2-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2005

Junior


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
6/5-2005 Ankomst
Arrival classification
Kriterium/Road Race

Hastihed
Average speed of winner
47,867km/h Distance
Distance
8R × 7,8km/R = 62,4km
(101,8km — 164,2km)
Starttid
Commencement
17:10


Placering
Position
Etape nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bonus
Bonuses

1.   603   Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS 1.18'13"      8"  
2.   609   Nicolai Olesen Team GLS 1.18'28"   15"   6"  
3.   613   André Steensen Vejle Cykel Klub 1.18'28"   15"   4"  
4.   628   Thomas Kristiansen Ordrup CC 1.18'28"   15"   3"  
5.   677   Morten Høberg Team GLS 1.18'28"   15"   2"  
6.   667   Thijs Van den Berg Team Uden 1.18'28"   15"   1"  
7.   623   Dennis Jønsson CK FIX - Rødovre 1.18'28"   15"     
8.   641   Niki Østergaard Team GLS 1.18'28"   15"     
9.   680   Thomas Vedel Kvist Vejle Cykel Klub 1.18'28"   15"     
10.   645   Kasper Schjønnemann Vejle Cykel Klub 1.18'28"   15"     
11.   665   Morten Reckweg Vejle Cykel Klub 1.18'28"   15"     
12.   614   Jakob Kodrup Odder Cykel Klub 1.18'54"   41"     
13.   634   Kristian Lau Thomsen Vejle Cykel Klub 1.19'11"   58"     
14.   657   Mathias Meldgård Herning Cykle Klub 1.20'06"   1'53"     
15.   676   Thomas Guldhammer Vejle Cykel Klub 1.20'08"   1'55"     
16.   658   Flemming Rasmussen Vejle Cykel Klub 1.20'21"   2'08"     
17.   639   Mart Van Blanken Oldenzaal 1.21'38"   3'25"     
18.   652   Nicolai Lykke Nielsen Esbjerg Cykel Ring 1.21'38"   3'25"     
19.   675   Herm Eising WSV Emmen 1.21'38"   3'25"     
20.   604   Peter Hansen Odder Cykel Klub 1.21'38"   3'25"     
21.   673   Tim Posthuma Oldenzaal 1.21'38"   3'25"     
22.   620   Jannik Hyldtoft Hansen Tønder 1.21'38"   3'25"     
23.   625   Morten B. Jensen Herning Cykle Klub 1.21'38"   3'25"     
24.   630   Kristian Sobota Amager Cykel Ring 1.21'38"   3'25"     
25.   661   Jakob Bering Randers CK 1.21'38"   3'25"     
26.   643   Søren Pugdahl Pedersen Thy Cykle Ring 1.21'38"   3'25"     
27.   624   Søren Pedersen Odder Cykel Klub 1.21'38"   3'25"     
28.   615   Jan Mikkers Team Uden 1.21'38"   3'25"     
29.   627   Martin Lollesgaard Odder Cykel Klub 1.21'38"   3'25"     
30.   631   Sebastiaan Kamphuis Oldenzaal 1.21'38"   3'25"     
31.   626   Koen Verburg Team Uden 1.22'07"   3'54"     
32.   683   Nicholas Jørgensen Amager Cykel Ring 1.22'09"   3'56"     
33.   617   Willem Schwaner Team Uden 1.22'09"   3'56"     
34.   612   Anders Fyhn CK FIX - Rødovre 1.22'09"   3'56"     
35.   618   Thustrup Kasper Team GLS 1.23'33"   5'20"     
36.   616   Rasmus Krogh Team Næstved BC 1.23'33"   5'20"     
37.   666   Jesper Thomsen Esbjerg Cykel Ring 1.24'37"   6'24"     
38.   644   Mads Kühn Aalborg Cykle Ring 1.24'37"   6'24"     
39.   663   Philip Nicholas Nielsen CK FIX - Rødovre 1.24'37"   6'24"     
