1-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart - MATAS

Tour de Himmelfart - MATAS

Ældste 2 - 25 præmier/25 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
17/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
VIFRASPORT.DK Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
41,086km/h Distance
Distance
2,1km Starttid
Commencement
09:30


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   247   Søren Kragh Andersen Middelfart CC .03'04"000     
2.   227   Michael Groeneveld HSV de Kampioen (Holland) .03'07"590   3"  
3.   250   Alexander Hjortnæs Ordrup CC .03'07"950   3"  
4.   262   Elias Helleskov Busk DCR Ballerup .03'09"000   5"  
5.   209   Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe .03'11"000   7"  
6.   243   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge) .03'13"000   9"  
7.   213   Henriette Woering Team Merida (Holland) .03'16"190   12"  
8.   211   Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling .03'16"420   12"  
9.   208   Tobias Thomsen Roskilde CR .03'16"850   12"  
10.   215   Kamilla Valin Ordrup CC .03'18"000   14"  
11.   219   Peter Mathiesen Holstebro CC .03'19"290   15"  
12.   236   Fie Degn Larsen Herning CK .03'19"590   15"  
13.   271   Esben Clapp Roskilde CR .03'19"630   15"  
14.   205   Melanie Woering Team Merida (Holland) .03'21"020   17"  
15.   245   Emil Juel Jensen CK Aarhus .03'21"490   17"  
16.   200   Alexander Ryming Nr. - Søby CK .03'22"350   18"  
17.   253   Mads Würtz Schmidt Randers CK .03'22"560   18"  
18.   228   Christian Brix Varde CK .03'24"000   20"  
19.   248   Louise Bering Randers CK .03'26"070   22"  
20.   201   Kasper Dahl Thygesen DCR Ballerup .03'26"120   22"  
21.   268   Jon Van Dijk Nielsen Ordrup CC .03'26"720   22"  
22.   204   Julie Leth Odder CK .03'27"000   23"  
23.   265   Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC .03'29"000   25"  
24.   263   Patrick Olesen Roskilde CR .03'29"000   25"  
25.   233   Nina Schultz Nielsen Herning CK .03'29"000   25"  
26.   258   Mette Meyer Køge CR .03'31"000   27"  
27.   246   Emil Nors Brogren Mortensen Odder CK .03'35"000   31"  
28.   254   Casper Jensen Næstved BC .03'36"000   32"  
29.   251   Kasper Daarbeck Sønderborg CK .03'36"000   32"  
30.   232   Rasmus Hvid Schmidt Randers CK .03'36"000   32"  
31.   214   Aske Eg Holstebro CC .03'36"000   32"  
32.   226   Mathias Holst Andersen CC Gladsaxe .03'37"000   33"  
33.   220   Jonas Andresen Sønderborg CK .03'37"000   33"  
34.   218   Nicolai Christensen Amager CR .03'37"000   33"  
35.   230   Martin Larsen Thy CR .03'38"000   34"  
36.   257   Emil Selvig Nielsen Odder CK .03'39"000   35"  
37.   242   Camilla West Hansen CK Fix .03'40"000   36"  
38.   222   Tobias Kjær Skannerup Herning CK .03'41"000   37"  
39.   207   Nikolaj Rud Østergaard Skive CK .03'41"000   37"  
40.   202   Daniel Nagel Kejlberg CK Aarhus .03'41"000   37"  
41.   235   Mads Schriver Carlsen Odder CK .03'42"000   38"  
42.   273   Morten Bøge Greve CC .03'43"000   39"  
43.   256   Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling .03'45"000   41"  
44.   210   Jakob Stampe Nielsen CK Aarhus .03'45"000   41"  
45.   237   Marc Rasch Jensen DCR Ballerup .03'46"000   42"  
46.   231   Nima Talebi Brodersen Horsens AC .03'46"000   42"  
47.   224   Jacob Erichsen Silkeborg IF Cykling .03'47"000   43"  
48.   223   Kristian Dahl ABC .03'49"000   45"  
49.   239   Emil Rasmussen CK Aarhus .03'50"000   46"  
50.   255   Nicolai Hummelshøj Herning CK .03'52"000   48"  
51.   225   Martin Gro Nygaard Herning CK .03'52"000   48"  
52.   249   Nanna Carstens Jensen Herning CK .03'53"000   49"  
53.   240   Lasse Mott Amager CR .03'53"000   49"  
54.   234   Esben Jacobsen ABC .03'53"000   49"  
55.   261   Peter Grønbæk Andersen Cykling Odense .03'54"000   50"  
56.   238   Mie Poulsen Slagelse CR .03'55"000   51"  
57.   267   Lasse Brunsgaard Odder CK .03'56"000   52"  
58.   269   Kenneth Guldberg Lauridsen Herning CK .03'58"000   54"  
59.   229   Kasper Ravn Jacobsen Bov CC .03'58"000   54"  
60.   260   Mads Schultz Jensen Horsens AC .03'59"000   55"  
61.   212   Sebastian Andersen Odder CK .04'00"000   56"  
62.   272   Steffen Nielsen Hobro CK38 .04'02"000   58"  
63.   266   Laurids Bach Lauridsen Silkeborg IF Cykling .04'11"000   1'07"  
64.   217   Klaus Conradsen Aalborg CR .04'12"000   1'08"  
65.   252   Casper Andersen Grenaa CC .04'14"000   1'10"  
66.   206   Fredrik Hird CC Jammerbugt .04'15"000   1'11"  
67.   259   Nicolaj Fast Aarøe Esbjerg CR .04'16"000   1'12"  
68.   221   Robert Faarup Bækhøj Odder CK .04'16"000   1'12"  
69.   241   Robin Micquel Bergholt Aalborg CR .04'32"000   1'28"  
70.   216   Dennis Berså CK Aarhus .05'32"   2'28"  

Udgåede ryttere
The following competitors were signed out from the race:

Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Grund
Reason

203   Thomas Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling Ikke indskrevet - Not signed in
244   Emil Simonsen Amager CR Ikke indskrevet - Not signed in
264   August Als Thomsen Amager CR Ikke indskrevet - Not signed in
270   Phillip Buck Kolding BC Ikke indskrevet - Not signed in


Ikke starede ryttere
Number of not started
4 Antal startede
Number of starters
70 Antal tilbage
Number remaining
70
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 18-05, 12.11
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ældste2 : 15946804 : V3.14 final update