1-1  Enkelstart, Time trial stage, Tijdritetappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Mellemste


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
25/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
Zeuner Grafisk Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
37,058km/h Distance
Distance
Afstand
2,1km Starttid
Commencement
Aanvang
09:51


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand

1.   159   Søren Kragh Andersen Middelfart Cykel Klub .03'24"420     
2.   155   Mikkel Andersen Nr. Søby CK .03'27"270   3"  
3.   134   Peter Mathiesen Holstebro Cykle Club .03'29"870   5"  
4.   154   Nina Schultz Nielsen Herning Cykle Klub .03'33"270   9"  
5.   107   Elias Helleskov Busk DCR-Ballerup .03'35"250   11"  
6.   168   Mads W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 .03'37"200   13"  
7.   162   Simon Hamann Larsen Kolding Bicykle Club .03'39"640   15"  
8.   152   Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe .03'40"010   16"  
9.   147   Tobias Bagger Ordrup CC .03'41"330   17"  
10.   101   Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling .03'42"190   18"  
11.   126   Fie Degn Larsen Herning Cykle Klub .03'43"250   19"  
12.   135   Niklas Vestergaard Eg Herning Cykle Klub .03'44"080   20"  
13.   114   Jonas Jacobsen Amager CR .03'44"300   20"  
14.   166   Mette Meyer Korsør Cykel Club .03'45"920   21"  
15.   171   Claus Kjær Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .03'47"480   23"  
16.   103   Jonas Nordkroggard Kalundborg Cykel Club .03'47"660   23"  
17.   115   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .03'47"700   23"  
18.   128   Kristian Holm CC Gladsaxe .03'51"040   27"  
19.   104   Christoffer Lisson Roskilde Cykle Ring .03'51"490   27"  
20.   137   Marc Jensen DCR-Ballerup .03'52"440   28"  
21.   144   Kasper W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 .03'52"700   28"  
22.   172   Henrik Pedersen Skive Cykle Klub .03'53"090   29"  
23.   156   Mads Krog Nielsen Herning Cykle Klub .03'53"820   29"  
24.   177   Andreas Holm Gylling CK Aarhus .03'54"150   30"  
25.   133   Casper Thygesen ABC .03'54"160   30"  
26.   116   Michael Groeneveld HSV de Kampioen (Holland) .03'54"180   30"  
27.   158   Esben Clapp Roskilde Cykle Ring .03'54"420   30"  
28.   132   Mathias Krigbaum DCR-Ballerup .03'56"630   32"  
29.   110   Sebastian C. Møller Randers Cykelklub af 1910 .03'57"020   33"  
30.   146   Emil Simonsen Amager CR .03'57"980   33"  
31.   129   August Als Thomsen Amager CR .03'58"310   34"  
32.   117   Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling .03'59"820   35"  
33.   164   Rasmus Ginnerup Thy Cykle Ring .03'59"850   35"  
34.   112   Emil Nors Mortensen Odder Cykel Klub .04'01"060   37"  
35.   138   Emil Wang CK. FIX, Rødovre .04'01"090   37"  
36.   139   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .04'01"790   37"  
37.   153   Jonas Emskær Nielsen Korsør Cykel Club .04'02"080   38"  
38.   131   Steffan List Bov Cykle Club .04'03"650   39"  
39.   125   Alexander Ryming Skive Cykle Klub .04'03"930   39"  
40.   140   Martin Larsen Thy Cykle Ring .04'06"760   42"  
41.   145   Emil Selvig Nielsen Odder Cykel Klub .04'06"780   42"  
42.   100   Robert Faarup Bækhøj Odder Cykel Klub .04'07"280   43"  
43.   149   Louis Bendixen ABC .04'07"390   43"  
44.   124   Mie Poulsen Korsør Cykel Club .04'07"730   43"  
45.   165   Amanda Dyrkilde Roskilde Cykle Ring .04'07"910   43"  
46.   108   Kristian Dahl ABC .04'08"590   44"  
47.   157   Nicolai Rud Østergaard Skive Cykle Klub .04'09"730   45"  
48.   105   Mads Baadsgaard Rahbæk Herning Cykle Klub .04'10"070   46"  
49.   127   Kasper Jacobsen Bov Cykle Club .04'10"130   46"  
50.   118   Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing Cykle Club .04'10"290   46"  
51.   143   Lasse Bruunsgaard Odder Cykel Klub .04'10"970   46"  
52.   173   Aske Eg Thorn Holstebro Cykle Club .04'11"450   47"  
53.   141   Mads Schriver Carlsen Odder Cykel Klub .04'11"920   47"  
54.   160   Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling .04'12"350   48"  
55.   161   Lasse Mortensgaard ABC .04'12"700   48"  
56.   176   Nicholai Dahl Knudsen Aalborg Cykle Ring .04'12"730   48"  
57.   151   Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling .04'13"160   49"  
58.   120   Thomas Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling .04'14"070   50"  
59.   109   Lasse Mott Amager CR .04'14"300   50"  
60.   102   Valentin Nørgaard Herning Cykle Klub .04'17"660   53"  
61.   122   Peter Grønbæk Andersen Cykling Odense .04'18"450   54"  
62.   130   Sebastian Andersen Odder Cykel Klub .04'20"280   56"  
63.   174   Gustav Gade Lauritzen Svendborg CC .04'20"370   56"  
64.   142   Kenneth Guldberg Lauridsen Herning Cykle Klub .04'20"630   56"  
65.   170   Alexandar Lander Køge Cykel Ring .04'22"060   58"  
66.   113   Janik Gall ABC .04'23"330   59"  
67.   175   Nicolai Hummelshøj Herning Cykle Klub .04'26"420   1'02"  
68.   136   Esben Jacobsen ABC .04'28"310   1'04"  
69.   169   Siemen Laugesen Silkeborg IF Cykling .04'29"870   1'05"  
70.   106   Mikkel Busk Amager CR .04'31"060   1'07"  
71.   148   Nicolai Andersen Esbjerg Cykel Ring .04'34"310   1'10"  
72.   123   Emiel Ohlsson ABC .04'34"380   1'10"  
73.   167   Laurids Bach Lauridsen Silkeborg IF Cykling .04'45"310   1'21"  
74.   121   Frederik Svendsen Randers Cykelklub af 1910 .04'51"390   1'27"  
75.   111   Martin Væver Herning Cykle Klub .04'58"   1'34"  

Udgåede ryttere
The following competitors were signed out from the race:
De navolgende deelnemers hebben de wedstrijd beëindigd:

Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Grund
Reason
Reden

119   Søren Abildgaard Aalborg Cykle Ring Not signed in - Non present a l'emargement
150   Matihas Villadsen Nr. Søby CK Not signed in - Non present a l'emargement
163   Charlotte Ranneries Næstved B.C. Not signed in - Non present a l'emargement


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
3 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
75 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
75
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
--

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 25-05, 19.15
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Mellemste : 15946804 : V3.01 BÈTA