2-2  Etape, Stage, Etappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Mellemste


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
26/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
Nishiki Kriterium / Criterium

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
31,165km/h Distance
Distance
Afstand
2R × 7,8km/R = 15,6km
(27,7km — 43,3km)
Starttid
Commencement
Aanvang
15:40


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand
Bunus
Bonuses
Bonussen

1.   107   Elias Helleskov Busk DCR-Ballerup .30'02"      8"  
2.   155   Mikkel Andersen Nr. Søby CK .30'02"      6"  
3.   126   Fie Degn Larsen Herning Cykle Klub .30'02"      4"  
4.   116   Michael Groeneveld HSV de Kampioen (Holland) .30'02"      3"  
5.   147   Tobias Bagger Ordrup CC .30'02"      2"  
6.   159   Søren Kragh Andersen Middelfart Cykel Klub .30'02"      1"  
7.   162   Simon Hamann Larsen Kolding Bicykle Club .30'02"        
8.   154   Nina Schultz Nielsen Herning Cykle Klub .30'02"        
9.   166   Mette Meyer Korsør Cykel Club .30'02"        
10.   146   Emil Simonsen Amager CR .30'02"        
11.   103   Jonas Nordkroggard Kalundborg Cykel Club .30'02"        
12.   101   Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling .30'02"        
13.   135   Niklas Vestergaard Eg Herning Cykle Klub .30'02"        
14.   114   Jonas Jacobsen Amager CR .30'02"        
15.   128   Kristian Holm CC Gladsaxe .30'02"        
16.   168   Mads W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 .30'06"   4"     
17.   156   Mads Krog Nielsen Herning Cykle Klub .30'33"   31"     
18.   152   Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe .30'33"   31"     
19.   171   Claus Kjær Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .30'33"   31"     
20.   115   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .30'33"   31"     
21.   144   Kasper W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 .30'33"   31"     
22.   104   Christoffer Lisson Roskilde Cykle Ring .30'33"   31"     
23.   118   Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing Cykle Club .30'33"   31"     
24.   132   Mathias Krigbaum DCR-Ballerup .30'33"   31"     
25.   131   Steffan List Bov Cykle Club .30'44"   42"     
26.   112   Emil Nors Mortensen Odder Cykel Klub .30'44"   42"     
27.   139   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .30'44"   42"     
28.   177   Andreas Holm Gylling CK Aarhus .30'44"   42"     
29.   158   Esben Clapp Roskilde Cykle Ring .30'44"   42"     
30.   133   Casper Thygesen ABC .30'44"   42"     
31.   143   Lasse Bruunsgaard Odder Cykel Klub .30'44"   42"     
32.   125   Alexander Ryming Skive Cykle Klub .30'44"   42"     
33.   106   Mikkel Busk Amager CR .30'44"   42"     
34.   108   Kristian Dahl ABC .30'44"   42"     
35.   129   August Als Thomsen Amager CR .30'56"   54"     
36.   110   Sebastian C. Møller Randers Cykelklub af 1910 .31'33"   1'31"     
37.   138   Emil Wang CK. FIX, Rødovre .31'33"   1'31"     
38.   105   Mads Baadsgaard Rahbæk Herning Cykle Klub .31'38"   1'36"     
39.   124   Mie Poulsen Korsør Cykel Club .31'53"   1'51"     
40.   149   Louis Bendixen ABC .31'55"   1'53"     
41.   173   Aske Eg Thorn Holstebro Cykle Club .31'55"   1'53"     
42.   113   Janik Gall ABC .31'55"   1'53"     
43.   164   Rasmus Ginnerup Thy Cykle Ring .31'57"   1'55"     
44.   172   Henrik Pedersen Skive Cykle Klub .31'57"   1'55"     
45.   123   Emiel Ohlsson ABC .31'57"   1'55"     
46.   161   Lasse Mortensgaard ABC .31'57"   1'55"     
47.   176   Nicholai Dahl Knudsen Aalborg Cykle Ring .31'57"   1'55"     
48.   170   Alexandar Lander Køge Cykel Ring .31'57"   1'55"     
49.   102   Valentin Nørgaard Herning Cykle Klub .31'57"   1'55"     
50.   175   Nicolai Hummelshøj Herning Cykle Klub .31'57"   1'55"     
51.   127   Kasper Jacobsen Bov Cykle Club .31'57"   1'55"     
52.   137   Marc Jensen DCR-Ballerup .31'57"   1'55"     
53.   145   Emil Selvig Nielsen Odder Cykel Klub .32'02"   2'00"     
54.   120   Thomas Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling .32'15"   2'13"     
55.   174   Gustav Gade Lauritzen Svendborg CC .32'23"   2'21"     
56.   169   Siemen Laugesen Silkeborg IF Cykling .32'23"   2'21"     
57.   153   Jonas Emskær Nielsen Korsør Cykel Club .32'25"   2'23"     
58.   157   Nicolai Rud Østergaard Skive Cykle Klub .32'25"   2'23"     
59.   100   Robert Faarup Bækhøj Odder Cykel Klub .32'25"   2'23"     
60.   130   Sebastian Andersen Odder Cykel Klub .32'25"   2'23"     
61.   142   Kenneth Guldberg Lauridsen Herning Cykle Klub .32'25"   2'23"     
62.   151   Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling .32'25"   2'23"     
63.   140   Martin Larsen Thy Cykle Ring .32'29"   2'27"     
64.   117   Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling .32'29"   2'27"     
65.   141   Mads Schriver Carlsen Odder Cykel Klub .32'42"   2'40"     
66.   160   Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling .33'19"   3'17"     
67.   148   Nicolai Andersen Esbjerg Cykel Ring .33'19"   3'17"     
68.   167   Laurids Bach Lauridsen Silkeborg IF Cykling .35'15"   5'13"     
69.   136   Esben Jacobsen ABC .35'35"   5'33"     
70.   121   Frederik Svendsen Randers Cykelklub af 1910 .37'06"   7'04"     
71.   111   Martin Væver Herning Cykle Klub .37'06"   7'04"     
72.   109   Lasse Mott Amager CR .38'07"   8'05"     
73.   122   Peter Grønbæk Andersen Cykling Odense .38'07"   8'05"     
74.   134   Peter Mathiesen Holstebro Cykle Club .38'07"   8'05"     
75.   165   Amanda Dyrkilde Roskilde Cykle Ring .38'07"   8'05"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
0 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
75 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
75
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
--

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 26-05, 17.00
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Mellemste : 15946804 : V3.01 BÈTA