2-1  Etape, Stage, Etappe

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Yngste


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
26/5-2006 Etape resultat
Arrival classification
Aankomstklassement
OK Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
35,244km/h Distance
Distance
Afstand
2R × 7,7km/R = 15,4km
(8,9km — 24,3km)
Starttid
Commencement
Aanvang
12:35


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand
Bunus
Bonuses
Bonussen

1.   7   Jonas Wang CK. FIX, Rødovre .26'13"      8"  
2.   14   Patrick Leth Odder Cykel Klub .26'19"   6"   6"  
3.   4   Mathias Strange Hansen Silkeborg IF Cykling .26'19"   6"   4"  
4.   32   Mathias Albrechtsen CC Gladsaxe .26'23"   10"   3"  
5.   12   Mathias Norsgård Jørgensen Silkeborg IF Cykling .26'48"   35"   2"  
6.   8   Helmut Wacker Roskilde Cykle Ring .27'06"   53"   1"  
7.   24   Louise Olsen Silkeborg IF Cykling .27'42"   1'29"     
8.   6   Nadia Pedersen DCR-Ballerup .27'42"   1'29"     
9.   27   Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling .27'42"   1'29"     
10.   18   Tobias Mørch Kongstad Amager CR .27'51"   1'38"     
11.   15   Magnus Bak Amager CR .27'51"   1'38"     
12.   28   Oliver Almind CK. FIX, Rødovre .27'53"   1'40"     
13.   10   Jesper Sommer Jensen Hobro Cykleklub .27'59"   1'46"     
14.   30   Lasse Rangstrup Nielsen Varde Cykelklub .29'28"   3'15"     
15.   2   Jacob Kruse Jensen Haderslev CK-75 .29'28"   3'15"     
16.   25   Mathias Sarma Cykling Odense .29'28"   3'15"     
17.   23   Rasmus Wallin Ordrup CC .29'28"   3'15"     
18.   5   Julius Rasmussen Hobro Cykleklub .29'28"   3'15"     
19.   13   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC .29'35"   3'22"     
20.   3   Anne-Mette Frederiksen Esbjerg Cykel Ring .30'14"   4'01"     
21.   29   Anders Balle Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .30'17"   4'04"     
22.   1   Mads Birkemose Svendborg CC .30'21"   4'08"     
23.   17   Thomas Skov Laursen Silkeborg IF Cykling .30'21"   4'08"     
24.   22   Kristian Arnth Sørensen Herning Cykle Klub .30'23"   4'10"     
25.   21   Martin Frank Greve CC .30'27"   4'14"     
26.   19   Mads Malmros Christiansen CK Aarhus .30'27"   4'14"     
27.   16   Rasmus Høg Andersen Herning Cykle Klub .30'48"   4'35"     
28.   26   Thue Marseen Jensen Næstved B.C. .32'19"   6'06"     
29.   11   Pernille Mathiesen Holstebro Cykle Club .33'10"   6'57"     
30.   9   Amalie Dideriksen Amager CR .34'05"   7'52"     
31.   31   Rasmus Beck Knudsen Esbjerg Cykel Ring .34'11"   7'58"     
32.   20   Frederikke Hummelshøj Herning Cykle Klub .36'13"   10'00"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
Aantal niet gestart
0 Antal startede
Number of starters
Aantal gestart
32 Antal tilbage
Number remaining
Aantal overgebleven
32
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
Renners na tijdslimiet
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
Renners opgegeven
--

Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 26-05, 13.46
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Yngste : 15946804 : V3.01 BÈTA