2-1  Etape, Stage, Etappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Stærmose - Ungdom


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
26/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
OK Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
42,168km/h Distance
Distance
Afstand
4R × 12,8km/R = 51,2km
(29,3km — 80,5km)
Starttid
Commencement
Aanvang
09:00


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand
Bunus
Bonuses
Bonussen

1.   437   Mats Boeve Oldenzaal 1.12'51"      8"  
2.   490   Nicki Rasmussen Horsens Amatør Cykleklub 1.12'51"      6"  
3.   522   Samuel Rytter Ravn Roskilde Cykle Ring 1.12'51"      4"  
4.   502   Mathieu Vanderheere Bodysol-Lotto Team Menen (Belgien) 1.12'51"      3"  
5.   463   Stefan Dahl Olsen Køge Cykel Ring 1.12'51"      2"  
6.   512   Mathias Frostholm Kristensen Hobro Cykleklub 1.12'51"      1"  
7.   495   Nicolai Steensen Horsens Amatør Cykleklub 1.12'51"        
8.   488   Jelle Posthuma Oldenzaal 1.13'09"   18"     
9.   479   Thorvald Larsen Slagelse Cykle Ring 1.13'09"   18"     
10.   421   Arthur Vanoverberghe Bodysol-Lotto Team Menen (Belgien) 1.13'09"   18"     
11.   425   Nicki Christiansen Horsens Amatør Cykleklub 1.13'09"   18"     
12.   412   Mathias Lisson Roskilde Cykle Ring 1.13'09"   18"     
13.   442   Mads Meyer Køge Cykel Ring 1.13'09"   18"     
14.   513   Nicolas Vereecken Bodysol-Lotto Team Menen (Belgien) 1.13'09"   18"     
15.   518   Mark Sehested Pedersen Kalundborg Cykel Club 1.13'09"   18"     
16.   400   Kenneth Hansen Haderslev CK-75 1.13'09"   18"     
17.   497   Stian B. Larsen Ullensaker Cyleklubb 1.13'09"   18"     
18.   438   Max Møller Elmholt Herning Cykle Klub 1.13'09"   18"     
19.   492   Dennis Skov Petersen Sønderborg Cykle Klub 1.13'09"   18"     
20.   418   Joakim Brüchmann DCR-Ballerup 1.13'09"   18"     
21.   419   Kristoffer Schjønemann Larsen Køge Cykel Ring 1.13'09"   18"     
22.   436   Nicolaj Aastrup Roskilde Cykle Ring 1.13'09"   18"     
23.   423   Stefan Djurhuus Amager CR 1.13'09"   18"     
24.   464   Jacob Mørkøv DCR-Ballerup 1.13'09"   18"     
25.   424   Henk Wildeman Oldenzaal 1.13'09"   18"     
26.   439   Patrick Clausen CK. FIX, Rødovre 1.13'09"   18"     
27.   444   Sebastian Lander Køge Cykel Ring 1.13'09"   18"     
28.   498   Ian Vansummere Bodysol-Lotto Team Menen (Belgien) 1.13'09"   18"     
29.   524   Thomas Kousgaard Herning Cykle Klub 1.13'09"   18"     
30.   408   Søren Kolkjær Kristensen Odder Cykel Klub 1.13'09"   18"     
31.   530   Mark Poulsen Slagelse Cykle Ring 1.13'09"   18"     
32.   401   Christian Mathiesen Holstebro Cykle Club 1.13'09"   18"     
33.   427   Jonas Vandevyvere Bodysol-Lotto Team Menen (Belgien) 1.13'09"   18"     
34.   506   Lenni Helleskov Busk DCR-Ballerup 1.13'09"   18"     
35.   509   Karl Magnus Larsen Randers Cykelklub af 1910 1.13'17"   26"     
36.   428   Vetle Ravnsborg Gurigard Lillehammer Ck (Norge) 1.13'26"   35"     
37.   516   Tobias Sloth Hansen Viborg Cycling 1.13'26"   35"     
38.   457   Christian Frivold Grimstad SK (Norge) 1.13'26"   35"     
39.   459   Kristian Haugaard Jensen Odder Cykel Klub 1.13'26"   35"     
