1-1  Samlet, General

Tour de Himmelfart - KVICKLY ODDER

Ungdom - 54 præmier/54 prices
KVICKLY ODDER


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
1/5-2008 Samlet stilling efter
General classification after
VIFRASPORT.DK Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
46,097km/h Total distance
Total distance
2,1km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   162   Alexander Kamp Roskilde CR .02'44"     
2.   103   Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC .02'45"   1"  
3.   283   Felix Richmann Team Sparkasse Harburg (Tyskland) .02'47"   3"  
4.   49   Casper Degn Larsen Herning CK .02'47"   3"  
5.   28   Thomas Grand Schmidt Køge CR .02'49"   5"  
6.   125   Daniel Malmros Christiansen Odder CK .02'49"   5"  
7.   995   Sven Erik Bystrøm Stegaberg (Norge) .02'49"   5"  
8.   977   Boris Vallee Team Wallonie (Belgien) .02'50"   6"  
9.   177   Michael Valgren Andersen Thy CR .02'50"   6"  
10.   19   Simon Bigum Cykling Odense .02'50"   6"  
11.   71   Steffen Schneider Jakobsen Hobro CK38 .02'50"   6"  
12.   905   Jeff Goossens Balen BC (Belgien) .02'50"   6"  
13.   133   Christian Hedegaard Sørensen Randers CK .02'50"   6"  
14.   44   Daniel Mielke Roskilde CR .02'51"   7"  
15.   985   Jeroen Eyskens BodySol-Lotto (Belgien) .02'51"   7"  
16.   279   Jannick Geisler Team Sparkasse Harburg (Tyskland) .02'51"   7"  
17.   76   Simon Egebjerg Jensen Lyngby CC .02'52"   8"  
18.   975   Quentin Van Heuverswijn Team Wallonie (Belgien) .02'52"   8"  
19.   969   Sjoerd Vanderluyden Balen BC (Belgien) .02'52"   8"  
20.   15   Lasse Norman Hansen Cykling Odense .02'53"   9"  
21.   17   Matias Greve Cykling Odense .02'53"   9"  
22.   961   Mike De Bie Balen BC (Belgien) .02'53"   9"  
23.   41   Jesper Kousgaard Herning CK .02'53"   9"  
24.   289   Rik Eertink CC 75 (Holland) .02'54"   10"  
25.   987   Valentijn Van Hoorne BodySol-Lotto (Belgien) .02'54"   10"  
26.   64   Andreas Dencker Hansen CC Gladsaxe .02'54"   10"  
27.   65   Lucas Udby Hobro CK38 .02'54"   10"  
28.   50   Casper Folsach DCR Ballerup .02'55"   11"  
29.   989   Robin Van Goethem BodySol-Lotto (Belgien) .02'55"   11"  
30.   201   Stefan Madsen Vejle CK .02'55"   11"  
31.   187   Mads Gregersen Vejen BC .02'55"   11"  
32.   211   Rasmus Dalgaard Aalborg CR .02'56"   12"  
33.   967   Michiel Janssen Balen BC (Belgien) .02'56"   12"  
34.   291   Joey Van Rhee CC 75 (Holland) .02'56"   12"  
35.   155   Søren Sølvsten Silkeborg IF Cykling .02'56"   12"  
36.   997   Daniel Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) .02'56"   12"  
37.   991   Sam Van Speybroeck BodySol-Lotto (Belgien) .02'57"   13"  
38.   149   Nicklas Møller Silkeborg IF Cykling .02'57"   13"  
39.   47   Simon Kristiansen Herning CK .02'57"   13"  
40.   70   Joachim Clausen Team Cycling Ringsted .02'57"   13"  
41.   37   Frederik Thalund Jensen Herning CK .02'57"   13"  
42.   285   Julian Lehmann Team Sparkasse Harburg (Tyskland) .02'57"   13"  
43.   287   Martijn Kip Oldenzaal (Holland) .02'58"   14"  
44.   114   Nicklas Dahl Jakobsen Team Cycling Ringsted .02'58"   14"  
45.   973   Quentin Hoper Team Wallonie (Belgien) .02'58"   14"  
46.   36   Simon Frederiksen Roskilde CR .02'58"   14"  
47.   72   Sebastian Hirsch CC Gladsaxe .02'58"   14"  
48.   115   Alexander Mørk Nr. - Søby CK .02'58"   14"  
49.   957   Kristoffer Skjerping Nymark II Sykkel (Norge) .02'58"   14"  
