2-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Junior - 20 præmier/20 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
18/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
Nishiki Kriterium / Criterium

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
36,596km/h Distance
Distance
7R × 7,8km/R = 54,6km
(96,7km — 151,3km)
Starttid
Commencement
15:43


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   665   Lars Gammelgaard Johansen Viborg Cycling 1.29'31"      8"  
2.   638   Michael S. Poulsen Amager CR 1.29'31"      6"  
3.   613   Ole Haavardsholm Stavanger SK (Norge) 1.29'31"      4"  
4.   612   Morten Gregersen Team Festina Vejle 1.29'31"      3"  
5.   637   Ricky Enø Jørgensen Team Festina Vejle 1.29'31"      2"  
6.   646   Lenni Helleskov Busk Team DCR Junior 1.29'31"      1"  
7.   643   Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle 1.29'31"        
8.   618   Nicki Rasmussen Glud & Marstrand Horsens 1.29'31"        
9.   616   Rasmus Kristensen Vejle CK 1.29'31"        
10.   605   Jon Timotej Ordrup CC 1.29'31"        
11.   635   Klaus V. Kristensen Herning CK 1.29'31"        
12.   639   Fredrik Frisk Nymark II Sykkel (Norge) 1.29'31"        
13.   604   Rasmus Thomassen KCK Herlev 1.29'31"        
14.   645   Nicolai Clausen Team Cycling Ringsted 1.29'31"        
15.   606   Daniel Egeland Jarstø Stavanger SK (Norge) 1.29'31"        
16.   660   Sebastian B. Andersen Amager CR 1.29'31"        
17.   655   Kasper Christensen Team Festina Vejle 1.29'31"        
18.   630   Lenni Andersen Herning CK 1.29'31"        
19.   663   Nikolaj Emil Svenningsen Herning CK 1.29'31"        
20.   610   Jesper Hansen Odder CK 1.29'31"        
21.   653   Steffan Hansen Esbjerg CR 1.29'31"        
22.   623   Teemu Viholainen CC Tailwind (Finland) 1.29'31"        
23.   659   Torstein Melhus Barkeve Stavanger SK (Norge) 1.29'31"        
24.   621   Lars F. E. Jensen Team DCR Junior 1.29'31"        
25.   656   Rasmus Louring Vorre Vejle CK 1.29'31"        
26.   625   Jacob Mørkøv Team DCR Junior 1.29'31"        
27.   627   Christian Skadborg CK Aarhus 1.29'41"   10"     
28.   658   Nick Iversen Herning CK 1.29'45"   14"     
29.   634   Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle 1.29'45"   14"     
30.   668   Johannes Sall CK Aarhus 1.29'53"   22"     
31.   631   Nico Lobjinski SV Lok.Templin (Tyskland) 1.31'58"   2'27"     
32.   626   Mark Sørensen Hvidovre CK 1.33'11"   3'40"     
33.   670   Kenny Nijssen HSV de Kampioen (Holland) 1.33'11"   3'40"     
34.   611   Thomas Daugaard Laursen Aalborg CR 1.33'11"   3'40"     
35.   664   Jimmy Larsen Amager CR 1.33'11"   3'40"     
36.   636   Simon Olsen Team DCR Junior 1.33'11"   3'40"     
37.   607   Jonas Guddal Haderslev CK75 1.33'11"   3'40"     
38.   650   Kuno Leerhøy Amager CR 1.33'11"   3'40"     
39.   640   Anders Bo Christensen Ordrup CC 1.33'11"   3'40"     
40.   619   Miika Pakarinen CC Tailwind (Finland) 1.33'11"   3'40"     
41.   632   André Tolstoj Ordrup CC 1.33'11"   3'40"     
42.   654   Jørgen Lund Nymark II Sykkel (Norge) 1.33'25"   3'54"     
43.   648   Sami Tiainen CC Tailwind (Finland) 1.33'38"   4'07"     
44.   617   Anders Rosquist Kjærgaard Silkeborg IF Cykling 1.38'55"   9'24"     
45.   661   Pål B. Jacobsen Nymark II Sykkel (Norge) 1.38'55"   9'24"     
46.   622   Sten Skov Laursen Silkeborg IF Cykling 1.39'14"   9'43"     
47.   641   Eirik Storesund Stegaberg (Norge) 1.42'15"   12'44"     
48.   667   Troels Sten Nielsen Silkeborg IF Cykling 1.44'33"   15'02"     
49.   629   Eirk Eikås Stavanger SK (Norge) 1.49'45"   20'14"     
50.   649   Jonathan Lehmann Ordrup CC 1.50'46"   21'15"     
51.   603   Anders Eltzholtz Viborg Cycling 1.51'46"   22'15"     
52.   602   Jonas Guldborg Jensen Esbjerg CR 1.51'46"   22'15"     
53.   620   Nicolai Overgaard Viborg Cycling 1.51'46"   22'15"     
54.   615   Kasper Therkilsen Team Festina Vejle 1.51'46"   22'15"     
55.   614   Nicolai Steensen Glud & Marstrand Horsens 1.51'46"   22'15"     
56.   624   Nicolaj Kim Rasmussen Middelfart CC 1.51'46"   22'15"     
57.   644   Jonas Larsen ABC 1.51'46"   22'15"     
58.   669   Lasse Jensen Viborg Cycling 1.51'46"   22'15"     
59.   652   Patrick Ruben Henriksen Team DCR Junior 2.51'46"   1.22'15"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
59 Antal tilbage
Number remaining
59
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 19-05, 8.44
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V3.14 final update