40.   415   Morten Dyrkilde Kristiansen Roskilde Cykle Ring 1.13'38"   47"     
41.   476   Simon Qvortrup Thygesen Silkeborg IF Cykling 1.13'43"   52"     
42.   460   Jeppe Lykke Nielsen Esbjerg Cykel Ring 1.14'29"   1'38"     
43.   467   Jon Timotej Roskilde Cykle Ring 1.13'09"   18"     
44.   403   Audun Brekke Fløtten Modum Cykleklubb (Norge) 1.13'09"   18"     
45.   406   Rasmus Christian Quaade CK. FIX, Rødovre 1.15'16"   2'25"     
46.   482   Jesper Olesen Horsens Amatør Cykleklub 1.15'20"   2'29"     
47.   471   Mathias Gade Jakobsen Hobro Cykleklub 1.15'20"   2'29"     
48.   449   Simon Larsen Sønderborg Cykle Klub 1.15'20"   2'29"     
49.   435   Peter Bækhøj Thy Cykle Ring 1.15'46"   2'55"     
50.   478   Ronnie Pedersen Grenaa Cykleclub 1.15'46"   2'55"     
51.   529   Jeppe Poulsen DCR-Ballerup 1.17'37"   4'46"     
52.   441   Pelle Clapp Roskilde Cykle Ring 1.17'37"   4'46"     
53.   496   Lars F.E. Jensen DCR-Ballerup 1.17'37"   4'46"     
54.   448   Emil Hovmand Ordrup CC 1.17'50"   4'59"     
55.   447   Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling 1.18'21"   5'30"     
56.   528   Stian Slemdal Ullensaker Cyleklubb 1.18'21"   5'30"     
57.   405   Nicolai Overgård Viborg Cycling 1.18'21"   5'30"     
58.   454   Morten Rasmussen Odder Cykel Klub 1.18'21"   5'30"     
59.   520   Heine Børgesen Hobro Cykleklub 1.18'21"   5'30"     
60.   477   Jesper Hansen Svendborg CC 1.18'21"   5'30"     
61.   453   Henrik Hasling Gade Sønderborg Cykle Klub 1.18'21"   5'30"     
62.   431   Simon Tange Hansen Esbjerg Cykel Ring 1.18'21"   5'30"     
63.   411   Kasper Pedersen Esbjerg Cykel Ring 1.18'21"   5'30"     
64.   487   Sebastian Buchardt Odder Cykel Klub 1.18'21"   5'30"     
65.   493   Thomas Pettersen Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.18'21"   5'30"     
66.   485   Sjur Prestsæter Lillehammer Ck (Norge) 1.18'21"   5'30"     
67.   486   Mikkel Grønlund ABC 1.18'21"   5'30"     
68.   499   Rasmus Kristensen Vejle Cykel Klub 1.18'30"   5'39"     
69.   416   Philip Sode Vejle Cykel Klub 1.18'30"   5'39"     
70.   515   Kasper Sørensen Horsens Amatør Cykleklub 1.18'43"   5'52"     
71.   468   Tobias Strand Johansen Raufoss Cykle Klubb 1.19'10"   6'19"     
72.   480   Rasmus Thomassen KCK-Herlev 1.19'19"   6'28"     
73.   420   Jimmi Sørensen Thy Cykle Ring 1.21'00"   8'09"     
74.   426   Jonas Guddal Haderslev CK-75 1.21'10"   8'19"     
75.   404   Moreno De Pauw Bodysol-Lotto Team Menen (Belgien) 1.21'10"   8'19"     
76.   511   Margriet Kloppenburg Holbæk Cykel Ring 1.21'10"   8'19"     
77.   443   Christian C. Møller Randers Cykelklub af 1910 1.21'31"   8'40"     
78.   517   Kasper Rosenberg Odder Cykel Klub 1.21'39"   8'48"     
79.   465   Aslak Værnes Ringerike Sykkelklubb (Norge) 1.21'39"   8'48"     
80.   523   Jimmy Larsen Amager CR 1.21'39"   8'48"     
81.   461   Torstein Barkve Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.21'44"   8'53"     
82.   446   Eirik Storesund Stegaberg Sykkel (Norge) 1.21'46"   8'55"     
83.   402   Winnie Marud Nielsen Skive Cykle Klub 1.21'46"   8'55"     
84.   473   Mathias Mylle Dige Bach KCK-Herlev 1.21'50"   8'59"     
85.   472   Maarten Groote Punt Oldenzaal 1.22'25"   9'34"     
