1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Ungdom - 50 præmier/50 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
17/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
ZEUNER Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
40,709km/h Distance
Distance
12R × 1,7km/R = 20,4km
(2,1km — 22,5km)
Starttid
Commencement
15:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   456   Christian Mathiesen Hobro CK38 .30'04"      8"  
2.   526   Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR .30'06"   2"   6"  
3.   460   Samuel Rytter Ravn Roskilde CR .30'06"   2"   4"  
4.   497   Casper Degn Larsen Herning CK .30'06"   2"   3"  
5.   517   Kristian Haugaard Jensen Odder CK .30'06"   2"   2"  
6.   475   Sullyvan Piet Team Wallonie (Belgien) .30'06"   2"   1"  
7.   466   Emil Hovmand Ordrup CC .30'06"   2"     
8.   436   Marius Hafsås Nymark II Sykkel (Norge) .30'06"   2"     
9.   469   Tim Vanspeybroeck BodySol-Lotto (Belgien) .30'06"   2"     
10.   457   Niels Olsen Roskilde CR .30'06"   2"     
11.   452   Gijs Van Hoecke BodySol-Lotto (Belgien) .30'06"   2"     
12.   405   Adrian Kaltoft Udesen Ordrup CC .30'06"   2"     
13.   519   Sebastian Lander Køge CR .30'06"   2"     
14.   484   Jens Demonie BodySol-Lotto (Belgien) .30'06"   2"     
15.   435   Filip Hansen Grenaa CC .30'06"   2"     
16.   428   Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC .30'06"   2"     
17.   527   Kristoffer Schjønemann Larsen Køge CR .30'06"   2"     
18.   533   Christian Kreutzfeldt Roskilde CR .30'06"   2"     
19.   548   Moreno De Pauw BodySol-Lotto (Belgien) .30'06"   2"     
20.   401   Kenneth Hansen Esbjerg CR .30'06"   2"     
21.   516   Jesper Kousgaard Herning CK .30'06"   2"     
22.   523   Sean De Bie Balen BC (Belgien) .30'06"   2"     
23.   403   Karl Magnus Larsen Randers CK .30'06"   2"     
24.   531   Andreas Dencker-Hansen Ordrup CC .30'06"   2"     
25.   454   Simon Pedersen Larsen Esbjerg CR .30'06"   2"     
26.   409   Mark Sehested Pedersen Roskilde CR .30'06"   2"     
27.   504   Daniel Malmros Christiansen Odder CK .30'06"   2"     
28.   510   Michael Andersen Thy CR .30'06"   2"     
29.   522   Francois Meurisse Team Wallonie (Belgien) .30'06"   2"     
30.   546   Adrian Guerrero Team Wallonie (Belgien) .30'06"   2"     
31.   501   Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .30'06"   2"     
32.   524   Nicklas Røssner Silkeborg IF Cykling .30'06"   2"     
33.   542   Ief Faes Balen BC (Belgien) .30'06"   2"     
34.   439   Søren Kolkjær Kristensen Odder CK .30'06"   2"     
35.   498   Valantijn Vanhoorne BodySol-Lotto (Belgien) .30'06"   2"     
36.   422   Alexander Mørk Nr. - Søby CK .30'06"   2"     
37.   530   Jefferey Herrebaut BodySol-Lotto (Belgien) .30'06"   2"     
38.   441   Frederik Galta Stavanger SK (Norge) .30'06"   2"     
39.   477   Lasse Norman Hansen Cykling Odense .30'06"   2"     
40.   416   Thore Bradtberg DCR Ballerup .30'06"   2"     
41.   506   Thorvald Larsen Slagelse CR .30'06"   2"     
42.   467   Frederik Odgaard Nielsen Odder CK .30'06"   2"     
43.   508   Pelle Clapp Roskilde CR .30'06"   2"     
44.   404   Heine Børgesen Hobro CK38 .30'06"   2"     
45.   418   Dilan Van Der Aar HSV de Kampioen (Holland) .30'06"   2"     
