2-2  Samlet, General

Tour de Himmelfart - KVICKLY ODDER

U17 - 50 præmier/50 prices
KVICKLY ODDER


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
22/5-2009 Samlet stilling efter
General classification after
Nishiki Kriterium / Criterium

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
39,88km/h Total distance
Total distance
119,1km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   559   Sam Vanspeybroeck Balen BC (Belgien) 2.59'11"     
2.   137   Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 2.59'11"     
3.   513   Kristoffer Skjerping Nymark II Sykkel (Norge) 2.59'11"     
4.   553   Mike De Bie Balen BC (Belgien) 2.59'12"   1"  
5.   63   Frederik Thalund Jensen Herning CK 2.59'18"   7"  
6.   91   Peter Mathiesen Holstebro CC 2.59'20"   9"  
7.   103   Frederik Honore` Middelfart CC 2.59'26"   15"  
8.   101   Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC 2.59'53"   42"  
9.   569   Maxim Panis BodySol-Lotto (Belgien) 2.59'54"   43"  
10.   547   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge) 2.59'56"   45"  
11.   109   Søren Kragh Andersen Middelfart CC 3.00'12"   1'01"  
12.   589   Boris Vallee Team Wallonie (Belgien) 3.00'16"   1'05"  
13.   14   Thomas Schmidt Køge CR 3.00'26"   1'15"  
14.   591   Jérôme Kerf Team Wallonie (Belgien) 3.00'30"   1'19"  
15.   126   Alexander Kamp Køge CR 3.00'31"   1'20"  
16.   54   Rasmus Lund Køge CR 3.00'32"   1'21"  
17.   23   Simon Bigum Cykling Odense 3.00'34"   1'23"  
18.   6   Daniel Mielke Roskilde CR 3.00'34"   1'23"  
19.   33   Mads L Christiansen Esbjerg CR 3.00'36"   1'25"  
20.   987   Daniel Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) 3.00'36"   1'25"  
21.   78   Nicklas Dahl Jakobsen Team Cycling Ringsted 3.00'37"   1'26"  
22.   13   Nicklas Overgaard Amdi Pedersen CK Aarhus 3.00'40"   1'29"  
23.   541   Ivar Slik WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.00'41"   1'30"  
24.   533   Dylan Groenewegen WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.00'41"   1'30"  
25.   108   Mathias Møller Nielsen Hvidovre CK 3.00'42"   1'31"  
26.   565   Otto Vergaerde BodySol-Lotto (Belgien) 3.00'43"   1'32"  
27.   44   Mathis Johansson Nakskov CC 3.00'43"   1'32"  
28.   555   Thomas Raeymaekers Balen BC (Belgien) 3.00'45"   1'34"  
29.   587   Quentin Hoper Team Wallonie (Belgien) 3.00'45"   1'34"  
30.   573   Piotr Havik BodySol-Lotto (Belgien) 3.00'45"   1'34"  
31.   537   Kay Kistemaker WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.00'45"   1'34"  
32.   94   Emil Nygaard Vinjebo Team Cycling Ringsted 3.00'45"   1'34"  
33.   567   Tiesj Benoot BodySol-Lotto (Belgien) 3.00'46"   1'35"  
34.   183   Mathias Holm Hemmsen Vejen BC 3.00'47"   1'36"  
35.   12   Simon Gaál Næstved BC 3.00'48"   1'37"  
36.   144   Fredrik Lind Plesner Lyngby CC 3.00'48"   1'37"  
37.   26   Rasmus Correll Roesgarth Hvidovre CK 3.00'48"   1'37"  
38.   575   James Bayens BodySol-Lotto (Belgien) 3.00'50"   1'39"  
39.   139   Jens Møller Pedersen Randers CK 3.00'50"   1'39"  
40.   543   Sebastian Pot WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.01'05"   1'54"  
41.   52   Simon Egebjerg Jensen Køge CR 3.01'11"   2'00"  
42.   557   Marijn Kempen Balen BC (Belgien) 3.01'37"   2'26"  
43.   535   Jochen Bugener WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.01'48"   2'37"  
44.   36   Casper Folsach DCR Ballerup 3.02'02"   2'51"  
45.   585   Boris Beelen Team Wallonie (Belgien) 3.02'17"   3'06"  
46.   92   Joachim Clausen Team Cycling Ringsted 3.02'17"   3'06"  
47.   571   Jeroen Eyskens BodySol-Lotto (Belgien) 3.02'35"   3'24"  
