3-1  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2005

Junior


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
7/5-2005 Ankomst
Arrival classification
Konge etape/Road Race

Hastihed
Average speed of winner
37,878km/h Distance
Distance
9R × 13,4km/R = 120,6km
(156,4km — 277,0km)
Starttid
Commencement
09:50


Placering
Position
Etape nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bonus
Bonuses

1.   680   Thomas Vedel Kvist Vejle Cykel Klub 3.11'02"      8"  
2.   676   Thomas Guldhammer Vejle Cykel Klub 3.11'02"      6"  
3.   613   André Steensen Vejle Cykel Klub 3.12'15"   1'13"   4"  
4.   667   Thijs Van den Berg Team Uden 3.12'16"   1'14"   3"  
5.   603   Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS 3.12'17"   1'15"   2"  
6.   665   Morten Reckweg Vejle Cykel Klub 3.12'17"   1'15"   1"  
7.   628   Thomas Kristiansen Ordrup CC 3.12'20"   1'18"     
8.   615   Jan Mikkers Team Uden 3.12'30"   1'28"     
9.   631   Sebastiaan Kamphuis Oldenzaal 3.13'08"   2'06"     
10.   642   Jesper Bollhorn Team Næstved BC 3.13'10"   2'08"     
11.   658   Flemming Rasmussen Vejle Cykel Klub 3.13'11"   2'09"     
12.   620   Jannik Hyldtoft Hansen Tønder 3.13'11"   2'09"     
13.   684   Nathanael Filskov Odder Cykel Klub 3.13'11"   2'09"     
14.   641   Niki Østergaard Team GLS 3.13'12"   2'10"     
15.   677   Morten Høberg Team GLS 3.13'13"   2'11"     
16.   645   Kasper Schjønnemann Vejle Cykel Klub 3.13'13"   2'11"     
17.   661   Jakob Bering Randers CK 3.13'15"   2'13"     
18.   609   Nicolai Olesen Team GLS 3.13'19"   2'17"     
19.   608   Jonas Jørgensen Team Næstved BC 3.15'55"   4'53"     
20.   644   Mads Kühn Aalborg Cykle Ring 3.16'31"   5'29"     
21.   627   Martin Lollesgaard Odder Cykel Klub 3.16'36"   5'34"     
22.   614   Jakob Kodrup Odder Cykel Klub 3.16'37"   5'35"     
23.   604   Peter Hansen Odder Cykel Klub 3.16'37"   5'35"     
24.   652   Nicolai Lykke Nielsen Esbjerg Cykel Ring 3.17'07"   6'05"     
25.   685   Henrik Friborg Herning Cykle Klub 3.17'09"   6'07"     
26.   639   Mart Van Blanken Oldenzaal 3.21'14"   10'12"     
27.   624   Søren Pedersen Odder Cykel Klub 3.21'40"   10'38"     
28.   616   Rasmus Krogh Team Næstved BC 3.23'47"   12'45"     
29.   612   Anders Fyhn CK FIX - Rødovre 3.23'47"   12'45"     
30.   634   Kristian Lau Thomsen Vejle Cykel Klub 3.23'47"   12'45"     
31.   617   Willem Schwaner Team Uden 3.24'22"   13'20"     
32.   666   Jesper Thomsen Esbjerg Cykel Ring 3.25'32"   14'30"     
33.   623   Dennis Jønsson CK FIX - Rødovre 3.25'39"   14'37"     
34.   625   Morten B. Jensen Herning Cykle Klub 3.27'57"   16'55"     
35.   672   Jeppe Ovesen Esbjerg Cykel Ring 3.38'25"   27'23"     
36.   669   Michael Nysted Henriksen Nakskov CC 3.38'26"   27'24"     
37.   668   Christian Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling 3.38'28"   27'26"     
38.   622   Kasper Rytter Trentemøller Nakskov CC 3.38'30"   27'28"     
39.   660   Lasse Allan Pedersen Nakskov CC 3.38'38"   27'36"     
40.   671   Christian ranneries Team Næstved BC 3.39'10"   28'08"     

Udgået, Riders dropping out
   600   Anders Hilligsøe Holstebro Cykle Club         
   606   Emil Johansson Nakskov CC         
   607   Johan A Hauerberg CK FIX - Rødovre         
   610   Martin Kjehr Jensen Team Næstved BC         
   611   Jonas Mølbæk Thy Cykle Ring         
   618   Thustrup Kasper Team GLS         
   619   Jannick Friis Larsen CK FIX - Rødovre         
   621   Carsten Foldager Odder Cykel Klub         
   626   Koen Verburg Team Uden         
   629   Johnni Olsen Randers CK         
   630   Kristian Sobota Amager Cykel Ring         
   632   Morten Øllegaard Team Næstved BC         
   633   Rasmus Richter Dam CK FIX - Rødovre         
   636   Morten K. Brink Herning Cykle Klub         
   637   Jan Hansen Middelfart Cykel Club         
   640   Calle corneliusen Esbjerg Cykel Ring         
   643   Søren Pugdahl Pedersen Thy Cykle Ring         
   647   Michael Kaiser Hillerød CK         
   648   Nicholaj Grønkjær Thy Cykle Ring         
   649   Mark Christensen Viborg Amatør Cykelklub         
   650   Lasse Munk Asmussen Middelfart Cykel Club         
   651   Christian Moberg Jørgensen Odder Cykel Klub         
   653   Bo Porsgaard Pedersen Odder Cykel Klub         
   654   Rasmus G. Jensen Herning Cykle Klub         
   655   Mads Rydicher Ordrup CC         
   656   Henk-Jan Grote Punt Oldenzaal         
   657   Mathias Meldgård Herning Cykle Klub         
   662   Rasmus Daugaard Kristensen Horsens Amatør Cykleklub         
   663   Philip Nicholas Nielsen CK FIX - Rødovre         
   664   Anders Meinecke Amager Cykel Ring         
   670   Jesper Mørkøv CK FIX - Rødovre         
   673   Tim Posthuma Oldenzaal         
   674   John Kronborg Ebsen Holstebro Cykle Club         
   675   Herm Eising WSV Emmen         
   678   Morten M. Elmholt Herning Cykle Klub         
   679   Daniel Kreutzfeldt Team Næstved BC         
   681   Christian Hamburger Amager Cykel Ring         
   683   Nicholas Jørgensen Amager Cykel Ring         


Ikke startet
Number of not started
0 Udgået
Riders dropping out
600, 606, 607, 610, 611, 618, 619, 621, 626, 629, 630, 632, 633, 636, 637, 640, 643, 647, 648, 649, 650, 651, 653, 654, 655, 656, 657, 662, 663, 664, 670, 673, 674, 675, 678, 679, 681, 683 (=38)
Antal startet
Number of starters
78 Tilbage
Number remaining
40

Sidst opdateret, Last calculated: 7-05, 15.54
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V2.11 final update