1-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart - Jan Christensen

Tour de Himmelfart - Jan Christensen

Mellemste - 26 præmier/26 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
17/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
VIFRASPORT.DK Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
39,375km/h Distance
Distance
2,1km Starttid
Commencement
09:30


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   141   Mikkel Andersen Nr. - Søby CK .03'12"000     
2.   161   Andreas Holm Gylling CK Aarhus .03'18"000   6"  
3.   103   Tobias Bagger Ordrup CC .03'19"000   7"  
4.   136   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .03'21"000   9"  
5.   132   Henrik Pedersen Nr. - Søby CK .03'22"270   10"  
6.   134   Simon Hamann Larsen Kolding BC .03'22"530   10"  
7.   151   Claus Kjær Jørgensen Horsens AC .03'27"000   15"  
8.   168   Christoffer Lisson Herning CK .03'28"000   16"  
9.   147   Niklas Vestergaard Eg Herning CK .03'30"120   18"  
10.   148   Kristian Hamburger Holm CC Gladsaxe .03'30"420   18"  
11.   174   Emil Wang CK Fix .03'31"000   19"  
12.   171   Mathias Rask Jeppesen Vejen BC .03'33"000   21"  
13.   119   Louis Bendixen ABC .03'36"500   24"  
14.   105   Mathias Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe .03'36"990   24"  
15.   176   Jørgen Gundersen Ullensaker SK (Norge) .03'37"000   25"  
16.   175   Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK .03'38"310   26"  
17.   172   Valentin Nørgaard Herning CK .03'39"390   27"  
18.   108   Mathias Villadsen Nr. - Søby CK .03'39"550   27"  
19.   144   Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 .03'41"030   29"  
20.   113   Manuel Pinger SV Lok.Templin (Tyskland) .03'41"180   29"  
21.   112   Tobias Mørch Amager CR .03'42"000   30"  
22.   139   Kasper Würtz Schmidt Randers CK .03'42"680   30"  
23.   129   Cindy Hoffmann SV Lok.Templin (Tyskland) .03'43"000   31"  
24.   145   Mikkel Myrup Christensen CK Aarhus .03'44"000   32"  
25.   135   Sune Bjerring Grenaa CC .03'44"000   32"  
26.   122   Patrick Leth Odder CK .03'44"000   32"  
27.   164   Rasmus Bøgh Wallin Ordrup CC .03'45"000   33"  
28.   153   Magnus Bak Klaris Amager CR .03'45"000   33"  
29.   146   Christina Malling Siggaard Silkeborg IF Cykling .03'45"000   33"  
30.   127   Mads Krog Nielsen Herning CK .03'45"000   33"  
31.   126   Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling .03'45"000   33"  
32.   170   Benjamin Sakham Lomborg CC Jammerbugt .03'46"000   34"  
33.   111   Anne-Mette Frederiksen Esbjerg CR .03'46"000   34"  
34.   159   Bjørn Timotej Svendborg CC .03'47"000   35"  
35.   157   Amanda Marie Dyrkilde Roskilde CR .03'47"000   35"  
36.   106   Steffan List Bov CC .03'47"000   35"  
37.   101   Helmut Wacker Roskilde CR .03'47"000   35"  
38.   160   Simone Kratholm Amager CR .03'48"000   36"  
39.   156   Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK .03'48"000   36"  
40.   149   Mikkel Skovbølle Amager CR .03'48"000   36"  
41.   121   Andreas Pihl Nielsen CC Gladsaxe .03'48"000   36"  
42.   110   Oliver Almind CK Fix .03'48"000   36"  
43.   104   Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 .03'49"000   37"  
44.   102   Frederik Hagn-Meincke Gundersen CK Fix .03'49"000   37"  
45.   155   Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling .03'50"000   38"  
46.   107   Gustav Lauritzen Svendborg CC .03'50"000   38"  
47.   173   Lasse Mortensgaard ABC .03'51"000   39"  
48.   169   Maibritt Pedersen Nr. - Søby CK .03'51"000   39"  
49.   115   Jon Pedersen Næstved BC .03'52"000   40"  
50.   130   Louise Olsen Silkeborg IF Cykling .03'53"000   41"  
51.   120   Emil Husted Middelfart CC .03'53"000   41"  
52.   133   Jannik Gall CK Fix .03'54"000   42"  
53.   114   Nicolai Andersen Esbjerg CR .03'54"000   42"  
54.   109   Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK .03'55"000   43"  
55.   152   Alexandar Lander Køge CR .03'59"000   47"  
56.   142   Kristian Arnth Sørensen Herning CK .04'01"000   49"  
57.   177   Mads Birkemose Svendborg CC .04'03"000   51"  
58.   167   Sebastian Mathisen Middelfart CC .04'07"000   55"  
59.   137   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC .04'07"000   55"  
60.   162   Nadia Pedersen DCR Ballerup .04'08"000   56"  
61.   131   Julius Bech Rasmussen Hobro CK38 .04'09"000   57"  
62.   116   Mathias Sarma Cykling Odense .04'09"000   57"  
63.   125   Martin Frank Greve CC .04'10"000   58"  
64.   118   Mads Malmros Christiansen Odder CK .04'11"000   59"  
65.   128   Oliver Sørensen Grenaa CC .04'12"000   1'00"  
66.   150   Nicki Petersen Herning CK .04'15"000   1'03"  
67.   158   Casper Riis Nielsen Nr. - Søby CK .04'16"000   1'04"  
68.   138   Martin Væver Herning CK .04'17"000   1'05"  
69.   154   Kasper Trier Jørgensen CC Gladsaxe .04'18"000   1'06"  
70.   123   Casper Gantzhorn Grenaa CC .04'30"000   1'18"  
71.   140   Rasmus Høg Andersen Herning CK .04'32"000   1'20"  
72.   165   Troels Kristensen Odder CK .04'46"000   1'34"  
73.   166   Mikkel K. Skjellerup Aalborg CR .05'01"   1'49"  

Udgåede ryttere
The following competitors were signed out from the race:

Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Grund
Reason

117   Jan Stötzer SV Lok.Templin (Tyskland) Ikke indskrevet - Not signed in
124   Oskar Willems Jakobsen Middelfart CC Ikke indskrevet - Not signed in
143   Nico Schwichtenberg SV Lok.Templin (Tyskland) Ikke indskrevet - Not signed in
163   Michael Carbel Svendgaard Horsens AC Ikke indskrevet - Not signed in


Ikke starede ryttere
Number of not started
4 Antal startede
Number of starters
73 Antal tilbage
Number remaining
73
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 17-05, 16.04
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Mellemste : 15946804 : V3.14 final update