Samlet, General, Algemeen

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Mellemste
Jan Christensen - Samlet


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
27/5-2006 Samlet stilling efter
General classification after
Algemeen klassement na
Østjysk Energi Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
33,423km/h Total distance
Total distance
Totaalafstand
73,3km


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand

1.   159   Søren Kragh Andersen Middelfart Cykel Klub 2.11'35"     
2.   155   Mikkel Andersen Nr. Søby CK 2.14'40"   3'05"  
3.   107   Elias Helleskov Busk DCR-Ballerup 2.14'52"   3'17"  
4.   126   Fie Degn Larsen Herning Cykle Klub 2.15'04"   3'29"  
5.   147   Tobias Bagger Ordrup CC 2.15'10"   3'35"  
6.   101   Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling 2.15'17"   3'42"  
7.   168   Mads W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 2.15'19"   3'44"  
8.   114   Jonas Jacobsen Amager CR 2.15'22"   3'47"  
9.   103   Jonas Nordkroggard Kalundborg Cykel Club 2.15'24"   3'49"  
10.   162   Simon Hamann Larsen Kolding Bicykle Club 2.16'03"   4'28"  
11.   135   Niklas Vestergaard Eg Herning Cykle Klub 2.16'08"   4'33"  
12.   128   Kristian Holm CC Gladsaxe 2.16'15"   4'40"  
13.   146   Emil Simonsen Amager CR 2.16'21"   4'46"  
14.   116   Michael Groeneveld HSV de Kampioen (Holland) 2.16'34"   4'59"  
15.   171   Claus Kjær Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub 2.16'42"   5'07"  
16.   104   Christoffer Lisson Roskilde Cykle Ring 2.17'07"   5'32"  
17.   166   Mette Meyer Korsør Cykel Club 2.17'11"   5'36"  
18.   158   Esben Clapp Roskilde Cykle Ring 2.17'17"   5'42"  
19.   154   Nina Schultz Nielsen Herning Cykle Klub 2.17'53"   6'18"  
20.   152   Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe 2.19'06"   7'31"  
21.   115   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling 2.19'14"   7'39"  
22.   129   August Als Thomsen Amager CR 2.19'26"   7'51"  
23.   144   Kasper W. Schmidt Randers Cykelklub af 1910 2.19'55"   8'20"  
24.   156   Mads Krog Nielsen Herning Cykle Klub 2.19'56"   8'21"  
25.   133   Casper Thygesen ABC 2.20'42"   9'07"  
26.   112   Emil Nors Mortensen Odder Cykel Klub 2.20'43"   9'08"  
27.   118   Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing Cykle Club 2.20'44"   9'09"  
28.   132   Mathias Krigbaum DCR-Ballerup 2.21'43"   10'08"  
29.   108   Kristian Dahl ABC 2.21'50"   10'15"  
30.   139   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 2.23'06"   11'31"  
31.   134   Peter Mathiesen Holstebro Cykle Club 2.23'12"   11'37"  
32.   110   Sebastian C. Møller Randers Cykelklub af 1910 2.23'42"   12'07"  
33.   125   Alexander Ryming Skive Cykle Klub 2.23'47"   12'12"  
34.   105   Mads Baadsgaard Rahbæk Herning Cykle Klub 2.24'38"   13'03"  
35.   172   Henrik Pedersen Skive Cykle Klub 2.24'55"   13'20"  
36.   138   Emil Wang CK. FIX, Rødovre 2.24'59"   13'24"  
37.   102   Valentin Nørgaard Herning Cykle Klub 2.25'04"   13'29"  
38.   131   Steffan List Bov Cykle Club 2.25'08"   13'33"  
39.   161   Lasse Mortensgaard ABC 2.25'48"   14'13"  
40.   153   Jonas Emskær Nielsen Korsør Cykel Club 2.26'00"   14'25"  
41.   143   Lasse Bruunsgaard Odder Cykel Klub 2.26'08"   14'33"  
42.   149   Louis Bendixen ABC 2.26'28"   14'53"  
43.   169   Siemen Laugesen Silkeborg IF Cykling 2.27'50"   16'15"  
44.   173   Aske Eg Thorn Holstebro Cykle Club 2.27'52"   16'17"  
45.   137   Marc Jensen DCR-Ballerup 2.28'11"   16'36"  
46.   127   Kasper Jacobsen Bov Cykle Club 2.28'41"   17'06"  
47.   117   Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling 2.28'49"   17'14"  
48.   124   Mie Poulsen Korsør Cykel Club 2.29'07"   17'32"  
49.   176   Nicholai Dahl Knudsen Aalborg Cykle Ring 2.29'21"   17'46"  
50.   151   Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling 2.29'47"   18'12"  
51.   175   Nicolai Hummelshøj Herning Cykle Klub 2.29'50"   18'15"  
52.   106   Mikkel Busk Amager CR 2.29'53"   18'18"  
53.   164   Rasmus Ginnerup Thy Cykle Ring 2.30'41"   19'06"  
54.   157   Nicolai Rud Østergaard Skive Cykle Klub 2.31'29"   19'54"  
55.   123   Emiel Ohlsson ABC 2.31'37"   20'02"  
56.   174   Gustav Gade Lauritzen Svendborg CC 2.32'15"   20'40"  
57.   113   Janik Gall ABC 2.32'51"   21'16"  
58.   109   Lasse Mott Amager CR 2.33'01"   21'26"  
59.   120   Thomas Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 2.33'37"   22'02"  
60.   140   Martin Larsen Thy Cykle Ring 2.33'45"   22'10"  
61.   100   Robert Faarup Bækhøj Odder Cykel Klub 2.34'02"   22'27"  
62.   141   Mads Schriver Carlsen Odder Cykel Klub 2.34'28"   22'53"  
63.   165   Amanda Dyrkilde Roskilde Cykle Ring 2.34'47"   23'12"  
64.   130   Sebastian Andersen Odder Cykel Klub 2.35'05"   23'30"  
65.   142   Kenneth Guldberg Lauridsen Herning Cykle Klub 2.35'44"   24'09"  
66.   148   Nicolai Andersen Esbjerg Cykel Ring 2.36'30"   24'55"  
67.   160   Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling 2.37'26"   25'51"  
68.   122   Peter Grønbæk Andersen Cykling Odense 2.42'43"   31'08"  
69.   167   Laurids Bach Lauridsen Silkeborg IF Cykling 2.45'51"   34'16"  
70.   111   Martin Væver Herning Cykle Klub 2.49'06"   37'31"  



Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 27-05, 15.01
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Mellemste : 15946804 : V3.01 BÈTA