86.   501   Inge Baumgarten Roskilde Cykle Ring 1.24'27"   11'36"     
87.   526   Anders Dahøj ABC 1.24'27"   11'36"     
88.   508   Janni V. Nielsen Hammel CK 1.24'27"   11'36"     
89.   433   Niclas Jørgensen Hobro Cykleklub 1.25'29"   12'38"     
90.   445   Daniel Bækgård Skeie Skive Cykle Klub 1.25'36"   12'45"     
91.   491   Anders Bak Hansen Skive Cykle Klub 1.25'36"   12'45"     
92.   452   Mark Sørensen CK. FIX, Rødovre 1.25'55"   13'04"     
93.   470   Elias Mosumsgaard Amager CR 1.25'57"   13'06"     
94.   514   Nicolaj Kim Rasmussen Middelfart Cykel Klub 1.27'30"   14'39"     
95.   417   Simen Horpestad Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.27'30"   14'39"     
96.   456   Casper Landa Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.27'30"   14'39"     
97.   413   Hjalte Schmidt Hobro Cykleklub 1.27'38"   14'47"     
98.   507   Nicolai Rangstrup Nielsen Varde Cykelklub 1.28'47"   15'56"     
99.   500   Jonathan Lehmann Ordrup CC 1.32'31"   19'40"     
100.   440   Michael Friis Pedersen Skive Cykle Klub 1.32'31"   19'40"     
101.   525   Kasper Gade Thy Cykle Ring 1.33'48"   20'57"     
102.   414   Anders Leick Odder Cykel Klub 1.37'14"   24'23"     
103.   466   Jesper Jensen Viborg Cycling 1.37'16"   24'25"     
104.   458   Denise Henriksen DCR-Ballerup 1.39'53"   27'02"     
105.   407   Sondre Idsøe Flaten Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.40'53"   28'02"     
106.   422   Katrine Bjaler CK. FIX, Rødovre 1.40'53"   28'02"     
107.   455   Adrian Udesen Ordrup CC 1.40'53"   28'02"     
108.   430   Ørjan Egeland Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.40'53"   28'02"     
109.   475   Rasmus Malmkjær Hobro Cykleklub 1.40'53"   28'02"     
110.   481   Daniel Bonnici Cykling Odense 1.40'53"   28'02"     
111.   483   Anders Eltzholtz Hobro Cykleklub 1.40'53"   28'02"     
112.   484   Kasper Andreassen Svendborg CC 1.40'53"   28'02"     
113.   494   Rasmus Louring Vorre Vejle Cykel Klub 1.40'53"   28'02"     
114.   503   Kristian Abildgaard Aalborg Cykle Ring 1.40'53"   28'02"     
115.   505   Niels Olsen Roskilde Cykle Ring 1.40'53"   28'02"     
116.   527   Chris Skaarup Næstved B.C. 1.40'53"   28'02"     
117.   531   Benjamin Hansson Amager CR 1.40'53"   28'02"     
118.   409   Christian Adelhardt Kreutzfeldt Roskilde Cykle Ring 1.40'53"   28'02"     
119.   504   Philip Frank Greve CC 1.40'53"   28'02"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out, Renners opgegeven
   429   Nikolai Larsen DCR-Ballerup         

Udgåede ryttere
The following competitors were signed out from the race:
De navolgende deelnemers hebben de wedstrijd beëindigd:

Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Grund
Reason
Reden

510   Patrick Henriksen DCR-Ballerup Injury - Blessure


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
1 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
120 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
119
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
429

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 26-05, 15.12
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ungdom : 15946804 : V3.01 BÈTA