3-1  Samlet, General

Tour de Himmelfart 2005

Ungdom


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
7/5-2005 Samlet
General classification after
Konge etape/Road Race

Hastihed
Average speed of winner
36,14km/h Total distance
Total distance
213,3km


Placering
Position
Etape nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   446   Mikkel Lund Vejle Cykel Klub 5.54'07"     
2.   424   Ricky Enø Jørgensen Silkeborg IF Cykling 5.54'17"   10"  
3.   470   Kean Corneliussen Hobro CK 38 5.54'40"   33"  
4.   408   Mats Boeve Oldenzaal 5.54'42"   35"  
5.   405   Kasper Therkildsen Vejle Cykel Klub 5.54'49"   42"  
6.   403   Jonas Søndergaard Odder Cykel Klub 5.55'02"   55"  
7.   475   Mads Meyer Korsør Cykel Club 5.55'06"   59"  
8.   443   Jelle Posthuma Oldenzaal 5.55'14"   1'07"  
9.   481   Thijs Broenink Oldenzaal 5.55'47"   1'40"  
10.   440   Steffan Hansen Haderslev CK-75 5.55'58"   1'51"  
11.   486   Stefan Claes Dahl Olsen Køge Cykel Ring 5.55'59"   1'52"  
12.   496   Lenni Andersen Herning Cykle Klub 5.56'00"   1'53"  
13.   442   Rasmus Quaade CK FIX - Rødovre 5.56'10"   2'03"  
14.   412   Thomas Kousgaard Herning Cykle Klub 5.56'37"   2'30"  
15.   429   Mathias Lisson Korsør Cykel Club 5.56'41"   2'34"  
16.   435   Nicki Rasmussen Skive Cykle Klub 5.56'54"   2'47"  
17.   427   Mathias Kristensen Hobro CK 38 5.56'56"   2'49"  
18.   467   Martin S. Føhns Herning Cykle Klub 5.56'58"   2'51"  
19.   433   Jacob Gye Madsen Hammel CK 5.57'34"   3'27"  
20.   488   Ruben Steenbeeke Oldenzaal 5.57'46"   3'39"  
21.   485   Rasmus Guldhammer Vejle Cykel Klub 5.57'54"   3'47"  
22.   466   Kristian Florang Sørensen DCR Ballerup 5.58'03"   3'56"  
23.   421   Simon Olsen Hillerød CK 5.58'04"   3'57"  
24.   487   Henrik Andersen Skive Cykle Klub 5.59'33"   5'26"  
25.   401   Nick Iversen Thy Cykle Ring 5.59'51"   5'44"  
26.   444   Mathias Poulsen Cykling Odense 6.01'57"   7'50"  
27.   480   Michael Schøn Poulsen Amager Cykel Ring 6.02'30"   8'23"  
28.   404   Morten Dyrkilde Roskilde Cykle Ring 6.02'39"   8'32"  
29.   425   Lenni Busk DCR Ballerup 6.02'54"   8'47"  
30.   402   Parick Clausen CK FIX - Rødovre 6.04'09"   10'02"  
31.   450   Simon Sørensen Vejle Cykel Klub 6.04'56"   10'49"  
32.   478   Henrik Gade Sønderborg Cykle Klub 6.05'43"   11'36"  
33.   413   Christoffer Strandby Silkeborg IF Cykling 6.06'26"   12'19"  
34.   497   Anders Bo Christensen DCR Ballerup 6.06'37"   12'30"  
35.   494   Lars Jensen DCR Ballerup 6.07'40"   13'33"  
36.   428   Simon Tange Hansen Esbjerg Cykel Ring 6.07'56"   13'49"  
37.   437   Mike Jørgensen DCR Ballerup 6.09'36"   15'29"  
38.   423   Max M. Elmholt Herning Cykle Klub 6.10'31"   16'24"  
39.   471   Rasmus Malmkjær Randers CK 6.11'29"   17'22"  
40.   418   Kasper Juul Poulsen Silkeborg IF Cykling 6.11'53"   17'46"  
41.   448   Stefan Djurhuus Amager Cykel Ring 6.12'10"   18'03"  
42.   411   Mathias Bransholm Århus CK 6.13'41"   19'34"  
43.   458   Nicolai Svenningsen Viborg Amatør Cykelklub 6.14'26"   20'19"  
44.   417   Lasse Lund Rasmussen Korsør Cykel Club 6.19'10"   25'03"  
45.   449   Anders Eltzholtz Viborg Amatør Cykelklub 6.19'10"   25'03"  
46.   477   Daniel Hillerstrøm Silkeborg IF Cykling 6.23'20"   29'13"  
47.   457   Martin Nielsen Odder Cykel Klub 6.27'49"   33'42"  
48.   445   Rasmus Thomassen DCR Ballerup 6.27'51"   33'44"  
49.   484   Kuno Leerhøy Amager Cykel Ring 6.31'45"   37'38"  
50.   472   Denise Henriksen DCR Ballerup 6.35'45"   41'38"  
51.   490   Steen Lauersen Silkeborg IF Cykling 6.36'39"   42'32"  
52.   419   Kasper Skovmand Jensen Aalborg Cykle Ring 6.41'16"   47'09"  
53.   454   Rasmus Vorre Vejle Cykel Klub 6.43'50"   49'43"  
54.   456   Jonas Guldborg Fredericia CC 6.44'17"   50'10"  
55.   482   Jimmy Larsen Amager Cykel Ring 6.45'10"   51'03"  
56.   461   Martin Eriksen Amager Cykel Ring 6.45'41"   51'34"  
57.   493   Daniel Bonnici Middelfart Cykel Club 6.48'10"   54'03"  
58.   452   Anders Justesen Århus CK 6.49'04"   54'57"  
59.   469   Jesper Vestergård Herning Cykle Klub 6.49'46"   55'39"  
60.   439   Nicolaj Kim Rasmussen Middelfart Cykel Club 6.50'50"   56'43"  
61.   492   Sebastian Degn Vedel Skive Cykle Klub 6.50'55"   56'48"  
62.   468   Klaus Zachariasen Cykling Odense 6.51'25"   57'18"  
63.   430   Jonas Lau Jensen DCR Ballerup 7.00'47"   1.06'40"  
64.   426   Michael Kjergaard Vejle Cykel Klub 7.09'50"   1.15'43"  
65.   459   Kathrine Bjaler CK FIX - Rødovre 7.11'00"   1.16'53"  



Sidst opdateret, Last calculated: 7-05, 14.18
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
Ungdom : 15946804 : V2.11 final update