1-2  Etape, Stage, Etappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Mellemste


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
25/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
Nordea Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
32,524km/h Distance
Distance
Afstand
6R × 1,7km/R = 10,2km
(2,1km — 12,3km)
Starttid
Commencement
Aanvang
15:25


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand
Bunus
Bonuses
Bonussen

1.   159   Søren Kragh Andersen Middelfart Cykel Klub .18'49"      8"  
2.   155   Mikkel Andersen Nr. Søby CK .18'49"      6"  
3.   107   Elias Helleskov Busk DCR-Ballerup .18'49"      4"  
4.   126   Fie Degn Larsen Herning Cykle Klub .18'49"      3"  
5.   116   Michael Groeneveld HSV de Kampioen (Holland) .18'49"      2"  
6.   101   Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling .18'49"      1"  
7.   162   Simon Hamann Larsen Kolding Bicykle Club .18'49"        
8.   166   Mette Meyer Korsør Cykel Club .18'49"        
9.   147   Tobias Bagger Ordrup CC .18'49"        
10.   114   Jonas Jacobsen Amager CR .18'49"        
11.   103   Jonas Nordkroggard Kalundborg Cykel Club .18'49"        
12.   148   Nicolai Andersen Esbjerg Cykel Ring .18'49"        
13.   168   Mads W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 .18'49"        
14.   134   Peter Mathiesen Holstebro Cykle Club .18'49"        
15.   104   Christoffer Lisson Roskilde Cykle Ring .18'49"        
16.   146   Emil Simonsen Amager CR .18'49"        
17.   171   Claus Kjær Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .18'49"        
18.   128   Kristian Holm CC Gladsaxe .18'49"        
19.   129   August Als Thomsen Amager CR .18'49"        
20.   135   Niklas Vestergaard Eg Herning Cykle Klub .18'49"        
21.   144   Kasper W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 .18'49"        
22.   158   Esben Clapp Roskilde Cykle Ring .18'49"        
23.   110   Sebastian C. Møller Randers Cykelklub af 1910 .18'49"        
24.   156   Mads Krog Nielsen Herning Cykle Klub .18'49"        
25.   115   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .18'49"        
26.   154   Nina Schultz Nielsen Herning Cykle Klub .18'49"        
27.   118   Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing Cykle Club .19'00"   11"     
28.   112   Emil Nors Mortensen Odder Cykel Klub .19'00"   11"     
29.   133   Casper Thygesen ABC .19'00"   11"     
30.   152   Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe .19'00"   11"     
31.   139   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .19'00"   11"     
32.   122   Peter Grønbæk Andersen Cykling Odense .19'00"   11"     
33.   165   Amanda Dyrkilde Roskilde Cykle Ring .19'00"   11"     
34.   136   Esben Jacobsen ABC .19'12"   23"     
35.   132   Mathias Krigbaum DCR-Ballerup .19'20"   31"     
36.   108   Kristian Dahl ABC .19'34"   45"     
37.   138   Emil Wang CK. FIX, Rødovre .19'34"   45"     
38.   105   Mads Baadsgaard Rahbæk Herning Cykle Klub .19'40"   51"     
39.   102   Valentin Nørgaard Herning Cykle Klub .19'40"   51"     
40.   131   Steffan List Bov Cykle Club .19'40"   51"     
41.   143   Lasse Bruunsgaard Odder Cykel Klub .19'40"   51"     
42.   125   Alexander Ryming Skive Cykle Klub .19'48"   59"     
43.   172   Henrik Pedersen Skive Cykle Klub .19'48"   59"     
44.   153   Jonas Emskær Nielsen Korsør Cykel Club .19'48"   59"     
45.   109   Lasse Mott Amager CR .19'48"   59"     
46.   161   Lasse Mortensgaard ABC .19'48"   59"     
47.   106   Mikkel Busk Amager CR .19'48"   59"     
48.   137   Marc Jensen DCR-Ballerup .20'00"   1'11"     
49.   177   Andreas Holm Gylling CK Aarhus .20'03"   1'14"     
50.   124   Mie Poulsen Korsør Cykel Club .20'03"   1'14"     
51.   164   Rasmus Ginnerup Thy Cykle Ring .20'05"   1'16"     
52.   175   Nicolai Hummelshøj Herning Cykle Klub .20'05"   1'16"     
53.   145   Emil Selvig Nielsen Odder Cykel Klub .20'13"   1'24"     
54.   173   Aske Eg Thorn Holstebro Cykle Club .20'21"   1'32"     
55.   140   Martin Larsen Thy Cykle Ring .20'21"   1'32"     
56.   127   Kasper Jacobsen Bov Cykle Club .20'25"   1'36"     
57.   100   Robert Faarup Bækhøj Odder Cykel Klub .20'39"   1'50"     
58.   149   Louis Bendixen ABC .20'39"   1'50"     
59.   120   Thomas Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling .20'42"   1'53"     
60.   176   Nicholai Dahl Knudsen Aalborg Cykle Ring .20'51"   2'02"     
61.   113   Janik Gall ABC .20'58"   2'09"     
62.   169   Siemen Laugesen Silkeborg IF Cykling .20'58"   2'09"     
63.   123   Emiel Ohlsson ABC .21'05"   2'16"     
64.   117   Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling .21'19"   2'30"     
65.   157   Nicolai Rud Østergaard Skive Cykle Klub .21'19"   2'30"     
66.   141   Mads Schriver Carlsen Odder Cykel Klub .21'29"   2'40"     
67.   130   Sebastian Andersen Odder Cykel Klub .21'40"   2'51"     
68.   142   Kenneth Guldberg Lauridsen Herning Cykle Klub .21'44"   2'55"     
69.   151   Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling .21'44"   2'55"     
70.   160   Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling .21'56"   3'07"     
71.   170   Alexandar Lander Køge Cykel Ring .21'58"   3'09"     
72.   174   Gustav Gade Lauritzen Svendborg CC .22'00"   3'11"     
73.   167   Laurids Bach Lauridsen Silkeborg IF Cykling .22'10"   3'21"     
74.   111   Martin Væver Herning Cykle Klub .23'10"   4'21"     
75.   121   Frederik Svendsen Randers Cykelklub af 1910 .23'10"   4'21"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
0 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
75 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
75
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
--

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 25-05, 19.15
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Mellemste : 15946804 : V3.01 BÈTA