46.   414   Sven Erik Bystrøm Stegaberg (Norge) .30'06"   2"     
47.   411   Robin de Cnodder Balen BC (Belgien) .30'06"   2"     
48.   525   Matias Udby Hobro CK38 .30'06"   2"     
49.   485   Jacques Stilling Randers CK .30'06"   2"     
50.   424   Lasse Haggren Hansen Sønderborg CK .30'06"   2"     
51.   549   Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 .30'06"   2"     
52.   437   Christian Carlsbæk Møller Randers CK .31'04"   1'00"     
53.   462   Jannick Berg CK Fix .31'29"   1'25"     
54.   412   Niclas Jørgensen Hobro CK38 .31'29"   1'25"     
55.   463   Jens Kesters Balen BC (Belgien) .31'34"   1'30"     
56.   509   Michael Friis Pedersen Skive CK .31'34"   1'30"     
57.   541   Matias Greve Cykling Odense .31'35"   1'31"     
58.   434   Steffen Schneider CCH Hjørring .31'35"   1'31"     
59.   419   Kristian Bakkan Vika Stavanger SK (Norge) .31'52"   1'48"     
60.   538   Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling .31'52"   1'48"     
61.   430   Mathias Rosendal Damm Esbjerg CR .31'55"   1'51"     
62.   518   Mark Poulsen Slagelse CR .31'55"   1'51"     
63.   532   Anders T. Pettersen Nymark II Sykkel (Norge) .31'57"   1'53"     
64.   511   Rasmus Christiansen Dalgaard Aalborg CR .31'57"   1'53"     
65.   486   Simon Kristiansen Herning CK .31'57"   1'53"     
66.   515   Daniel Høegh Nielsen Thorsager Motion Cykling .31'57"   1'53"     
67.   514   Morten Vejrup Esbjerg CR .31'57"   1'53"     
68.   459   Mads Nøhr Prangsgaard Odder CK .31'57"   1'53"     
69.   461   Jordan Guerville Team Wallonie (Belgien) .31'57"   1'53"     
70.   536   Daniel Bækgaard Skeie Skive CK .31'57"   1'53"     
71.   443   Simon Frederiksen Roskilde CR .32'02"   1'58"     
72.   547   Sebastian Refsgaard DCR Ballerup .32'28"   2'24"     
73.   490   Stefan Madsen Vejle CK .32'30"   2'26"     
74.   539   Stefan Bødker Laustsen Hobro CK38 .32'30"   2'26"     
75.   473   Bjørn Tore Hoem Nymark II Sykkel (Norge) .32'31"   2'27"     
76.   417   Bjørn Pio Petersen KCK Herlev .32'31"   2'27"     
77.   489   Anders Damgaard Christiansen Horsens AC .32'31"   2'27"     
78.   535   Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling .32'31"   2'27"     
79.   537   Marc Garby Team Cycling Ringsted .32'31"   2'27"     
80.   544   Kevin Simper Slagelse CR .32'31"   2'27"     
81.   528   Steffan Linne Jørgensen CK Fix .32'31"   2'27"     
82.   494   Dion Jimmy Hansen DCR Ballerup .32'31"   2'27"     
83.   458   Hjalte Reuss Schmidt Hobro CK38 .32'31"   2'27"     
84.   479   Kasper Gryrdholt Petersen Esbjerg CR .32'31"   2'27"     
85.   448   Kristian Frederiksen Holstebro CC .32'31"   2'27"     
86.   429   Martin Dyreborg Hansen Herning CK .32'31"   2'27"     
87.   545   Frederik Bjørke Schwartz DCR Ballerup .33'31"   3'27"     
88.   415   Alex Clausen CK Fix .33'31"   3'27"     
89.   413   Jonas Brun Dam Middelfart CC .33'31"   3'27"     
90.   408   Jesper Tittel Thy CR .33'31"   3'27"     
91.   407   Frederik Andersson Næstved BC .33'31"   3'27"     
92.   406   Anders Leick Odder CK .33'31"   3'27"     
93.   402   Anders Hauberg Rasmussen Vejle CK .33'31"   3'27"     
94.   431   Philip Frank Greve CC .33'31"   3'27"     
95.   427   Tobias L. Nielsen CC Gladsaxe .33'31"   3'27"     
