2-1  Etape, Stage, Etappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Ældste 1


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
26/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
OK Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
38,592km/h Distance
Distance
Afstand
2R × 12,8km/R = 25,6km
(19,1km — 44,7km)
Starttid
Commencement
Aanvang
10:40


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand
Bunus
Bonuses
Bonussen

1.   285   Casper Degn Larsen Herning Cykle Klub .39'48"      8"  
2.   284   Asbjørn Kragh Andersen Middelfart Cykel Klub .39'48"      6"  
3.   277   Steffen Schneider Jakobsen Cykle Clubben Hjørring .39'48"      4"  
4.   271   Jesper Kousgaard Herning Cykle Klub .39'48"      3"  
5.   316   Sven Erik Bystrøm Stegaberg Sykkel (Norge) .39'48"      2"  
6.   301   Mikkel Ravn Slagelse Cykle Ring .40'09"   21"   1"  
7.   296   Thomas Jespersen Beck Sønderborg Cykle Klub .40'09"   21"     
8.   272   Stefan Linné Jørgensen CK. FIX, Rødovre .40'16"   28"     
9.   302   Kristian Frederiksen Holstebro Cykle Club .40'16"   28"     
10.   331   Dion Hansen HFCK .40'16"   28"     
11.   303   Jannick Berg CK. FIX, Rødovre .40'16"   28"     
12.   320   Martin Dyreborg Hansen Herning Cykle Klub .40'16"   28"     
13.   278   Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .40'16"   28"     
14.   295   Matias Udby Hobro Cykleklub .40'16"   28"     
15.   326   Mathias Holm CC Gladsaxe .40'16"   28"     
16.   329   Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling .40'16"   28"     
17.   340   Lucas Cesar Ordrup CC .40'16"   28"     
18.   300   Simon Kristiansen Herning Cykle Klub .40'16"   28"     
19.   318   Nicolaj Hansen Kolding Bicykle Club .40'16"   28"     
20.   321   Fredrik Galta Stavanger Sykleklubb (Norge) .40'16"   28"     
21.   274   Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling .40'16"   28"     
22.   313   Andreas Dencker Ordrup CC .40'16"   28"     
23.   291   Alexander Mørk Nr. Søby CK .40'16"   28"     
24.   317   Mads Nøhr Prangsgaard Odder Cykel Klub .40'16"   28"     
25.   308   Mathias Rosendal Esbjerg Cykel Ring .40'39"   51"     
26.   293   Frederik Schwartz DCR-Ballerup .40'41"   53"     
27.   336   Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling .41'35"   1'47"     
28.   279   Jonas Awad Grenaa Cykleclub .41'35"   1'47"     
29.   286   Daniel Malmros Christiansen CK Aarhus .41'35"   1'47"     
30.   299   Dennis Daniel Christensen Ordrup CC .42'03"   2'15"     
31.   306   Alex Clausen CK. FIX, Rødovre .42'05"   2'17"     
32.   305   Mathias Øllegaard HFCK .42'05"   2'17"     
33.   276   Andreas Urbak Odder Cykel Klub .42'05"   2'17"     
34.   289   Anders Vind HFCK .42'05"   2'17"     
35.   307   Oliver Holm Christensen Kalundborg Cykel Club .42'05"   2'17"     
36.   275   Morten Veirup Esbjerg Cykel Ring .42'10"   2'22"     
37.   309   Filip Hansen Grenaa Cykleclub .42'10"   2'22"     
38.   337   Anders Bjerremand HFCK .42'19"   2'31"     
39.   333   Carsten Friis Kragh Hobro Cykleklub .42'41"   2'53"     
40.   283   Christian Jersild Jensen Svendborg CC .42'47"   2'59"     
41.   315   Christian Dideriksen Amager CR .42'47"   2'59"     
42.   335   Rasmus Christensen Dalgaard Aalborg Cykle Ring .42'47"   2'59"     
43.   339   Nicolai Mondrup Jensen Odder Cykel Klub .43'26"   3'38"     
44.   325   Christian Vestergaard Odder Cykel Klub .43'26"   3'38"     
45.   297   Daniel Holm Silkeborg IF Cykling .43'40"   3'52"     
46.   273   Mathias Christensen Skanderborg Cykleklub .43'40"   3'52"     
47.   334   Kristian Almerström Amager CR .43'40"   3'52"     
48.   298   Mikkel Hardenskou Amager CR .43'46"   3'58"     
49.   287   Morten Ocelka Sønderborg Cykle Klub .43'55"   4'07"     
50.   312   Anders Lund-Jensen Middelfart Cykel Klub .43'55"   4'07"     
51.   310   Jonas Brun Dam Middelfart Cykel Klub .44'14"   4'26"     
52.   319   Alexander Laugesen Silkeborg IF Cykling .44'14"   4'26"     
53.   282   Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling .44'14"   4'26"     
54.   324   Mathias T. Clausen Esbjerg Cykel Ring .44'22"   4'34"     
55.   322   Sebastian Nielsen CK. FIX, Rødovre .45'16"   5'28"     
56.   314   Casper Wandel Horsens Amatør Cykleklub .45'25"   5'37"     
57.   270   Jeppe Gade CK Aarhus .45'25"   5'37"     
58.   290   Mathias Jensen-Storch Horsens Amatør Cykleklub .45'31"   5'43"     
59.   311   Kasper H. Hansen Horsens Amatør Cykleklub .45'33"   5'45"     
60.   338   Steffen Schandorf Nielsen Horsens Amatør Cykleklub .45'44"   5'56"     
61.   304   Jesper Jacobsen Middelfart Cykel Klub .48'25"   8'37"     
62.   323   Andreas Rysgaard Randers Cykelklub af 1910 .50'30"   10'42"     
63.   330   Mikkel Jeppsen Nr. Søby CK .50'30"   10'42"     
64.   294   Michael Andersen Thy Cykle Ring .51'31"   11'43"     
65.   292   Jesper Sand Herning Cykle Klub .51'31"   11'43"     
66.   288   Morten Gade Kolding Bicykle Club .51'31"   11'43"     

Udgåede ryttere
The following competitors were signed out from the race:
De navolgende deelnemers hebben de wedstrijd beëindigd:

Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Grund
Reason
Reden

327   Christian Sommer Jensen Hobro Cykleklub Not signed in - Non present a l'emargement


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
1 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
66 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
66
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
--

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 26-05, 12.16
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ældste1 : 15946804 : V3.01 BÈTA