2-1  Etape, Stage, Etappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Nishiki - Junior


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
26/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
OK Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
41,959km/h Distance
Distance
Afstand
5R × 12,8km/R = 64,0km
(3,8km — 67,8km)
Starttid
Commencement
Aanvang
10:35


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand
Bunus
Bonuses
Bonussen

1.   653   Toby Reimert CRT Raalte (Holland) 1.31'31"      8"  
2.   673   Savie van Horik Zuid Oost Nederland (Holland) 1.31'31"      6"  
3.   662   Gert vad der Sanden Zuid Oost Nederland (Holland) 1.31'31"      4"  
4.   626   Jannik Hyldtoft Hansen Team Festina Vejle 1.31'31"      3"  
5.   600   Stefan Klederman CRT Raalte (Holland) 1.31'31"      2"  
6.   657   Mikkel Schiøler Team GLS 1.31'31"      1"  
7.   602   Harm Steijn Oldenzaal 1.31'31"        
8.   610   Jordi van de Vondervoort CRT Raalte (Holland) 1.31'31"        
9.   606   Rasmus Trøjborg Krog Team Python Pro Næstved 1.31'31"        
10.   667   Morten Øllegaard Team Python Pro Næstved 1.31'31"        
11.   617   Kasper Therkildsen Team Festina Vejle 1.31'31"        
12.   675   Christian Ranneries Team Python Pro Næstved 1.31'31"        
13.   641   Ricky Enø Jørgensen Team Festina Vejle 1.31'31"        
14.   642   Patrick Kongsbak Ordrup CC 1.31'31"        
15.   601   Charlie Hultgren Køhler Odder Cykel Klub 1.31'31"        
16.   619   Rasmus Richter Damm KCK-Herlev 1.31'31"        
17.   638   Dennis van Graveren Oldenzaal 1.31'31"        
18.   607   Anders Meinecke Amager CR 1.31'31"        
19.   629   Søren Kirkegaard Madsen Herning Cykle Klub 1.31'31"        
20.   664   Anders Bo Christensen Ordrup CC 1.31'41"   10"     
21.   655   Christopher Juul-Jensen Odder Cykel Klub 1.31'41"   10"     
22.   635   Mathias Herbers Poulsen Odder Cykel Klub 1.31'41"   10"     
23.   640   Jeroen Dekkers Zuid Oost Nederland (Holland) 1.31'43"   12"     
24.   618   Jonas Søndergaard Team GLS 1.31'43"   12"     
25.   658   Michael Schøn Amager CR 1.31'43"   12"     
26.   646   Mattias Friis Odder Cykel Klub 1.31'43"   12"     
27.   627   Jesper Hansen Odder Cykel Klub 1.31'43"   12"     
28.   651   Patrick Ruckert Zuid Oost Nederland (Holland) 1.31'43"   12"     
29.   643   John Ebsen Holstebro Cykle Club 1.31'43"   12"     
30.   608   Dirk Janssen WRV de Peddelaars (Holland) 1.31'43"   12"     
31.   624   Morten Gregersen Team Festina Vejle 1.31'43"   12"     
32.   615   Nick Iversen Thy Cykle Ring 1.31'43"   12"     
33.   628   Jonas Mølbæk Thy Cykle Ring 1.31'51"   20"     
34.   604   Morten Brinch Jensen Herning Cykle Klub 1.31'31"        
35.   636   Morten Kruse Brink Herning Cykle Klub 1.31'58"   27"     
36.   614   Rasmus Grønbæk Jensen Herning Cykle Klub 1.31'58"   27"     
37.   650   Martin Stenger Føhns Herning Cykle Klub 1.32'06"   35"     
38.   645   Martin Kjehr Jensen Team Python Pro Næstved 1.32'19"   48"     
39.   634   Jonas Lau Jensen Team Python Pro Næstved 1.32'19"   48"     
40.   680   Jacob Gye Madsen Odder Cykel Klub 1.32'22"   51"     
41.   633   Tim Posthuma Oldenzaal 1.36'21"   4'50"     
42.   674   Christian Skadborg CK Aarhus 1.36'21"   4'50"     
43.   670   Mark Blaabjerg Christensen Odder Cykel Klub 1.36'21"   4'50"     
44.   665   Sebastian Waasdorp Oldenzaal 1.36'21"   4'50"     
45.   649   Nicholas Jørgensen Amager CR 1.36'21"   4'50"     
46.   677   Marcel Kamsma Zuid Oost Nederland (Holland) 1.36'21"   4'50"     
47.   663   Rasmus Urbak Odder Cykel Klub 1.38'00"   6'29"     
48.   613   Andreas Ponten Zuid Oost Nederland (Holland) 1.40'40"   9'09"     
49.   620   Kenneth Fahl Andersen Esbjerg Cykel Ring 1.47'45"   16'14"     
50.   612   Daniel Christensen Varde Cykelklub 1.47'47"   16'16"     
51.   625   Christian Sølvsten Odder Cykel Klub 1.48'49"   17'18"     
52.   679   Jonas Larsen ABC 1.48'49"   17'18"     
53.   605   Christoffer Strandby Silkeborg IF Cykling 1.48'49"   17'18"     
54.   671   Jesper Jensen Grenaa Cykleclub 1.48'49"   17'18"     
55.   644   Kasper Laugesen Esbjerg Cykel Ring 1.53'26"   21'55"     
56.   637   Frederik Wolter Ordrup CC 1.54'26"   22'55"     
57.   632   Michael Kjaergaard Team Festina Vejle 1.54'26"   22'55"     
58.   631   Steen Skov Laursen Silkeborg IF Cykling 1.54'26"   22'55"     
59.   654   Geert Berends WRV de Peddelaars (Holland) 1.54'26"   22'55"     
60.   661   Henrik S. Andersen Skive Cykle Klub 1.54'26"   22'55"     
61.   660   Jacob Bering Randers Cykelklub af 1910 1.54'26"   22'55"     
62.   676   Marc Moes WRV de Peddelaars (Holland) 1.54'26"   22'55"     
63.   672   Roy Smit WRV de Peddelaars (Holland) 1.54'26"   22'55"     
64.   621   Lasse Jensen Viborg Cycling 1.54'26"   22'55"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
0 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
64 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
64
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
--

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 26-05, 14.28
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V3.01 BÈTA