1-2  Samlet, General

Tour de Himmelfart 2005

Yngste


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
5/5-2005 Samlet
General classification after
Gadeløb/Street race

Hastihed
Average speed of winner
31,696km/h Total distance
Total distance
12,3km


Placering
Position
Etape nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   1   Mikkel R. Andersen Skive Cykle Klub .23'17"     
2.   21   Simon Larsen Kolding Bicykle Club .24'23"   1'06"  
3.   2   Jordy Aarts Team Brabant 2000 .24'36"   1'19"  
4.   10   Jorg Eising WSV Emmen .24'58"   1'41"  
5.   28   Niklas V. Eg Herning Cykle Klub .25'15"   1'58"  
6.   29   Kasper W. Schmidt Randers CK .25'15"   1'58"  
7.   19   Christoffer Lisson Korsør Cykel Club .25'15"   1'58"  
8.   6   Jonas Emskær Nielsen Korsør Cykel Club .25'50"   2'33"  
9.   9   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .26'02"   2'45"  
10.   20   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .26'21"   3'04"  
11.   17   Mads K. Nielsen Herning Cykle Klub .26'55"   3'38"  
12.   31   Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling .26'58"   3'41"  
13.   34   Amanda Dyrkilde Roskilde Cykle Ring .27'28"   4'11"  
14.   12   Mads Rahbæk Herning Cykle Klub .27'34"   4'17"  
15.   3   Steffan List Bov CC .27'35"   4'18"  
16.   27   Patrick Leth Odder Cykel Klub .27'36"   4'19"  
17.   22   Andreas Holm Gylling Cycling Aarhus .27'54"   4'37"  
18.   18   Claus Kjær Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .28'01"   4'44"  
19.   24   Frederik Svendsen Randers CK .28'29"   5'12"  
20.   14   Lasse Mortensgaard ABC .28'30"   5'13"  
21.   26   Nina Ovesen Silkeborg IF Cykling .29'10"   5'53"  
22.   8   Thue Jensen Næstved BC .29'28"   6'11"  
23.   33   Lasse Rangsrup Nielsen Varde Cykel Klub .29'32"   6'15"  
24.   13   Alanxandar Lander Greve Cykle Club .29'37"   6'20"  
25.   32   Anne Mette Frederiksen Esbjerg Cykel Ring .29'42"   6'25"  
26.   15   Valentin Nørgaard Herning Cykle Klub .29'43"   6'26"  
27.   11   Nadia Pedersen DCR Ballerup .29'46"   6'29"  
28.   23   Mathias Sarma Cykling Odense .29'49"   6'32"  
29.   7   Amalie Dideriksen Amager Cykel Ring .29'53"   6'36"  
30.   25   Sofie Greve Cykling Odense .29'56"   6'39"  
31.   16   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg Cykle Club .29'59"   6'42"  
32.   30   Martin Væver Herning Cykle Klub .30'02"   6'45"  
33.   5   Jacob Drachman Herning Cykle Klub .38'31"   15'14"  
34.   4   Freja Strand Olsen Greve Cykle Club .41'11"   17'54"  



Sidst opdateret, Last calculated: 5-05, 16.59
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
Yngste : 15946804 : V2.11 final update