1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart - MATAS

U14 Drenge - 16 præmier/16 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
21/5-2009 Etape resultat
Arrival classification
ZEUNER Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
38,632km/h Distance
Distance
12R × 1,7km/R = 20,4km
(2,1km — 22,5km)
Starttid
Commencement
15:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bonus
Bonuses

1.   42   Rasmun Bøgh Wallin CC Gladsaxe .31'41"      8"  
2.   115   Patrick Leth Odder CK .31'43"   2"   6"  
3.   971   Vincent Kip Oldenzaal (Holland) .31'43"   2"   4"  
4.   91   Jacob Kruse Jensen Middelfart CC .31'43"   2"   3"  
5.   10   Oliver Almind CK Fix .31'43"   2"   2"  
6.   147   Jesper Schultz Vejen BC .31'43"   2"   1"  
7.   4   Mathias Linderod CC Gladsaxe .31'43"   2"     
8.   975   Marco-Tapio Niemi Team Finland (Finland) .31'43"   2"     
9.   68   Mads Corell Næstved BC .31'43"   2"     
10.   15   Nicolai Just Pedersen Cykling Odense .31'43"   2"     
11.   45   Andreas Hyldgård Jeppensen Herning CK .31'43"   2"     
12.   133   Daniel Holmgaard Johansen Thorsager Motion Cykling .31'43"   2"     
13.   136   Magnus Bak Klaris Amager CR .31'43"   2"     
14.   64   Helmut Wacker Roskilde CR .31'43"   2"     
15.   44   Mathias Egebjerg Jensen Lyngby CC .31'56"   15"     
16.   13   Jonas Kvist Jepsen Cykling Odense .32'07"   26"     
17.   143   Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK .32'11"   30"     
18.   96   Mikkel Bøje Team Cykling Ringsted .33'42"   2'01"     
19.   185   Kasper Mølgaard Andersen Varde CK .33'42"   2'01"     
20.   51   Kristian Arnth sørensen Herning CK .33'42"   2'01"     
21.   39   Oliver Friis Sørensen Grenaa CC .33'42"   2'01"     
22.   169   Anders Hardahl Aalborg CR .33'42"   2'01"     
23.   73   Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 .33'42"   2'01"     
24.   157   Ulrik Eriksen Vejen BC .33'42"   2'01"     
25.   37   Anders Amstrup Winther Grenaa CC .33'42"   2'01"     
26.   131   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC .33'42"   2'01"     
27.   36   Mads Gram DCR Ballerup .33'42"   2'01"     
28.   101   Kenneth Henriksen Nr. - Søby CK .33'51"   2'10"     
29.   153   Mikkel Møller Vejen BC .34'15"   2'34"     
30.   135   Frederik Pedersen Thorsager Motion Cykling .34'15"   2'34"     
31.   26   Mathias Emil Thurup Laursen CC Gladsaxe .34'36"   2'55"     
32.   17   Peter Frandsen Cykling Odense .34'36"   2'55"     
33.   47   Andreas Merrild Herning CK .34'36"   2'55"     
34.   40   Martin Frank Greve CC .34'36"   2'55"     
35.   32   Daniel Hartvig Greve CC .34'36"   2'55"     
36.   49   Emil Lambæk Herning CK .34'36"   2'55"     
37.   78   Casper Phillip Pedersen DCR Ballerup .34'36"   2'55"     
38.   69   Sebastian Holm Herning CK .34'36"   2'55"     
39.   95   Andreas Bengaard Nr. - Søby CK .34'36"   2'55"     
40.   100   Frederik Vahlgren Greve CC .34'36"   2'55"     
41.   125   Christian Nissen Rødekro CC .34'36"   2'55"     
42.   139   Jonas Vingegaard Rasmussen Thy CR .34'36"   2'55"     
43.   132   Tobias Mørch Kongstad Amager CR .34'36"   2'55"     
44.   155   Thomas Naeve Vejen BC .34'36"   2'55"     
45.   149   Lars Hansen Vejen BC .34'36"   2'55"     
46.   175   Morten Dalgaard Aalborg CR .34'36"   2'55"     
47.   197   Kasper Ølgaard Kolding BC .34'36"   2'55"     
48.   9   Søren Berg Søndergaard CK Aarhus .34'36"   2'55"     


Ikke starede ryttere
Number of non-starters
0 Antal startede
Number of starters
48 Antal tilbage
Number remaining
48
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
DNF - Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 23-05, 9.29
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U14 : 15946804 : V3.22 final update