Etape, Stage

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Tour de Himmelfart - REELIGHT

Ungdom - 50 præmier/50 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
19/5-2007 Etape resultat
Arrival classification
Østjysk Energi Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
36,921km/h Distance
Distance
7R × 13,4km/R = 93,8km
(112,7km — 206,5km)
Starttid
Commencement
13:50


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   466   Emil Hovmand Ordrup CC 2.32'26"      8"  
2.   519   Sebastian Lander Køge CR 2.32'26"      6"  
3.   516   Jesper Kousgaard Herning CK 2.32'26"      4"  
4.   456   Christian Mathiesen Hobro CK38 2.35'47"   3'21"   3"  
5.   460   Samuel Rytter Ravn Roskilde CR 2.38'03"   5'37"   2"  
6.   526   Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 2.38'03"   5'37"   1"  
7.   523   Sean De Bie Balen BC (Belgien) 2.38'03"   5'37"     
8.   409   Mark Sehested Pedersen Roskilde CR 2.38'03"   5'37"     
9.   411   Robin de Cnodder Balen BC (Belgien) 2.38'03"   5'37"     
10.   403   Karl Magnus Larsen Randers CK 2.38'03"   5'37"     
11.   401   Kenneth Hansen Esbjerg CR 2.38'03"   5'37"     
12.   546   Adrian Guerrero Team Wallonie (Belgien) 2.38'06"   5'40"     
13.   497   Casper Degn Larsen Herning CK 2.38'06"   5'40"     
14.   508   Pelle Clapp Roskilde CR 2.38'06"   5'40"     
15.   517   Kristian Haugaard Jensen Odder CK 2.38'06"   5'40"     
16.   436   Marius Hafsås Nymark II Sykkel (Norge) 2.40'33"   8'07"     
17.   537   Marc Garby Team Cycling Ringsted 2.40'51"   8'25"     
18.   454   Simon Pedersen Larsen Esbjerg CR 2.41'41"   9'15"     
19.   501   Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 2.41'41"   9'15"     
20.   424   Lasse Haggren Hansen Sønderborg CK 2.42'37"   10'11"     
21.   532   Anders T. Pettersen Nymark II Sykkel (Norge) 2.42'39"   10'13"     
22.   484   Jens Demonie BodySol-Lotto (Belgien) 2.42'44"   10'18"     
23.   467   Frederik Odgaard Nielsen Odder CK 2.42'51"   10'25"     
24.   458   Hjalte Reuss Schmidt Hobro CK38 2.42'51"   10'25"     
25.   416   Thore Bradtberg DCR Ballerup 2.43'05"   10'39"     
26.   522   Francois Meurisse Team Wallonie (Belgien) 2.43'05"   10'39"     
27.   530   Jefferey Herrebaut BodySol-Lotto (Belgien) 2.43'05"   10'39"     
28.   469   Tim Vanspeybroeck BodySol-Lotto (Belgien) 2.43'08"   10'42"     
29.   542   Ief Faes Balen BC (Belgien) 2.43'08"   10'42"     
30.   418   Dilan Van Der Aar HSV de Kampioen (Holland) 2.43'13"   10'47"     
31.   479   Kasper Gryrdholt Petersen Esbjerg CR 2.43'49"   11'23"     
32.   430   Mathias Rosendal Damm Esbjerg CR 2.43'49"   11'23"     
33.   461   Jordan Guerville Team Wallonie (Belgien) 2.43'53"   11'27"     
34.   414   Sven Erik Bystrøm Stegaberg (Norge) 2.43'53"   11'27"     
35.   509   Michael Friis Pedersen Skive CK 2.43'55"   11'29"     
36.   412   Niclas Jørgensen Hobro CK38 2.43'58"   11'32"     
37.   441   Frederik Galta Stavanger SK (Norge) 2.44'00"   11'34"     
38.   535   Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling 2.44'05"   11'39"     
39.   452   Gijs Van Hoecke BodySol-Lotto (Belgien) 2.44'09"   11'43"     
40.   490   Stefan Madsen Vejle CK 2.47'01"   14'35"     
41.   475   Sullyvan Piet Team Wallonie (Belgien) 2.47'58"   15'32"     
42.   498   Valantijn Vanhoorne BodySol-Lotto (Belgien) 2.48'34"   16'08"     
43.   419   Kristian Bakkan Vika Stavanger SK (Norge) 2.48'34"   16'08"     
44.   489   Anders Damgaard Christiansen Horsens AC 2.48'34"   16'08"     
45.   511   Rasmus Christiansen Dalgaard Aalborg CR 2.48'34"   16'08"     
46.   445   Andreas Urbak Odder CK 2.48'38"   16'12"     
47.   463   Jens Kesters Balen BC (Belgien) 2.48'44"   16'18"     
48.   405   Adrian Kaltoft Udesen Ordrup CC 2.48'48"   16'22"     
49.   528   Steffan Linne Jørgensen CK Fix 2.49'27"   17'01"     
50.   420   Mathias Hamburger Holm CC Gladsaxe 2.49'32"   17'06"     
51.   404   Heine Børgesen Hobro CK38 2.50'23"   17'57"     
52.   525   Matias Udby Hobro CK38 2.50'23"   17'57"     
53.   549   Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 2.50'25"   17'59"     
54.   536   Daniel Bækgaard Skeie Skive CK 2.51'00"   18'34"     
55.   468   Carsten Friis Kragh Hobro CK38 2.51'18"   18'52"     
56.   487   Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling 2.51'49"   19'23"     
57.   520   Anders Holmgaard Johansen Thorsager Motion Cykling 2.55'14"   22'48"     
58.   422   Alexander Mørk Nr. - Søby CK 2.55'22"   22'56"     
59.   514   Morten Vejrup Esbjerg CR 2.56'08"   23'42"     
60.   544   Kevin Simper Slagelse CR 2.56'10"   23'44"     
61.   429   Martin Dyreborg Hansen Herning CK 2.56'51"   24'25"     
