2-1  Samlet, General

Tour de Himmelfart 2005

Yngste


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
6/5-2005 Samlet
General classification after
Linieløb/Road Race

Hastihed
Average speed of winner
32,759km/h Total distance
Total distance
27,7km


Placering
Position
Etape nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   1   Mikkel R. Andersen Skive Cykle Klub .50'44"     
2.   21   Simon Larsen Kolding Bicykle Club .51'54"   1'10"  
3.   2   Jordy Aarts Team Brabant 2000 .52'05"   1'21"  
4.   10   Jorg Eising WSV Emmen .52'30"   1'46"  
5.   29   Kasper W. Schmidt Randers CK .52'48"   2'04"  
6.   19   Christoffer Lisson Korsør Cykel Club .52'49"   2'05"  
7.   28   Niklas V. Eg Herning Cykle Klub .52'50"   2'06"  
8.   17   Mads K. Nielsen Herning Cykle Klub .54'37"   3'53"  
9.   6   Jonas Emskær Nielsen Korsør Cykel Club .54'45"   4'01"  
10.   9   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .55'07"   4'23"  
11.   31   Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling .56'03"   5'19"  
12.   20   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .56'11"   5'27"  
13.   18   Claus Kjær Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .56'56"   6'12"  
14.   22   Andreas Holm Gylling Cycling Aarhus .57'20"   6'36"  
15.   3   Steffan List Bov CC .57'42"   6'58"  
16.   27   Patrick Leth Odder Cykel Klub .58'35"   7'51"  
17.   12   Mads Rahbæk Herning Cykle Klub .58'35"   7'51"  
18.   34   Amanda Dyrkilde Roskilde Cykle Ring .58'56"   8'12"  
19.   26   Nina Ovesen Silkeborg IF Cykling .59'25"   8'41"  
20.   14   Lasse Mortensgaard ABC .59'55"   9'11"  
21.   24   Frederik Svendsen Randers CK 1.00'11"   9'27"  
22.   13   Alanxandar Lander Greve Cykle Club 1.00'36"   9'52"  
23.   15   Valentin Nørgaard Herning Cykle Klub 1.00'44"   10'00"  
24.   11   Nadia Pedersen DCR Ballerup 1.01'05"   10'21"  
25.   33   Lasse Rangsrup Nielsen Varde Cykel Klub 1.01'32"   10'48"  
26.   32   Anne Mette Frederiksen Esbjerg Cykel Ring 1.01'42"   10'58"  
27.   23   Mathias Sarma Cykling Odense 1.02'53"   12'09"  
28.   8   Thue Jensen Næstved BC 1.03'07"   12'23"  
29.   30   Martin Væver Herning Cykle Klub 1.03'19"   12'35"  
30.   7   Amalie Dideriksen Amager Cykel Ring 1.03'38"   12'54"  
31.   25   Sofie Greve Cykling Odense 1.03'46"   13'02"  
32.   16   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg Cykle Club 1.05'23"   14'39"  
33.   5   Jacob Drachman Herning Cykle Klub 1.10'29"   19'45"  
34.   4   Freja Strand Olsen Greve Cykle Club 1.17'35"   26'51"  



Sidst opdateret, Last calculated: 6-05, 13.20
Classification
Service

Classification
Software
StageRace 2003
www.stagerace.com
Yngste : 15946804 : V2.11 final update