remaining
62

Sidst opdateret, Last calculated: 7-05, 13.59
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
Ældste : 15946804 : V2.11 final update