1-1  Enkelstart, Time trial stage, Tijdritetappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Ældste 1


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
25/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
Zeuner Grafisk Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
42,0km/h Distance
Distance
Afstand
2,1km Starttid
Commencement
Aanvang
11:12


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand

1.   284   Asbjørn Kragh Andersen Middelfart Cykel Klub .03'00"140     
2.   322   Sebastian Nielsen CK. FIX, Rødovre .03'02"620   2"  
3.   316   Sven Erik Bystrøm Stegaberg Sykkel (Norge) .03'06"820   6"  
4.   277   Steffen Schneider Jakobsen Cykle Clubben Hjørring .03'07"710   7"  
5.   331   Dion Hansen HFCK .03'11"420   11"  
6.   285   Casper Degn Larsen Herning Cykle Klub .03'12"310   12"  
7.   271   Jesper Kousgaard Herning Cykle Klub .03'13"760   13"  
8.   302   Kristian Frederiksen Holstebro Cykle Club .03'14"120   14"  
9.   317   Mads Nøhr Prangsgaard Odder Cykel Klub .03'14"600   14"  
10.   291   Alexander Mørk Nr. Søby CK .03'15"420   15"  
11.   336   Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling .03'15"640   15"  
12.   272   Stefan Linné Jørgensen CK. FIX, Rødovre .03'15"690   15"  
13.   318   Nicolaj Hansen Kolding Bicykle Club .03'15"920   15"  
14.   301   Mikkel Ravn Slagelse Cykle Ring .03'15"970   15"  
15.   309   Filip Hansen Grenaa Cykleclub .03'16"240   16"  
16.   295   Matias Udby Hobro Cykleklub .03'18"220   18"  
17.   296   Thomas Jespersen Beck Sønderborg Cykle Klub .03'20"980   20"  
18.   303   Jannick Berg CK. FIX, Rødovre .03'21"730   21"  
19.   279   Jonas Awad Grenaa Cykleclub .03'22"040   22"  
20.   299   Dennis Daniel Christensen Ordrup CC .03'22"290   22"  
21.   288   Morten Gade Kolding Bicykle Club .03'22"790   22"  
22.   314   Casper Wandel Horsens Amatør Cykleklub .03'23"240   23"  
23.   325   Christian Vestergaard Odder Cykel Klub .03'23"420   23"  
24.   313   Andreas Dencker Ordrup CC .03'23"960   23"  
25.   340   Lucas Cesar Ordrup CC .03'24"620   24"  
26.   308   Mathias Rosendal Esbjerg Cykel Ring .03'25"440   25"  
27.   294   Michael Andersen Thy Cykle Ring .03'25"630   25"  
28.   306   Alex Clausen CK. FIX, Rødovre .03'26"020   26"  
29.   276   Andreas Urbak Odder Cykel Klub .03'26"180   26"  
30.   286   Daniel Malmros Christiansen CK Aarhus .03'26"840   26"  
31.   339   Nicolai Mondrup Jensen Odder Cykel Klub .03'27"760   27"  
32.   270   Jeppe Gade CK Aarhus .03'28"900   28"  
33.   274   Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling .03'29"840   29"  
34.   305   Mathias Øllegaard HFCK .03'29"910   29"  
35.   283   Christian Jersild Jensen Svendborg CC .03'30"140   30"  
36.   297   Daniel Holm Silkeborg IF Cykling .03'30"420   30"  
37.   273   Mathias Christensen Skanderborg Cykleklub .03'31"170   31"  
38.   307   Oliver Holm Christensen Kalundborg Cykel Club .03'31"340   31"  
39.   293   Frederik Schwartz DCR-Ballerup .03'32"360   32"  
40.   315   Christian Dideriksen Amager CR .03'33"090   33"  
41.   321   Fredrik Galta Stavanger Sykleklubb (Norge) .03'33"350   33"  
42.   320   Martin Dyreborg Hansen Herning Cykle Klub .03'34"000   34"  
43.   337   Anders Bjerremand HFCK .03'34"610   34"  
44.   275   Morten Veirup Esbjerg Cykel Ring .03'37"310   37"  
45.   326   Mathias Holm CC Gladsaxe .03'37"570   37"  
46.   300   Simon Kristiansen Herning Cykle Klub .03'37"820   37"  
47.   327   Christian Sommer Jensen Hobro Cykleklub .03'38"090   38"  
48.   287   Morten Ocelka Sønderborg Cykle Klub .03'38"110   38"  
49.   335   Rasmus Christensen Dalgaard Aalborg Cykle Ring .03'38"420   38"  
50.   289   Anders Vind HFCK .03'38"670   38"  
51.   312   Anders Lund-Jensen Middelfart Cykel Klub .03'39"330   39"  
52.   334   Kristian Almerström Amager CR .03'43"710   43"  
53.   311   Kasper H. Hansen Horsens Amatør Cykleklub .03'45"470   45"  
54.   319   Alexander Laugesen Silkeborg IF Cykling .03'48"130   48"  
55.   298   Mikkel Hardenskou Amager CR .03'48"710   48"  
56.   290   Mathias Jensen-Storch Horsens Amatør Cykleklub .03'49"340   49"  
57.   338   Steffen Schandorf Nielsen Horsens Amatør Cykleklub .03'49"870   49"  
58.   323   Andreas Rysgaard Randers Cykelklub af 1910 .03'50"260   50"  
59.   282   Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling .03'53"180   53"  
60.   324   Mathias T. Clausen Esbjerg Cykel Ring .03'53"420   53"  
61.   330   Mikkel Jeppsen Nr. Søby CK .03'55"450   55"  
62.   333   Carsten Friis Kragh Hobro Cykleklub .03'57"470   57"  
63.   292   Jesper Sand Herning Cykle Klub .03'59"020   59"  
64.   304   Jesper Jacobsen Middelfart Cykel Klub .03'59"430   59"  
65.   278   Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .04'15"630   1'15"  
66.   329   Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling 1.04'15"000   1.01'15"  
67.   310   Jonas Brun Dam Middelfart Cykel Klub 1.04'15"000   1.01'15"  

Udgåede ryttere
The following competitors were signed out from the race:
De navolgende deelnemers hebben de wedstrijd beëindigd:

Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Grund
Reason
Reden

280   Ole Magnus Lunderby Ullensaker Cyleklubb Not signed in - Non present a l'emargement
281   Mads Højrup Esbjerg Cykel Ring Not signed in - Non present a l'emargement
328   Thore Bradtberg DCR-Ballerup Not signed in - Non present a l'emargement


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
3 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
67 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
67
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
--

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 25-05, 19.15
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ældste1 : 15946804 : V3.01 BÈTA