1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart - MATAS

Tour de Himmelfart - MATAS

Ældste 2 - 25 præmier/25 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
17/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
ZEUNER Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
34,931km/h Distance
Distance
10R × 1,7km/R = 17,0km
(2,1km — 19,1km)
Starttid
Commencement
15:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   262   Elias Helleskov Busk DCR Ballerup .29'12"      8"  
2.   247   Søren Kragh Andersen Middelfart CC .29'12"      6"  
3.   243   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge) .29'12"      4"  
4.   209   Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe .29'12"      3"  
5.   236   Fie Degn Larsen Herning CK .29'12"      2"  
6.   271   Esben Clapp Roskilde CR .29'12"      1"  
7.   263   Patrick Olesen Roskilde CR .29'12"        
8.   227   Michael Groeneveld HSV de Kampioen (Holland) .29'12"        
9.   268   Jon Van Dijk Nielsen Ordrup CC .29'12"        
10.   265   Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC .29'12"        
11.   248   Louise Bering Randers CK .29'12"        
12.   208   Tobias Thomsen Roskilde CR .29'12"        
13.   213   Henriette Woering Team Merida (Holland) .29'12"        
14.   250   Alexander Hjortnæs Ordrup CC .29'12"        
15.   201   Kasper Dahl Thygesen DCR Ballerup .29'12"        
16.   219   Peter Mathiesen Holstebro CC .29'18"   6"     
17.   253   Mads Würtz Schmidt Randers CK .29'30"   18"     
18.   211   Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling .30'27"   1'15"     
19.   258   Mette Meyer Køge CR .30'27"   1'15"     
20.   233   Nina Schultz Nielsen Herning CK .30'27"   1'15"     
21.   273   Morten Bøge Greve CC .30'27"   1'15"     
22.   245   Emil Juel Jensen CK Aarhus .31'04"   1'52"     
23.   215   Kamilla Valin Ordrup CC .31'04"   1'52"     
24.   205   Melanie Woering Team Merida (Holland) .31'10"   1'58"     
25.   200   Alexander Ryming Nr. - Søby CK .31'26"   2'14"     
26.   269   Kenneth Guldberg Lauridsen Herning CK .31'37"   2'25"     
27.   232   Rasmus Hvid Schmidt Randers CK .31'45"   2'33"     
28.   216   Dennis Berså CK Aarhus .31'45"   2'33"     
29.   254   Casper Jensen Næstved BC .31'54"   2'42"     
30.   204   Julie Leth Odder CK .31'54"   2'42"     
31.   228   Christian Brix Varde CK .31'54"   2'42"     
32.   218   Nicolai Christensen Amager CR .31'54"   2'42"     
33.   222   Tobias Kjær Skannerup Herning CK .31'54"   2'42"     
34.   223   Kristian Dahl ABC .31'54"   2'42"     
35.   214   Aske Eg Holstebro CC .31'54"   2'42"     
36.   239   Emil Rasmussen CK Aarhus .31'54"   2'42"     
37.   255   Nicolai Hummelshøj Herning CK .31'54"   2'42"     
38.   267   Lasse Brunsgaard Odder CK .31'54"   2'42"     
39.   207   Nikolaj Rud Østergaard Skive CK .31'54"   2'42"     
40.   272   Steffen Nielsen Hobro CK38 .32'54"   3'42"     
41.   202   Daniel Nagel Kejlberg CK Aarhus .32'54"   3'42"     
42.   206   Fredrik Hird CC Jammerbugt .32'54"   3'42"     
43.   210   Jakob Stampe Nielsen CK Aarhus .32'54"   3'42"     
44.   212   Sebastian Andersen Odder CK .32'54"   3'42"     
45.   217   Klaus Conradsen Aalborg CR .32'54"   3'42"     
46.   220   Jonas Andresen Sønderborg CK .32'54"   3'42"     
47.   221   Robert Faarup Bækhøj Odder CK .32'54"   3'42"     
48.   225   Martin Gro Nygaard Herning CK .32'54"   3'42"     
49.   226   Mathias Holst Andersen CC Gladsaxe .32'54"   3'42"     
50.   224   Jacob Erichsen Silkeborg IF Cykling .32'54"   3'42"     
51.   230   Martin Larsen Thy CR .32'54"   3'42"     
52.   231   Nima Talebi Brodersen Horsens AC .32'54"   3'42"     
53.   229   Kasper Ravn Jacobsen Bov CC .32'54"   3'42"     
54.   234   Esben Jacobsen ABC .32'54"   3'42"     
55.   235   Mads Schriver Carlsen Odder CK .32'54"   3'42"     
56.   237   Marc Rasch Jensen DCR Ballerup .32'54"   3'42"     
57.   238   Mie Poulsen Slagelse CR .32'54"   3'42"     
58.   240   Lasse Mott Amager CR .32'54"   3'42"     
59.   241   Robin Micquel Bergholt Aalborg CR .32'54"   3'42"     
60.   242   Camilla West Hansen CK Fix .32'54"   3'42"     
61.   249   Nanna Carstens Jensen Herning CK .32'54"   3'42"     
62.   251   Kasper Daarbeck Sønderborg CK .32'54"   3'42"     
63.   252   Casper Andersen Grenaa CC .32'54"   3'42"     
64.   256   Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling .32'54"   3'42"     
65.   257   Emil Selvig Nielsen Odder CK .32'54"   3'42"     
66.   259   Nicolaj Fast Aarøe Esbjerg CR .32'54"   3'42"     
67.   260   Mads Schultz Jensen Horsens AC .32'54"   3'42"     
68.   261   Peter Grønbæk Andersen Cykling Odense .32'54"   3'42"     
69.   266   Laurids Bach Lauridsen Silkeborg IF Cykling .32'54"   3'42"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   246   Emil Nors Brogren Mortensen Odder CK         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
70 Antal tilbage
Number remaining
69
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
246

Sidst beregnet, Last calculated: 18-05, 12.11
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ældste2 : 15946804 : V3.14 final update