2-1  Samlet, General, Algemeen

Tour de Himmelfart

Tour de Himmelfart

Yngste
BOG & IDÉ - Samlet


Arrangør
Organiser
Organisator
Odder Cykel Klub Etape
Stage
Etappe
26/5-2006 Samlet stilling efter
General classification after
Algemeen klassement na
OK Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
Gemiddelde snelheid winnaar
34,359km/h Total distance
Total distance
Totaalafstand
24,3km


Placering
Position
Plaats
Nr.
No.
Nr.
Rytter
Rider
Renner
Hold
Team
Ploeg
Tid
Time
Tijd
Afstand
Gap
Achterstand

1.   32   Mathias Albrechtsen CC Gladsaxe .42'26"     
2.   7   Jonas Wang CK. FIX, Rødovre .42'30"   4"  
3.   4   Mathias Strange Hansen Silkeborg IF Cykling .42'32"   6"  
4.   12   Mathias Norsgård Jørgensen Silkeborg IF Cykling .42'45"   19"  
5.   8   Helmut Wacker Roskilde Cykle Ring .43'17"   51"  
6.   27   Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling .43'50"   1'24"  
7.   24   Louise Olsen Silkeborg IF Cykling .43'58"   1'32"  
8.   18   Tobias Mørch Kongstad Amager CR .44'13"   1'47"  
9.   10   Jesper Sommer Jensen Hobro Cykleklub .45'01"   2'35"  
10.   15   Magnus Bak Amager CR .45'05"   2'39"  
11.   6   Nadia Pedersen DCR-Ballerup .45'27"   3'01"  
12.   2   Jacob Kruse Jensen Haderslev CK-75 .45'57"   3'31"  
13.   14   Patrick Leth Odder Cykel Klub .46'31"   4'05"  
14.   5   Julius Rasmussen Hobro Cykleklub .46'50"   4'24"  
15.   28   Oliver Almind CK. FIX, Rødovre .46'56"   4'30"  
16.   30   Lasse Rangstrup Nielsen Varde Cykelklub .47'18"   4'52"  
17.   23   Rasmus Wallin Ordrup CC .47'28"   5'02"  
18.   13   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC .47'36"   5'10"  
19.   25   Mathias Sarma Cykling Odense .47'44"   5'18"  
20.   3   Anne-Mette Frederiksen Esbjerg Cykel Ring .48'16"   5'50"  
21.   21   Martin Frank Greve CC .48'31"   6'05"  
22.   29   Anders Balle Jørgensen Horsens Amatør Cykleklub .48'42"   6'16"  
23.   19   Mads Malmros Christiansen CK Aarhus .48'47"   6'21"  
24.   1   Mads Birkemose Svendborg CC .49'22"   6'56"  
25.   16   Rasmus Høg Andersen Herning Cykle Klub .49'42"   7'16"  
26.   17   Thomas Skov Laursen Silkeborg IF Cykling .49'51"   7'25"  
27.   22   Kristian Arnth Sørensen Herning Cykle Klub .49'56"   7'30"  
28.   26   Thue Marseen Jensen Næstved B.C. .51'55"   9'29"  
29.   11   Pernille Mathiesen Holstebro Cykle Club .52'06"   9'40"  
30.   9   Amalie Dideriksen Amager CR .54'29"   12'03"  
31.   31   Rasmus Beck Knudsen Esbjerg Cykel Ring .55'14"   12'48"  
32.   20   Frederikke Hummelshøj Herning Cykle Klub .57'54"   15'28"  



Sidst beregnet, Last calculated, Laatst berekend: 26-05, 13.46
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Yngste : 15946804 : V3.01 BÈTA