96.   425   Jesper Jacobsen Middelfart CC .33'31"   3'27"     
97.   421   Nicolai Mondrup Jensen Odder CK .33'31"   3'27"     
98.   420   Mathias Hamburger Holm CC Gladsaxe .33'31"   3'27"     
99.   447   Thomas Zink Mortensen Rødekro CC .33'31"   3'27"     
100.   445   Andreas Urbak Odder CK .33'31"   3'27"     
101.   444   Morten Kirkegaard Skive CK .33'31"   3'27"     
102.   442   Christian Sommer Jensen Hobro CK38 .33'31"   3'27"     
103.   440   Mads Varming Viborg Cycling .33'31"   3'27"     
104.   438   Anders Helbo Svendborg CC .33'31"   3'27"     
105.   433   Kasper Rosenberg Odder CK .33'31"   3'27"     
106.   432   Lasse Eland CK Aarhus .33'31"   3'27"     
107.   455   Mathias Jørgensen Sønderborg CK .33'31"   3'27"     
108.   453   Anders Bak Hansen Skive CK .33'31"   3'27"     
109.   451   Casper Wandel Horsens AC .33'31"   3'27"     
110.   450   Christian Vestergaard Odder CK .33'31"   3'27"     
111.   449   Alexander Victor Almlund Svendborg CC .33'31"   3'27"     
112.   474   Casper Laursen Kolding BC .33'31"   3'27"     
113.   472   Nicolai Rangstrup Nielsen Varde CK .33'31"   3'27"     
114.   470   Sigurd Brejnegaard Thorsager Motion Cykling .33'31"   3'27"     
115.   468   Carsten Friis Kragh Hobro CK38 .33'31"   3'27"     
116.   464   Mathias Tykgaard Clausen Esbjerg CR .33'31"   3'27"     
117.   476   Daniel Holm Silkeborg IF Cykling .33'31"   3'27"     
118.   492   Philip Gleje Ordrup CC .33'31"   3'27"     
119.   491   Andreas Rysgaard Randers CK .33'31"   3'27"     
120.   488   Mathias Christensen Odder CK .33'31"   3'27"     
121.   487   Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling .33'31"   3'27"     
122.   483   Martin Carlsen Odder CK .33'31"   3'27"     
123.   482   Steffen Faber Østergaard Pedersen CC Jammerbugt .33'31"   3'27"     
124.   481   Mikkel Schertz Andersen Varde CK .33'31"   3'27"     
125.   507   Christian Dideriksen Amager CR .33'31"   3'27"     
126.   505   Kristian Almerström Amager CR .33'31"   3'27"     
127.   503   Aleksander T. Skejnnum Nymark II Sykkel (Norge) .33'31"   3'27"     
128.   502   Jon Henningsen Næstved BC .33'31"   3'27"     
129.   500   Chris Skaarup Roskilde CR .33'31"   3'27"     
130.   499   Maximilian Hansen CK Aarhus .33'31"   3'27"     
131.   496   Mathias Lindberg Mortensen DCR Ballerup .33'31"   3'27"     
132.   521   Steffen Schandorf Elstrøm Nielsen Horsens AC .33'31"   3'27"     
133.   520   Anders Holmgaard Johansen Thorsager Motion Cykling .33'31"   3'27"     
134.   513   Christian Jersild Jensen Svendborg CC .33'31"   3'27"     
135.   512   Mark Als-Jensen Greve CC .33'31"   3'27"     
136.   543   Emil Helweg Foget CC Jammerbugt .33'31"   3'27"     
137.   540   Nicklas Lindvig Rasmussen Køge CR .33'31"   3'27"     
138.   465   Rasmus Brandstrup Sterobo Cykling Odense .33'31"   3'27"     
139.   480   Jonas Awad Grenaa CC .33'31"   3'27"     
140.   534   Rasmus Andersen CC Jammerbugt .33'31"   3'27"     
141.   426   Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling .33'31"   3'27"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
141 Antal tilbage
Number remaining
141
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 18-05, 15.54
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ungdom : 15946804 : V3.14 final update