1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Junior - 20 præmier/20 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
17/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
ZEUNER Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
38,289km/h Distance
Distance
18R × 1,7km/R = 30,6km
(2,1km — 32,7km)
Starttid
Commencement
15:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   623   Teemu Viholainen CC Tailwind (Finland) .47'57"      8"  
2.   613   Ole Haavardsholm Stavanger SK (Norge) .47'57"      6"  
3.   625   Jacob Mørkøv Team DCR Junior .47'57"      4"  
4.   618   Nicki Rasmussen Glud & Marstrand Horsens .47'57"      3"  
5.   643   Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle .47'57"      2"  
6.   639   Fredrik Frisk Nymark II Sykkel (Norge) .47'57"      1"  
7.   610   Jesper Hansen Odder CK .47'57"        
8.   658   Nick Iversen Herning CK .47'57"        
9.   634   Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle .47'57"        
10.   612   Morten Gregersen Team Festina Vejle .47'57"        
11.   630   Lenni Andersen Herning CK .47'57"        
12.   604   Rasmus Thomassen KCK Herlev .47'57"        
13.   606   Daniel Egeland Jarstø Stavanger SK (Norge) .47'57"        
14.   653   Steffan Hansen Esbjerg CR .47'57"        
15.   659   Torstein Melhus Barkeve Stavanger SK (Norge) .47'57"        
16.   660   Sebastian B. Andersen Amager CR .47'57"        
17.   638   Michael S. Poulsen Amager CR .47'57"        
18.   656   Rasmus Louring Vorre Vejle CK .47'57"        
19.   619   Miika Pakarinen CC Tailwind (Finland) .47'57"        
20.   621   Lars F. E. Jensen Team DCR Junior .47'57"        
21.   645   Nicolai Clausen Team Cycling Ringsted .47'57"        
22.   637   Ricky Enø Jørgensen Team Festina Vejle .47'57"        
23.   670   Kenny Nijssen HSV de Kampioen (Holland) .47'57"        
24.   631   Nico Lobjinski SV Lok.Templin (Tyskland) .47'57"        
25.   668   Johannes Sall CK Aarhus .47'57"        
26.   607   Jonas Guddal Haderslev CK75 .47'57"        
27.   614   Nicolai Steensen Glud & Marstrand Horsens .47'57"        
28.   640   Anders Bo Christensen Ordrup CC .47'57"        
29.   663   Nikolaj Emil Svenningsen Herning CK .47'57"        
30.   611   Thomas Daugaard Laursen Aalborg CR .47'57"        
31.   665   Lars Gammelgaard Johansen Viborg Cycling .47'57"        
32.   646   Lenni Helleskov Busk Team DCR Junior .47'57"        
33.   603   Anders Eltzholtz Viborg Cycling .47'57"        
34.   605   Jon Timotej Ordrup CC .47'57"        
35.   655   Kasper Christensen Team Festina Vejle .47'57"        
36.   616   Rasmus Kristensen Vejle CK .47'57"        
37.   636   Simon Olsen Team DCR Junior .47'57"        
38.   654   Jørgen Lund Nymark II Sykkel (Norge) .47'57"        
39.   627   Christian Skadborg CK Aarhus .47'57"        
40.   648   Sami Tiainen CC Tailwind (Finland) .47'57"        
41.   635   Klaus V. Kristensen Herning CK .48'08"   11"     
42.   644   Jonas Larsen ABC .48'10"   13"     
43.   652   Patrick Ruben Henriksen Team DCR Junior .49'13"   1'16"     
44.   615   Kasper Therkilsen Team Festina Vejle .50'25"   2'28"     
45.   602   Jonas Guldborg Jensen Esbjerg CR .51'25"   3'28"     
46.   622   Sten Skov Laursen Silkeborg IF Cykling .51'25"   3'28"     
47.   620   Nicolai Overgaard Viborg Cycling .51'25"   3'28"     
48.   617   Anders Rosquist Kjærgaard Silkeborg IF Cykling .51'25"   3'28"     
49.   632   André Tolstoj Ordrup CC .51'25"   3'28"     
50.   629   Eirk Eikås Stavanger SK (Norge) .51'25"   3'28"     
51.   626   Mark Sørensen Hvidovre CK .51'25"   3'28"     
52.   624   Nicolaj Kim Rasmussen Middelfart CC .51'25"   3'28"     
53.   651   Daniel Rabæk Christiansen Varde CK .51'25"   3'28"     
54.   650   Kuno Leerhøy Amager CR .51'25"   3'28"     
55.   649   Jonathan Lehmann Ordrup CC .51'25"   3'28"     
56.   641   Eirik Storesund Stegaberg (Norge) .51'25"   3'28"     
57.   669   Lasse Jensen Viborg Cycling .51'25"   3'28"     
58.   667   Troels Sten Nielsen Silkeborg IF Cykling .51'25"   3'28"     
59.   664   Jimmy Larsen Amager CR .51'25"   3'28"     
60.   661   Pål B. Jacobsen Nymark II Sykkel (Norge) .51'25"   3'28"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
60 Antal tilbage
Number remaining
60
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 17-05, 18.58
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V3.14 final update