1-2  Samlet, General

Tour de Himmelfart - KVICKLY ODDER

U17 - 50 præmier/50 prices
KVICKLY ODDER


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
21/5-2009 Samlet stilling efter
General classification after
ZEUNER Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
37,564km/h Total distance
Total distance
29,3km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   109   Søren Kragh Andersen Middelfart CC .46'48"     
2.   589   Boris Vallee Team Wallonie (Belgien) .47'00"   12"  
3.   14   Thomas Schmidt Køge CR .47'06"   18"  
4.   126   Alexander Kamp Køge CR .47'07"   19"  
5.   987   Daniel Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) .47'08"   20"  
6.   137   Christian Hedegaard Sørensen Randers CK .47'09"   21"  
7.   6   Daniel Mielke Roskilde CR .47'10"   22"  
8.   513   Kristoffer Skjerping Nymark II Sykkel (Norge) .47'11"   23"  
9.   33   Mads L Christiansen Esbjerg CR .47'12"   24"  
10.   23   Simon Bigum Cykling Odense .47'12"   24"  
11.   157   Ask Nilov Nørgaard Svendborg CC .47'12"   24"  
12.   591   Jérôme Kerf Team Wallonie (Belgien) .47'12"   24"  
13.   559   Sam Vanspeybroeck Balen BC (Belgien) .47'13"   25"  
14.   36   Casper Folsach DCR Ballerup .47'13"   25"  
15.   78   Nicklas Dahl Jakobsen Team Cycling Ringsted .47'13"   25"  
16.   533   Dylan Groenewegen WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .47'13"   25"  
17.   553   Mike De Bie Balen BC (Belgien) .47'14"   26"  
18.   569   Maxim Panis BodySol-Lotto (Belgien) .47'14"   26"  
19.   101   Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC .47'14"   26"  
20.   108   Mathias Møller Nielsen Hvidovre CK .47'14"   26"  
21.   565   Otto Vergaerde BodySol-Lotto (Belgien) .47'15"   27"  
22.   44   Mathis Johansson Nakskov CC .47'15"   27"  
23.   63   Frederik Thalund Jensen Herning CK .47'15"   27"  
24.   189   Aske Louring Vorre Vejle CK .47'15"   27"  
25.   563   Michael Goolaerts Balen BC (Belgien) .47'16"   28"  
26.   547   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge) .47'16"   28"  
27.   13   Nicklas Overgaard Amdi Pedersen CK Aarhus .47'16"   28"  
28.   993   Koen Broekman De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) .47'16"   28"  
29.   91   Peter Mathiesen Holstebro CC .47'16"   28"  
30.   541   Ivar Slik WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .47'17"   29"  
31.   585   Boris Beelen Team Wallonie (Belgien) .47'17"   29"  
32.   571   Jeroen Eyskens BodySol-Lotto (Belgien) .47'17"   29"  
33.   587   Quentin Hoper Team Wallonie (Belgien) .47'17"   29"  
34.   551   Jeroen Kaldenbach ZWC D.T.S. (Holland) .47'17"   29"  
35.   92   Joachim Clausen Team Cycling Ringsted .47'17"   29"  
36.   94   Emil Nygaard Vinjebo Team Cycling Ringsted .47'17"   29"  
37.   577   Aku Silvenius Team Finland (Finland) .47'17"   29"  
38.   543   Sebastian Pot WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .47'18"   30"  
39.   103   Frederik Honore` Middelfart CC .47'19"   31"  
40.   183   Mathias Holm Hemmsen Vejen BC .47'19"   31"  
41.   32   Jakob Olsen HFCK .47'20"   32"  
42.   105   Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC .47'20"   32"  
43.   144   Fredrik Lind Plesner Lyngby CC .47'20"   32"  
44.   87   Martin Grøn Hobro CK38 .47'20"   32"  
45.   555   Thomas Raeymaekers Balen BC (Belgien) .47'21"   33"  
46.   561   Wooter Leten Balen BC (Belgien) .47'21"   33"  
47.   77   Simon Kjær Simonsen Herning CK .47'21"   33"  
48.   164   Michael B. Schultz Amager CR .47'21"   33"  
49.   573   Piotr Havik BodySol-Lotto (Belgien) .47'21"   33"  
50.   537   Kay Kistemaker WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .47'21"   33"  
51.   141   Mads Würtz Schmidt Randers CK .47'21"   33"  
