Etape, Stage, Etappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Ældste 2


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
27/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
Østjysk Energi Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
33,345km/h Distance
Distance
Afstand
3R × 13,4km/R = 40,2km
(48,6km — 88,8km)
Starttid
Commencement
Aanvang
09:03


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand
Bunus
Bonuses
Bonussen

1.   244   Jacob Ø. Markussen Horsens Amatør Cykleklub 1.12'20"      8"  
2.   222   Simon Bigum Svendborg CC 1.13'00"   40"   6"  
3.   266   Dylan Groenewegen HSC de Bataaf (Holland) 1.13'00"   40"   4"  
4.   243   Thomas Schmidt Greve CC 1.13'00"   40"   3"  
5.   259   Nicklas Dahl Jakobsen Team Cycling Ringsted 1.13'00"   40"   2"  
6.   232   Lasse Zink Mortensen Rødekro Cykle Club 1.13'00"   40"   1"  
7.   248   Martin Grøn Silkeborg IF Cykling 1.13'00"   40"     
8.   264   Jonas Lykke Nielsen Esbjerg Cykel Ring 1.13'00"   40"     
9.   242   Jens Møller Randers Cykelklub af 1910 1.13'00"   40"     
10.   234   Mads Lillelund Christiansen Esbjerg Cykel Ring 1.13'00"   40"     
11.   253   Jakob Bertelsen Ordrup CC 1.13'00"   40"     
12.   202   Nicolai Christensen Randers Cykelklub af 1910 1.13'00"   40"     
13.   230   Nicholas Lerche Roskilde Cykle Ring 1.13'00"   40"     
14.   221   Rasmus hestbek Lund KCK-Herlev 1.13'00"   40"     
15.   203   Frederik Thalund Jensen Herning Cykle Klub 1.13'00"   40"     
16.   265   Daniel Mielke Roskilde Cykle Ring 1.13'00"   40"     
17.   210   Lucas Udby Hobro Cykleklub 1.13'00"   40"     
18.   229   Casper Folsach DCR-Ballerup 1.15'58"   3'38"     
19.   255   Håkon Johannessen Ullensaker Cyleklubb 1.16'01"   3'41"     
20.   226   Mads Gregersen Varde Cykelklub 1.17'05"   4'45"     
21.   220   Teodor Strand Johansen Raufoss Cykle Klubb 1.17'05"   4'45"     
22.   250   Ask Nilov Nørgaard Svendborg CC 1.17'05"   4'45"     
23.   215   Jonas Kim Rasmussen Middelfart Cykel Klub 1.17'10"   4'50"     
24.   258   Christian H. Sørensen Randers Cykelklub af 1910 1.17'16"   4'56"     
25.   249   Kasper Jensen Sønderborg Cykle Klub 1.17'48"   5'28"     
26.   227   Katrine Daugaard Kristensen Horsens Amatør Cykleklub 1.17'50"   5'30"     
27.   263   Oscar Landa Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.18'18"   5'58"     
28.   252   Jeppe Lorentsen Sønderborg Cykle Klub 1.18'25"   6'05"     
29.   224   Frederik Moser Middelfart Cykel Klub 1.18'28"   6'08"     
30.   225   Søren Birkemose Svendborg CC 1.18'31"   6'11"     
31.   247   Niels Munk Asmussen Middelfart Cykel Klub 1.19'40"   7'20"     
32.   216   Thomas Strange Hansen Silkeborg IF Cykling 1.19'58"   7'38"     
33.   237   Steffen Thomsen DCR-Ballerup 1.22'46"   10'26"     
34.   201   Jesper Petersen Esbjerg Cykel Ring 1.22'46"   10'26"     
35.   223   Jimmie Marud Skive Cykle Klub 1.23'13"   10'53"     
36.   239   Jacob Molin Nielsen Roskilde Cykle Ring 1.23'18"   10'58"     
37.   219   Jens Holst Stevn CK Aarhus 1.23'20"   11'00"     
38.   205   Morten Madsen Roskilde Cykle Ring 1.23'22"   11'02"     
39.   200   Andreas Østergaard Pedersen Odder Cykel Klub 1.23'22"   11'02"     
40.   261   Mattias Lohmann Pedersen KCK-Herlev 1.23'22"   11'02"     
41.   228   Emil Vilhelmsen Cykling Odense 1.23'22"   11'02"     
42.   260   Kenneth Storm Jessen Herning Cykle Klub 1.23'29"   11'09"     
43.   214   Oliver Stausholm Esbjerg Cykel Ring 1.23'33"   11'13"     
44.   245   Dennis List Bov Cykle Club 1.26'58"   14'38"     
45.   211   Kenneth Abildgaard Jensen Aalborg Cykle Ring 1.26'58"   14'38"     
46.   208   Steven Krintel Skanderborg Cykleklub 1.27'02"   14'42"     
47.   217   Louise Bering Randers Cykelklub af 1910 1.27'12"   14'52"     
48.   240   Esben Vestergaaard Odder Cykel Klub 1.30'39"   18'19"     
49.   212   Lukas Eeken ABC 1.31'05"   18'45"     
50.   246   Philip Køhler Skanderborg Cykleklub 1.31'11"   18'51"     
51.   257   Jens Christian Seerup Herning Cykle Klub 1.32'02"   19'42"     
52.   251   Rune Marseen Jensen Næstved B.C. 1.32'42"   20'22"     
53.   332   Mathias Skak Grenaa Cykleclub 1.35'08"   22'48"     
54.   235   Kristian Svenstrup Hobro Cykleklub 1.35'20"   23'00"     
55.   254   Camilla West Hansen CK. FIX, Rødovre 1.35'36"   23'16"     
56.   213   Lennart Guldberg Lauridsen Herning Cykle Klub 1.35'42"   23'22"     
57.   262   Jeppe Brogaard Pedersen Herning Cykle Klub 1.38'03"   25'43"     
58.   241   Nanna Carstens Jensen Herning Cykle Klub 1.38'03"   25'43"     
59.   236   Marcus Møller ABC 1.40'41"   28'21"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out, Renners opgegeven
   207   Ronnie Jan Pedersen Bov Cykle Club         
   218   Jørgen Pedersen Bov Cykle Club         
   231   Emil Jefsen Sørensen Sønderborg Cykle Klub         
   233   Aske Louring Vorre Vejle Cykel Klub         
   238   Sofie Dahl Marcussen Næstved B.C.         
   256   Mikkel Baunsgaard DCR-Ballerup         


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
0 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
65 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
59
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
207, 218, 231, 233, 238, 256 (=6)

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 27-05, 10.50
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ældste2 : 15946804 : V3.01 BÈTA