40.   632   Morten Øllegaard Team Næstved BC 1.25'34"   7'21"     
41.   642   Jesper Bollhorn Team Næstved BC 1.25'36"   7'23"     
42.   669   Michael Nysted Henriksen Nakskov CC 1.25'54"   7'41"     
43.   670   Jesper Mørkøv CK FIX - Rødovre 1.25'54"   7'41"     
44.   622   Kasper Rytter Trentemøller Nakskov CC 1.25'59"   7'46"     
45.   668   Christian Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling 1.27'26"   9'13"     
46.   600   Anders Hilligsøe Holstebro Cykle Club 1.27'29"   9'16"     
47.   637   Jan Hansen Middelfart Cykel Club 1.27'39"   9'26"     
48.   664   Anders Meinecke Amager Cykel Ring 1.27'53"   9'40"     
49.   653   Bo Porsgaard Pedersen Odder Cykel Klub 1.29'57"   11'44"     
50.   678   Morten M. Elmholt Herning Cykle Klub 1.30'57"   12'44"     
51.   640   Calle corneliusen Esbjerg Cykel Ring 1.31'32"   13'19"     
52.   648   Nicholaj Grønkjær Thy Cykle Ring 1.32'10"   13'57"     
53.   674   John Kronborg Ebsen Holstebro Cykle Club 1.32'17"   14'04"     
54.   636   Morten K. Brink Herning Cykle Klub 1.33'25"   15'12"     
55.   685   Henrik Friborg Herning Cykle Klub 1.33'25"   15'12"     
56.   654   Rasmus G. Jensen Herning Cykle Klub 1.33'25"   15'12"     
57.   656   Henk-Jan Grote Punt Oldenzaal 1.33'34"   15'21"     
58.   647   Michael Kaiser Hillerød CK 1.34'46"   16'33"     
59.   649   Mark Christensen Viborg Amatør Cykelklub 1.34'52"   16'39"     
60.   672   Jeppe Ovesen Esbjerg Cykel Ring 1.37'33"   19'20"     
61.   650   Lasse Munk Asmussen Middelfart Cykel Club 1.37'33"   19'20"     
62.   629   Johnni Olsen Randers CK 1.37'57"   19'44"     
63.   606   Emil Johansson Nakskov CC 1.38'57"   20'44"     
64.   607   Johan A Hauerberg CK FIX - Rødovre 1.38'57"   20'44"     
65.   608   Jonas Jørgensen Team Næstved BC 1.38'57"   20'44"     
66.   610   Martin Kjehr Jensen Team Næstved BC 1.38'57"   20'44"     
67.   611   Jonas Mølbæk Thy Cykle Ring 1.38'57"   20'44"     
68.   619   Jannick Friis Larsen CK FIX - Rødovre 1.38'57"   20'44"     
69.   621   Carsten Foldager Odder Cykel Klub 1.38'57"   20'44"     
70.   633   Rasmus Richter Dam CK FIX - Rødovre 1.38'57"   20'44"     
71.   651   Christian Moberg Jørgensen Odder Cykel Klub 1.38'57"   20'44"     
72.   655   Mads Rydicher Ordrup CC 1.38'57"   20'44"     
73.   660   Lasse Allan Pedersen Nakskov CC 1.38'57"   20'44"     
74.   662   Rasmus Daugaard Kristensen Horsens Amatør Cykleklub 1.38'57"   20'44"     
75.   671   Christian ranneries Team Næstved BC 1.38'57"   20'44"     
76.   679   Daniel Kreutzfeldt Team Næstved BC 1.38'57"   20'44"     
77.   681   Christian Hamburger Amager Cykel Ring 1.38'57"   20'44"     
78.   684   Nathanael Filskov Odder Cykel Klub 1.38'57"   20'44"     


Ikke startet
Number of not started
0 Udgået
Riders dropping out
--
Antal startet
Number of starters
78 Tilbage
Number remaining
78

Sidst opdateret, Last calculated: 6-05, 19.36
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V2.11 final update