52.   567   Tiesj Benoot BodySol-Lotto (Belgien) .47'22"   34"  
53.   575   James Bayens BodySol-Lotto (Belgien) .47'22"   34"  
54.   139   Jens Møller Pedersen Randers CK .47'22"   34"  
55.   985   Markus Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) .47'22"   34"  
56.   535   Jochen Bugener WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .47'23"   35"  
57.   10   Kasper Dahl Thygesen DCR Ballerup .47'23"   35"  
58.   12   Simon Gaál Næstved BC .47'24"   36"  
59.   38   Jakob Bertelsen Hvidovre CK .47'24"   36"  
60.   26   Rasmus Correll Roesgarth Hvidovre CK .47'24"   36"  
61.   113   Alexander Ryming Nr. - Søby CK .47'25"   37"  
62.   95   Niklas Kjær Runliden Horsens AC .47'25"   37"  
63.   4   Steffen Thomsen DCR Ballerup .47'26"   38"  
64.   25   Søren Birkemose Cykling Odense .47'27"   39"  
65.   89   Niklas Cenholt Østergård Holstebro CC .47'29"   41"  
66.   593   Per B Moe Stavanger SK (Norge) .47'34"   46"  
67.   52   Simon Egebjerg Jensen Køge CR .47'43"   55"  
68.   54   Rasmus Lund Køge CR .47'52"   1'04"  
69.   159   Emil Arvid Olsen Svendborg CC .48'08"   1'20"  
70.   557   Marijn Kempen Balen BC (Belgien) .48'09"   1'21"  
71.   107   Niels Munk Asmussen Middelfart CC .48'09"   1'21"  
72.   581   Olli Teivaala Team Finland (Finland) .48'12"   1'24"  
73.   15   Thorlak Franck CK Aarhus .48'15"   1'27"  
74.   18   Elias Helleskov Busk Roskilde CR .48'43"   1'55"  
75.   40   Alexander Simonsen Køge CR .49'29"   2'41"  
76.   175   Mads Gregersen Varde CK .49'40"   2'52"  
77.   124   Esben Clapp Roskilde CR .49'47"   2'59"  
78.   181   Casper Korntved Vejen BC .50'42"   3'54"  
79.   110   Nicklas Bøje Team Cycling Ringsted .50'45"   3'57"  
80.   150   Jeppe Tølløse Lyngby CC .50'45"   3'57"  
81.   29   Jesper H. Petersen Esbjerg CR .50'46"   3'58"  
82.   71   Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK .50'46"   3'58"  
83.   197   Mathias Dam Westergaard Aalborg CR .50'46"   3'58"  
84.   85   Lucas Udby Hobro CK38 .50'46"   3'58"  
85.   129   Mads Brøgger Klausen Odder CK .50'47"   3'59"  
86.   115   Jimmy Nielsen Nr. - Søby CK .50'47"   3'59"  
87.   66   Andreas Præstegård Jakobsen CK Fix .50'48"   4'00"  
88.   579   Roope Nurmi Team Finland (Finland) .50'49"   4'01"  
89.   79   Thomas Stenger Fhøns Herning CK .50'49"   4'01"  
90.   169   Jakob Frandsen Thorsager Motion Cykling .50'49"   4'01"  
91.   995   Robin Jilesen De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) .50'49"   4'01"  
92.   80   Kristian Krog Køge CR .50'50"   4'02"  
93.   989   Ole Kristian Hansen Sandness Sykkelklub (Norge) .50'51"   4'03"  
94.   983   Hallvard Wiig Sandness Sykkelklub (Norge) .50'52"   4'04"  
95.   51   Lukas Hansen Faaborg Ski og Motionsklub .50'52"   4'04"  
96.   997   Hero Niermeyer De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) .50'52"   4'04"  
97.   979   Even Rege Sandness Sykkelklub (Norge) .50'53"   4'05"  
98.   142   Christoffer Bing Madsen Køge CR .50'53"   4'05"  
99.   118   Marc Rasch Jensen DCR Ballerup .50'53"   4'05"  
100.   117   Martin Larsen Nr. - Søby CK .50'53"   4'05"  
101.   595   Tormod Jacobsen Stavanger SK (Norge) .50'53"   4'05"  
102.   37   Mathias H. Olesen Esbjerg CR .50'53"   4'05"  
103.   123   Nikolaj Rud Østergaard Nr. - Søby CK .50'53"   4'05"  
104.   549   Jamie Roggeveen ZWC D.T.S. (Holland) .50'53"   4'05"  
105.   167   Dan Rhode Olsen Thorsager Motion Cykling .50'54"   4'06"  
106.   82   Rune Marseen Jensen Næstved BC .50'54"   4'06"  
107.   981   Kjartan Andreassen Sandness Sykkelklub (Norge) .50'55"   4'07"  
108.   162   Nicolai Christensen Amager CR .50'55"   4'07"  
109.   39   Oliver Stausholm Esbjerg CR .50'55"   4'07"  