50.   42   Jannick Berg CK Fix .02'58"   14"  
51.   293   Janni Sandelin Team Finland (Finland) .02'59"   15"  
52.   959   Kim Magnusson Falköping CK. (Sverige) .02'59"   15"  
53.   29   Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR .02'59"   15"  
54.   93   Anders Damgaard Christiansen Horsens AC .02'59"   15"  
55.   181   Simon Søndergaard Thy CR .02'59"   15"  
56.   281   Matthias Heine Team Sparkasse Harburg (Tyskland) .02'59"   15"  
57.   971   Ief Faes Balen BC (Belgien) .03'00"   16"  
58.   979   Christopher Francois Team Wallonie (Belgien) .03'00"   16"  
59.   69   Matias Udby Hobro CK38 .03'00"   16"  
60.   299   Olli Teivaala Team Finland (Finland) .03'00"   16"  
61.   99   Nicolai Nielsen Kolding BC .03'00"   16"  
62.   14   Anders Bjerremand Hvidovre CK .03'00"   16"  
63.   151   Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling .03'00"   16"  
64.   197   Aske Louring Vorre Vejle CK .03'00"   16"  
65.   101   Nicolaj Hansen Kolding BC .03'00"   16"  
66.   21   Matias Rosendal Damm Esbjerg CR .03'00"   16"  
67.   951   Fredrik Galta Stavanger SK (Norge) .03'01"   17"  
68.   983   Dylan Groenewegen WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .03'01"   17"  
69.   131   Andreas Rysgaard Randers CK .03'01"   17"  
70.   955   Kristian Vika Stavanger SK (Norge) .03'01"   17"  
71.   189   Mathias Holm Hemmsen Vejen BC .03'01"   17"  
72.   58   Jonathan Enevoldsen ABC .03'01"   17"  
73.   25   Jesper H. Petersen Esbjerg CR .03'02"   18"  
74.   54   Troels Christensen CK Fix .03'02"   18"  
75.   109   Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC .03'02"   18"  
76.   120   Mikael Nielsen Slagelse CR .03'02"   18"  
77.   94   Morten Søgaard Madsen Roskilde CR .03'02"   18"  
78.   66   Rasmus Hestbek Lund KCK Herlev .03'02"   18"  
79.   981   Dilan van der Aar WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .03'03"   19"  
80.   67   Martin Herbæk Grøn Hobro CK38 .03'03"   19"  
81.   223   Jimmie Marud Skive CK .03'03"   19"  
82.   81   Casper Wandel Horsens AC .03'03"   19"  
83.   59   Carsten Friis Kragh Hobro CK38 .03'03"   19"  
84.   999   Anders Herrem Sandness Sykkelklub (Norge) .03'03"   19"  
85.   965   Thomas Raeymaekers Balen BC (Belgien) .03'04"   20"  
86.   183   Casper Korntved Vejen BC .03'04"   20"  
87.   83   Jacob Ø. Markussen Horsens AC .03'04"   20"  
88.   35   Oliver Phillip Haderslev CK75 .03'04"   20"  
89.   163   Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC .03'04"   20"  
90.   159   Christian Jersild Jensen Svendborg CC .03'04"   20"  
91.   10   Frederik Nyvang Bacher Hvidovre CK .03'06"   22"  
92.   295   Mikko Paajanen Team Finland (Finland) .03'06"   22"  
93.   185   Casper Hougaard Jensen Vejen BC .03'06"   22"  
94.   153   Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling .03'07"   23"  
95.   953   Torstein Eikås Stavanger SK (Norge) .03'07"   23"  
96.   11   Lasse Eland CK Aarhus .03'07"   23"  
97.   150   Michael Brønnum Schultz Amager CR .03'07"   23"  
98.   123   Christian Vestergaard Odder CK .03'07"   23"  
99.   195   Anders Rasmussen Vejle CK .03'07"   23"  
100.   53   Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK .03'07"   23"  
101.   68   Morten Skjalm Madsen Køge CR .03'08"   24"  
102.   89   Niklas Kjær Runliden Horsens AC .03'08"   24"  
