3-1  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2005

Yngste


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
7/5-2005 Ankomst
Arrival classification
Konge etape/Road Race

Hastihed
Average speed of winner
28,685km/h Distance
Distance
3R × 6,0km/R = 18,0km
(43,3km — 61,3km)
Starttid
Commencement
13:50


Placering
Position
Etape nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bonus
Bonuses

1.   1   Mikkel R. Andersen Skive Cykle Klub .37'39"      8"  
2.   10   Jorg Eising WSV Emmen .37'54"   15"   6"  
3.   21   Simon Larsen Kolding Bicykle Club .38'14"   35"   4"  
4.   28   Niklas V. Eg Herning Cykle Klub .38'14"   35"   3"  
5.   2   Jordy Aarts Team Brabant 2000 .37'54"   15"   2"  
6.   29   Kasper W. Schmidt Randers CK .38'53"   1'14"   1"  
7.   19   Christoffer Lisson Korsør Cykel Club .38'57"   1'18"     
8.   22   Andreas Holm Gylling Cycling Aarhus .39'27"   1'48"     
9.   31   Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling .39'45"   2'06"     
10.   17   Mads K. Nielsen Herning Cykle Klub .40'03"   2'24"     
11.   9   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .40'13"   2'34"     
12.   20   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .40'44"   3'05"     
13.   18   Claus Kjær Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .41'18"   3'39"     
14.   26   Nina Ovesen Silkeborg IF Cykling .41'26"   3'47"     
15.   6   Jonas Emskær Nielsen Korsør Cykel Club .41'30"   3'51"     
16.   12   Mads Rahbæk Herning Cykle Klub .41'33"   3'54"     
17.   15   Valentin Nørgaard Herning Cykle Klub .41'40"   4'01"     
18.   34   Amanda Dyrkilde Roskilde Cykle Ring .41'45"   4'06"     
19.   3   Steffan List Bov CC .41'52"   4'13"     
20.   23   Mathias Sarma Cykling Odense .41'57"   4'18"     
21.   33   Lasse Rangsrup Nielsen Varde Cykel Klub .42'02"   4'23"     
22.   5   Jacob Drachman Herning Cykle Klub .42'02"   4'23"     
23.   13   Alanxandar Lander Greve Cykle Club .42'15"   4'36"     
24.   14   Lasse Mortensgaard ABC .42'20"   4'41"     
25.   24   Frederik Svendsen Randers CK .42'25"   4'46"     
26.   11   Nadia Pedersen DCR Ballerup .42'33"   4'54"     
27.   8   Thue Jensen Næstved BC .42'44"   5'05"     
28.   16   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg Cykle Club .42'55"   5'16"     
29.   30   Martin Væver Herning Cykle Klub .43'04"   5'25"     
30.   7   Amalie Dideriksen Amager Cykel Ring .44'02"   6'23"     
31.   32   Anne Mette Frederiksen Esbjerg Cykel Ring .44'02"   6'23"     
32.   25   Sofie Greve Cykling Odense .44'02"   6'23"     

Udgået, Riders dropping out
   4   Freja Strand Olsen Greve Cykle Club         
   27   Patrick Leth Odder Cykel Klub         


Ikke startet
Number of not started
0 Udgået
Riders dropping out
4, 27
Antal startet
Number of starters
34 Tilbage
Number remaining
32

Sidst opdateret, Last calculated: 11-05, 20.02
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
Yngste : 15946804 : V2.11 final update