110.   69   Kenneth Storm Jessen Herning CK .50'55"   4'07"  
111.   999   Thijmen Jaspers Focks De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) .50'55"   4'07"  
112.   68   Jonas Nordkroggaard Roskilde CR .50'55"   4'07"  
113.   125   Andreas Østergaard Pedersen Odder CK .50'55"   4'07"  
114.   99   Eddy Pedersen Kolding BC .50'55"   4'07"  
115.   53   Alexander Louring Hammel CK .50'56"   4'08"  
116.   195   Klaus Walhter Conradsen Aalborg CR .50'56"   4'08"  
117.   147   Jimmy Nielsen Rødekro CC .50'56"   4'08"  
118.   143   Rasmus Hvid Schmidt Randers CK .50'56"   4'08"  
119.   185   Morten Gaardsholt Jensen Vejen BC .50'57"   4'09"  
120.   81   Frederik Baand Hobro CK38 .50'57"   4'09"  
121.   583   Max Puttonen Team Finland (Finland) .50'57"   4'09"  
122.   56   Casper Jensen Næstved BC .50'57"   4'09"  
123.   9   Kasper Harders CK Aarhus .50'57"   4'09"  
124.   16   Lasse Mott Amager CR .50'57"   4'09"  
125.   146   Agge Pedersen Hagstrøm Køge CR .50'58"   4'10"  
126.   136   Jacob Molin Nielsen Roskilde CR .50'58"   4'10"  
127.   46   Jacob Szymula Nakskov CC .50'58"   4'10"  
128.   65   Jens Christian Seerup Herning CK .50'58"   4'10"  
129.   112   Sebastian Juul Næstved BC .50'58"   4'10"  
130.   975   Håvard Pettersen Sandness Sykkelklub (Norge) .50'59"   4'11"  
131.   977   Per Østerhus Sandness Sykkelklub (Norge) .50'59"   4'11"  
132.   205   Morten Banke Silkeborg IF Cykling .50'59"   4'11"  
133.   135   Stefan Häuser Ryom Odder CK .50'59"   4'11"  
134.   160   Rasmus Nielsen Roskilde CR .50'59"   4'11"  
135.   991   Dag Erik Fjeldheim Sandness Sykkelklub (Norge) .51'00"   4'12"  
136.   199   Mikkel Laursen Aalborg CR .51'00"   4'12"  
137.   76   Jens Capion Næstved BC .51'00"   4'12"  
138.   60   Jon van Dijk Hvidovre CK .51'01"   4'13"  
139.   193   Christian Lund Aalborg CR .51'01"   4'13"  
140.   120   Esben Jacobsen ABC .51'01"   4'13"  
141.   83   Jeppe Bang-Thygesen Hobro CK38 .51'02"   4'14"  
142.   201   Rasmus Poulsen Aalborg CR .51'02"   4'14"  
143.   131   Mads Schriver Carlsen Odder CK .51'02"   4'14"  
144.   119   Mathias Brøndum-Nielsen Nr. - Søby CK .51'02"   4'14"  
145.   27   Alexander Svendsen Esbjerg CR .51'03"   4'15"  
146.   21   Phillip Sørensen Cykling Odense .51'03"   4'15"  
147.   11   Mathias Nissen CK Aarhus .51'03"   4'15"  
148.   121   Nikolaj Gudiksen Nr. - Søby CK .51'04"   4'16"  
149.   58   Simon Rud Nielsen CK Fix .51'04"   4'16"  
150.   173   Christian Brix Gregersen Varde CK .51'04"   4'16"  
151.   3   Alexander Køppen Petersen CK Aarhus .51'06"   4'18"  
152.   133   Sebastian Andersen Odder CK .51'07"   4'19"  
153.   531   Michael Groeneveld WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .51'09"   4'21"  
154.   209   Aske Ravn Jakobsen Silkeborg IF Cykling .51'11"   4'23"  
155.   151   Mads Haugaard Andersen Rødekro CC .51'12"   4'24"  
156.   96   Morten Rytgaard Lyngby CC .51'16"   4'28"  
157.   102   Frederik Anderson Næstved BC .51'17"   4'29"  
158.   191   Steffen Nielsen Vesthimmerland CK .51'19"   4'31"  
159.   75   Nicolai Hummelshøj Herning CK .51'23"   4'35"  
160.   539   Bertrand Hartmink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .51'42"   4'54"  
161.   545   Daan Ruygrok WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .53'12"   6'24"  
162.   24   Alexander Hjortnæs Hvidovre CK 1.53'12"   1.06'24"  
163.   597   Oscar Landa Stavanger SK (Norge) 1.53'12"   1.06'24"  
164.   70   Nicklas Parbst Hvidovre CK 1.53'12"   1.06'24"  
165.   154   Daniel Krone Jensen Sorø BC 1.53'12"   1.06'24"  



Sidst beregnet, Last calculated: 22-05, 8.16
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U17 : 15946804 : V3.22 final update