Etape, Stage

Tour de Himmelfart - MATAS

Tour de Himmelfart - MATAS

Ældste 2 - 25 præmier/25 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
19/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
Østjysk Energi Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
35,409km/h Distance
Distance
3R × 13,4km/R = 40,2km
(75,9km — 116,1km)
Starttid
Commencement
13:50


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   247   Søren Kragh Andersen Middelfart CC 1.08'07"      8"  
2.   250   Alexander Hjortnæs Ordrup CC 1.11'04"   2'57"   6"  
3.   262   Elias Helleskov Busk DCR Ballerup 1.11'04"   2'57"   4"  
4.   271   Esben Clapp Roskilde CR 1.11'07"   3'00"   3"  
5.   236   Fie Degn Larsen Herning CK 1.11'09"   3'02"   2"  
6.   243   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge) 1.11'09"   3'02"   1"  
7.   213   Henriette Woering Team Merida (Holland) 1.11'09"   3'02"     
8.   265   Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC 1.11'09"   3'02"     
9.   219   Peter Mathiesen Holstebro CC 1.11'12"   3'05"     
10.   268   Jon Van Dijk Nielsen Ordrup CC 1.11'19"   3'12"     
11.   205   Melanie Woering Team Merida (Holland) 1.11'35"   3'28"     
12.   263   Patrick Olesen Roskilde CR 1.11'57"   3'50"     
13.   248   Louise Bering Randers CK 1.11'58"   3'51"     
14.   201   Kasper Dahl Thygesen DCR Ballerup 1.12'02"   3'55"     
15.   273   Morten Bøge Greve CC 1.12'25"   4'18"     
16.   228   Christian Brix Varde CK 1.12'25"   4'18"     
17.   211   Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling 1.12'38"   4'31"     
18.   200   Alexander Ryming Nr. - Søby CK 1.14'10"   6'03"     
19.   204   Julie Leth Odder CK 1.14'46"   6'39"     
20.   245   Emil Juel Jensen CK Aarhus 1.14'46"   6'39"     
21.   216   Dennis Berså CK Aarhus 1.15'32"   7'25"     
22.   239   Emil Rasmussen CK Aarhus 1.15'32"   7'25"     
23.   258   Mette Meyer Køge CR 1.17'09"   9'02"     
24.   222   Tobias Kjær Skannerup Herning CK 1.17'42"   9'35"     
25.   254   Casper Jensen Næstved BC 1.17'57"   9'50"     
26.   215   Kamilla Valin Ordrup CC 1.17'59"   9'52"     
27.   233   Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.18'00"   9'53"     
28.   269   Kenneth Guldberg Lauridsen Herning CK 1.18'04"   9'57"     
29.   232   Rasmus Hvid Schmidt Randers CK 1.18'05"   9'58"     
30.   257   Emil Selvig Nielsen Odder CK 1.18'05"   9'58"     
31.   218   Nicolai Christensen Amager CR 1.18'12"   10'05"     
32.   214   Aske Eg Holstebro CC 1.19'02"   10'55"     
33.   207   Nikolaj Rud Østergaard Skive CK 1.19'05"   10'58"     
34.   223   Kristian Dahl ABC 1.19'05"   10'58"     
35.   227   Michael Groeneveld HSV de Kampioen (Holland) 1.19'05"   10'58"     
36.   231   Nima Talebi Brodersen Horsens AC 1.19'05"   10'58"     
37.   226   Mathias Holst Andersen CC Gladsaxe 1.21'00"   12'53"     
38.   202   Daniel Nagel Kejlberg CK Aarhus 1.21'17"   13'10"     
39.   267   Lasse Brunsgaard Odder CK 1.21'43"   13'36"     
40.   230   Martin Larsen Thy CR 1.22'54"   14'47"     
41.   255   Nicolai Hummelshøj Herning CK 1.23'03"   14'56"     
42.   272   Steffen Nielsen Hobro CK38 1.23'03"   14'56"     
43.   217   Klaus Conradsen Aalborg CR 1.23'09"   15'02"     
44.   266   Laurids Bach Lauridsen Silkeborg IF Cykling 1.23'55"   15'48"     
45.   259   Nicolaj Fast Aarøe Esbjerg CR 1.23'58"   15'51"     
46.   237   Marc Rasch Jensen DCR Ballerup 1.25'15"   17'08"     
47.   224   Jacob Erichsen Silkeborg IF Cykling 1.25'31"   17'24"     
48.   229   Kasper Ravn Jacobsen Bov CC 1.25'37"   17'30"     
49.   260   Mads Schultz Jensen Horsens AC 1.26'05"   17'58"     
50.   220   Jonas Andresen Sønderborg CK 1.27'13"   19'06"     
51.   261   Peter Grønbæk Andersen Cykling Odense 1.27'18"   19'11"     
52.   212   Sebastian Andersen Odder CK 1.28'53"   20'46"     
53.   252   Casper Andersen Grenaa CC 1.31'48"   23'41"     
54.   221   Robert Faarup Bækhøj Odder CK 1.32'47"   24'40"     
55.   235   Mads Schriver Carlsen Odder CK 1.32'54"   24'47"     
56.   206   Fredrik Hird CC Jammerbugt 1.32'58"   24'51"     
57.   234   Esben Jacobsen ABC 1.33'57"   25'50"     
58.   238   Mie Poulsen Slagelse CR 1.35'40"   27'33"     
59.   249   Nanna Carstens Jensen Herning CK 1.39'04"   30'57"     
60.   241   Robin Micquel Bergholt Aalborg CR 1.39'30"   31'23"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   208   Tobias Thomsen Roskilde CR         
   209   Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe         
   210   Jakob Stampe Nielsen CK Aarhus         
   240   Lasse Mott Amager CR         
   242   Camilla West Hansen CK Fix         
   251   Kasper Daarbeck Sønderborg CK         
   253   Mads Würtz Schmidt Randers CK         
   256   Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
68 Antal tilbage
Number remaining
60
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
208, 209, 210, 240, 242, 251, 253, 256 (=8)

Sidst beregnet, Last calculated: 19-05, 10.58
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ældste2 : 15946804 : V3.14 final update