62.   421   Nicolai Mondrup Jensen Odder CK 2.56'53"   24'27"     
63.   470   Sigurd Brejnegaard Thorsager Motion Cykling 2.57'01"   24'35"     
64.   417   Bjørn Pio Petersen KCK Herlev 2.57'03"   24'37"     
65.   513   Christian Jersild Jensen Svendborg CC 2.57'03"   24'37"     
66.   408   Jesper Tittel Thy CR 2.57'09"   24'43"     
67.   545   Frederik Bjørke Schwartz DCR Ballerup 2.57'14"   24'48"     
68.   507   Christian Dideriksen Amager CR 2.58'06"   25'40"     
69.   481   Mikkel Schertz Andersen Varde CK 2.58'06"   25'40"     
70.   431   Philip Frank Greve CC 3.01'14"   28'48"     
71.   402   Anders Hauberg Rasmussen Vejle CK 3.02'05"   29'39"     
72.   426   Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling 3.02'05"   29'39"     
73.   444   Morten Kirkegaard Skive CK 3.02'19"   29'53"     
74.   482   Steffen Faber Østergaard Pedersen CC Jammerbugt 3.03'01"   30'35"     
75.   448   Kristian Frederiksen Holstebro CC 3.03'20"   30'54"     
76.   433   Kasper Rosenberg Odder CK 3.04'18"   31'52"     
77.   415   Alex Clausen CK Fix 3.04'27"   32'01"     
78.   488   Mathias Christensen Odder CK 3.05'59"   33'33"     
79.   442   Christian Sommer Jensen Hobro CK38 3.09'52"   37'26"     
80.   502   Jon Henningsen Næstved BC 3.12'10"   39'44"     
81.   406   Anders Leick Odder CK 3.15'30"   43'04"     
82.   464   Mathias Tykgaard Clausen Esbjerg CR 3.17'14"   44'48"     
83.   505   Kristian Almerström Amager CR 3.17'14"   44'48"     
84.   450   Christian Vestergaard Odder CK 3.17'14"   44'48"     
85.   425   Jesper Jacobsen Middelfart CC 3.17'14"   44'48"     
86.   512   Mark Als-Jensen Greve CC 3.28'46"   56'20"     
87.   413   Jonas Brun Dam Middelfart CC 3.30'21"   57'55"     
88.   451   Casper Wandel Horsens AC 3.32'40"   1.00'14"     
89.   521   Steffen Schandorf Elstrøm Nielsen Horsens AC 3.32'47"   1.00'21"     
90.   483   Martin Carlsen Odder CK 3.41'30"   1.09'04"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   407   Frederik Andersson Næstved BC         
   427   Tobias L. Nielsen CC Gladsaxe         
   428   Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC         
   432   Lasse Eland CK Aarhus         
   434   Steffen Schneider CCH Hjørring         
   438   Anders Helbo Svendborg CC         
   439   Søren Kolkjær Kristensen Odder CK         
   440   Mads Varming Viborg Cycling         
   443   Simon Frederiksen Roskilde CR         
   447   Thomas Zink Mortensen Rødekro CC         
   449   Alexander Victor Almlund Svendborg CC         
   453   Anders Bak Hansen Skive CK         
   455   Mathias Jørgensen Sønderborg CK         
   457   Niels Olsen Roskilde CR         
   459   Mads Nøhr Prangsgaard Odder CK         
   462   Jannick Berg CK Fix         
   465   Rasmus Brandstrup Sterobo Cykling Odense         
   472   Nicolai Rangstrup Nielsen Varde CK         
   473   Bjørn Tore Hoem Nymark II Sykkel (Norge)         
   474   Casper Laursen Kolding BC         
   476   Daniel Holm Silkeborg IF Cykling         
   477   Lasse Norman Hansen Cykling Odense         
   485   Jacques Stilling Randers CK         
   491   Andreas Rysgaard Randers CK         
   492   Philip Gleje Ordrup CC         
   494   Dion Jimmy Hansen DCR Ballerup         
   496   Mathias Lindberg Mortensen DCR Ballerup         
   500   Chris Skaarup Roskilde CR         
   503   Aleksander T. Skejnnum Nymark II Sykkel (Norge)         
   504   Daniel Malmros Christiansen Odder CK         
   506   Thorvald Larsen Slagelse CR         
   510   Michael Andersen Thy CR         
   515   Daniel Høegh Nielsen Thorsager Motion Cykling         
   518   Mark Poulsen Slagelse CR         
   527   Kristoffer Schjønemann Larsen Køge CR         
   531   Andreas Dencker-Hansen Ordrup CC         
   533   Christian Kreutzfeldt Roskilde CR         
   534   Rasmus Andersen CC Jammerbugt         
   538   Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling         
   539   Stefan Bødker Laustsen Hobro CK38         
   540   Nicklas Lindvig Rasmussen Køge CR         
   543   Emil Helweg Foget CC Jammerbugt         
   547   Sebastian Refsgaard DCR Ballerup         
   548   Moreno De Pauw BodySol-Lotto (Belgien)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
134 Antal tilbage
Number remaining
90
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
407, 427, 428, 432, 434, 438, 439, 440, 443, 447, 449, 453, 455, 457, 459, 462, 465, 472, 473, 474, 476, 477, 485, 491, 492, 494, 496, 500, 503, 504, 506, 510, 515, 518, 527, 531, 533, 534, 538, 539, 540, 543, 547, 548 (=44)

Sidst beregnet, Last calculated: 19-05, 15.49
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ungdom : 15946804 : V3.14 final update