1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart - Jan Christensen

Tour de Himmelfart - Jan Christensen

Mellemste - 26 præmier/26 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
17/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
ZEUNER Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
33,494km/h Distance
Distance
7R × 1,7km/R = 11,9km
(2,1km — 14,0km)
Starttid
Commencement
15:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   141   Mikkel Andersen Nr. - Søby CK .21'19"      8"  
2.   103   Tobias Bagger Ordrup CC .21'19"      6"  
3.   134   Simon Hamann Larsen Kolding BC .21'19"      4"  
4.   136   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .21'19"      3"  
5.   168   Christoffer Lisson Herning CK .21'19"      2"  
6.   119   Louis Bendixen ABC .21'19"      1"  
7.   147   Niklas Vestergaard Eg Herning CK .21'22"   3"     
8.   144   Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 .21'22"   3"     
9.   161   Andreas Holm Gylling CK Aarhus .21'22"   3"     
10.   153   Magnus Bak Klaris Amager CR .21'22"   3"     
11.   174   Emil Wang CK Fix .21'22"   3"     
12.   139   Kasper Würtz Schmidt Randers CK .21'22"   3"     
13.   105   Mathias Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe .21'22"   3"     
14.   122   Patrick Leth Odder CK .21'22"   3"     
15.   175   Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK .21'22"   3"     
16.   113   Manuel Pinger SV Lok.Templin (Tyskland) .21'22"   3"     
17.   176   Jørgen Gundersen Ullensaker SK (Norge) .21'22"   3"     
18.   172   Valentin Nørgaard Herning CK .21'22"   3"     
19.   107   Gustav Lauritzen Svendborg CC .21'22"   3"     
20.   126   Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling .21'22"   3"     
21.   112   Tobias Mørch Amager CR .21'22"   3"     
22.   171   Mathias Rask Jeppesen Vejen BC .21'22"   3"     
23.   148   Kristian Hamburger Holm CC Gladsaxe .21'22"   3"     
24.   110   Oliver Almind CK Fix .21'22"   3"     
25.   164   Rasmus Bøgh Wallin Ordrup CC .21'22"   3"     
26.   157   Amanda Marie Dyrkilde Roskilde CR .21'22"   3"     
27.   145   Mikkel Myrup Christensen CK Aarhus .21'22"   3"     
28.   132   Henrik Pedersen Nr. - Søby CK .21'22"   3"     
29.   135   Sune Bjerring Grenaa CC .21'22"   3"     
30.   102   Frederik Hagn-Meincke Gundersen CK Fix .21'22"   3"     
31.   121   Andreas Pihl Nielsen CC Gladsaxe .21'22"   3"     
32.   151   Claus Kjær Jørgensen Horsens AC .21'22"   3"     
33.   156   Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK .21'22"   3"     
34.   154   Kasper Trier Jørgensen CC Gladsaxe .22'06"   47"     
35.   127   Mads Krog Nielsen Herning CK .22'19"   1'00"     
36.   108   Mathias Villadsen Nr. - Søby CK .22'25"   1'06"     
37.   130   Louise Olsen Silkeborg IF Cykling .22'33"   1'14"     
38.   129   Cindy Hoffmann SV Lok.Templin (Tyskland) .22'42"   1'23"     
39.   111   Anne-Mette Frederiksen Esbjerg CR .22'42"   1'23"     
40.   104   Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 .22'42"   1'23"     
41.   173   Lasse Mortensgaard ABC .22'44"   1'25"     
42.   146   Christina Malling Siggaard Silkeborg IF Cykling .22'48"   1'29"     
43.   101   Helmut Wacker Roskilde CR .23'43"   2'24"     
44.   115   Jon Pedersen Næstved BC .23'48"   2'29"     
45.   128   Oliver Sørensen Grenaa CC .23'48"   2'29"     
46.   170   Benjamin Sakham Lomborg CC Jammerbugt .23'54"   2'35"     
47.   149   Mikkel Skovbølle Amager CR .23'54"   2'35"     
48.   109   Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK .24'00"   2'41"     
49.   159   Bjørn Timotej Svendborg CC .24'05"   2'46"     
50.   133   Jannik Gall CK Fix .24'12"   2'53"     
51.   106   Steffan List Bov CC .24'17"   2'58"     
52.   155   Thomas Garne Jensen Silkeborg IF Cykling .24'17"   2'58"     
53.   131   Julius Bech Rasmussen Hobro CK38 .24'19"   3'00"     
54.   120   Emil Husted Middelfart CC .24'24"   3'05"     
55.   177   Mads Birkemose Svendborg CC .24'24"   3'05"     
56.   142   Kristian Arnth Sørensen Herning CK .24'27"   3'08"     
57.   116   Mathias Sarma Cykling Odense .24'28"   3'09"     
58.   137   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC .24'30"   3'11"     
59.   114   Nicolai Andersen Esbjerg CR .24'30"   3'11"     
60.   123   Casper Gantzhorn Grenaa CC .25'30"   4'11"     
61.   140   Rasmus Høg Andersen Herning CK .25'30"   4'11"     
62.   138   Martin Væver Herning CK .25'30"   4'11"     
63.   158   Casper Riis Nielsen Nr. - Søby CK .25'30"   4'11"     
64.   152   Alexandar Lander Køge CR .25'30"   4'11"     
65.   150   Nicki Petersen Herning CK .25'30"   4'11"     
66.   169   Maibritt Pedersen Nr. - Søby CK .25'30"   4'11"     
67.   167   Sebastian Mathisen Middelfart CC .25'30"   4'11"     
68.   166   Mikkel K. Skjellerup Aalborg CR .25'30"   4'11"     
69.   165   Troels Kristensen Odder CK .25'30"   4'11"     
70.   162   Nadia Pedersen DCR Ballerup .25'30"   4'11"     
71.   160   Simone Kratholm Amager CR .25'30"   4'11"     
72.   118   Mads Malmros Christiansen Odder CK .25'39"   4'20"     
73.   125   Martin Frank Greve CC .25'39"   4'20"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
73 Antal tilbage
Number remaining
73
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 18-05, 18.04
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Mellemste : 15946804 : V3.14 final update