103.   147   Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .03'08"   24"  
104.   144   Rasmus Lenvig Hansen Lyngby CC .03'09"   25"  
105.   297   Jesse Virtanen Team Finland (Finland) .03'09"   25"  
106.   12   Rasmus Roesgarth Hvidovre CK .03'09"   25"  
107.   98   Nicklas Røygaard Hansen Kalundborg CC .03'09"   25"  
108.   56   Alex Clausen CK Fix .03'09"   25"  
109.   55   Martin Dyreborg Hansen Herning CK .03'09"   25"  
110.   122   Kevin Simper Slagelse CR .03'09"   25"  
111.   993   Sondre Asheim Stegaberg (Norge) .03'10"   26"  
112.   52   Mathias Lindberg DCR Ballerup .03'10"   26"  
113.   108   Jon Henningsen Næstved BC .03'10"   26"  
114.   90   Alexander Kroll Amager CR .03'10"   26"  
115.   148   Frederik Schwartz DCR Ballerup .03'10"   26"  
116.   31   Mathias Tykgaard Clausen Esbjerg CR .03'10"   26"  
117.   199   Johannes T Hansen Vejle CK .03'10"   26"  
118.   127   Morten Timmermann Odder CK .03'10"   26"  
119.   945   Oscar Landa Stavanger SK (Norge) .03'10"   26"  
120.   27   Jonas Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR .03'11"   27"  
121.   191   Morten Beier Vejen BC .03'11"   27"  
122.   145   Daniel Holm Silkeborg IF Cykling .03'11"   27"  
123.   121   Andreas Østergaard Pedersen Odder CK .03'11"   27"  
124.   107   Jesper Jacobsen Middelfart CC .03'12"   28"  
125.   73   Kasper Kalhøj Holstebro CC .03'12"   28"  
126.   219   Mads Hardahl Aalborg CR .03'12"   28"  
127.   165   Emil Arvid Olsen Svendborg CC .03'12"   28"  
128.   85   Kasper H. Hansen Horsens AC .03'13"   29"  
129.   23   Oliver Stausholm Esbjerg CR .03'13"   29"  
130.   57   Simon Kjær Simonsen Herning CK .03'13"   29"  
131.   152   Chris Skaarup Roskilde CR .03'13"   29"  
132.   8   Anders Vind Hvidovre CK .03'14"   30"  
133.   77   Nicklas Cenholt Holstebro CC .03'14"   30"  
134.   225   Nicklas Overgaard Pedersen CK Aarhus .03'14"   30"  
135.   124   Daniel Crone Slagelse CR .03'15"   31"  
136.   140   Jacob Molin Nielsen Roskilde CR .03'16"   32"  
137.   91   Steffen Schandorf Elstrøm Nielsen Horsens AC .03'16"   32"  
138.   92   Martin Vinther Dahl Roskilde CR .03'16"   32"  
139.   97   Mads Fundby Kolding BC .03'17"   33"  
140.   161   Søren Birkemose Svendborg CC .03'17"   33"  
141.   949   Tormod Jacobsen Stavanger SK (Norge) .03'19"   35"  
142.   157   Anders Helbo Svendborg CC .03'19"   35"  
143.   9   Kasper Harders CK Aarhus .03'20"   36"  
144.   51   Jens Christian Seerup Herning CK .03'20"   36"  
145.   203   Louise Bering Randers CK .03'20"   36"  
146.   135   Jimmy Nielsen Rødekro CC .03'22"   38"  
147.   45   Kenneth Storm Jessen Herning CK .03'23"   39"  
148.   95   Eddy Pedersen Kolding BC .03'23"   39"  
149.   96   Rune M Jensen Næstved BC .03'25"   41"  
150.   112   Peter Trier Jørgensen CC Gladsaxe .03'25"   41"  
151.   947   Per Moe Stavanger SK (Norge) .03'25"   41"  
152.   174   Andreas Jakobsen CK Fix .03'28"   44"  
153.   43   Jesper Sand Herning CK .03'30"   46"  
154.   130   Lukas Meltorn Eeken ABC .03'31"   47"  
155.   139   Mads Haugaard Andersen Rødekro CC .03'36"   52"  
156.   129   Nicolai Mondrup Jensen Odder CK .05'03"   2'19"  
157.   180   Frederik Andersson Næstved BC .06'51"   4'07"  
158.   63   Jens Møller Pedersen Hobro CK38 .06'52"   4'08"  



Sidst beregnet, Last calculated: 2-05, 14.28
StageRace 2003 software — www.stagerace.com
Ungdom : 15946804 : V3.14 final update