48.   561   Wooter Leten Balen BC (Belgien) 3.02'51"   3'40"  
49.   189   Aske Louring Vorre Vejle CK 3.02'51"   3'40"  
50.   107   Niels Munk Asmussen Middelfart CC 3.03'09"   3'58"  
51.   169   Jakob Frandsen Thorsager Motion Cykling 3.04'17"   5'06"  
52.   577   Aku Silvenius Team Finland (Finland) 3.04'26"   5'15"  
53.   40   Alexander Simonsen Køge CR 3.04'26"   5'15"  
54.   159   Emil Arvid Olsen Svendborg CC 3.05'17"   6'06"  
55.   985   Markus Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) 3.05'40"   6'29"  
56.   551   Jeroen Kaldenbach ZWC D.T.S. (Holland) 3.05'51"   6'40"  
57.   593   Per B Moe Stavanger SK (Norge) 3.05'51"   6'40"  
58.   141   Mads Würtz Schmidt Randers CK 3.06'17"   7'06"  
59.   25   Søren Birkemose Cykling Odense 3.06'30"   7'19"  
60.   95   Niklas Kjær Runliden Horsens AC 3.07'31"   8'20"  
61.   581   Olli Teivaala Team Finland (Finland) 3.08'25"   9'14"  
62.   15   Thorlak Franck CK Aarhus 3.08'31"   9'20"  
63.   32   Jakob Olsen HFCK 3.09'08"   9'57"  
64.   4   Steffen Thomsen DCR Ballerup 3.09'26"   10'15"  
65.   981   Kjartan Andreassen Sandness Sykkelklub (Norge) 3.09'29"   10'18"  
66.   113   Alexander Ryming Nr. - Søby CK 3.09'44"   10'33"  
67.   563   Michael Goolaerts Balen BC (Belgien) 3.10'12"   11'01"  
68.   68   Jonas Nordkroggaard Roskilde CR 3.11'01"   11'50"  
69.   164   Michael B. Schultz Amager CR 3.11'22"   12'11"  
70.   197   Mathias Dam Westergaard Aalborg CR 3.12'00"   12'49"  
71.   993   Koen Broekman De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) 3.12'11"   13'00"  
72.   983   Hallvard Wiig Sandness Sykkelklub (Norge) 3.12'22"   13'11"  
73.   195   Klaus Walhter Conradsen Aalborg CR 3.12'44"   13'33"  
74.   60   Jon van Dijk Hvidovre CK 3.13'16"   14'05"  
75.   110   Nicklas Bøje Team Cycling Ringsted 3.13'26"   14'15"  
76.   29   Jesper H. Petersen Esbjerg CR 3.13'33"   14'22"  
77.   167   Dan Rhode Olsen Thorsager Motion Cykling 3.14'23"   15'12"  
78.   71   Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK 3.14'25"   15'14"  
79.   51   Lukas Hansen Faaborg Ski og Motionsklub 3.14'34"   15'23"  
80.   129   Mads Brøgger Klausen Odder CK 3.14'58"   15'47"  
81.   10   Kasper Dahl Thygesen DCR Ballerup 3.15'29"   16'18"  
82.   977   Per Østerhus Sandness Sykkelklub (Norge) 3.15'45"   16'34"  
83.   146   Agge Pedersen Hagstrøm Køge CR 3.16'07"   16'56"  
84.   157   Ask Nilov Nørgaard Svendborg CC 3.16'20"   17'09"  
85.   142   Christoffer Bing Madsen Køge CR 3.16'26"   17'15"  
86.   77   Simon Kjær Simonsen Herning CK 3.16'33"   17'22"  
87.   89   Niklas Cenholt Østergård Holstebro CC 3.16'41"   17'30"  
88.   979   Even Rege Sandness Sykkelklub (Norge) 3.16'50"   17'39"  
89.   123   Nikolaj Rud Østergaard Nr. - Søby CK 3.17'33"   18'22"  
90.   69   Kenneth Storm Jessen Herning CK 3.17'51"   18'40"  
91.   105   Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC 3.18'48"   19'37"  
92.   125   Andreas Østergaard Pedersen Odder CK 3.19'03"   19'52"  
93.   173   Christian Brix Gregersen Varde CK 3.19'31"   20'20"  
94.   539   Bertrand Hartmink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.19'33"   20'22"  
95.   66   Andreas Præstegård Jakobsen CK Fix 3.19'35"   20'24"  
96.   181   Casper Korntved Vejen BC 3.19'50"   20'39"  
97.   989   Ole Kristian Hansen Sandness Sykkelklub (Norge) 3.20'15"   21'04"  
98.   46   Jacob Szymula Nakskov CC 3.20'48"   21'37"  
99.   205   Morten Banke Silkeborg IF Cykling 3.21'11"   22'00"  
100.   58   Simon Rud Nielsen CK Fix 3.21'11"   22'00"  
101.   119   Mathias Brøndum-Nielsen Nr. - Søby CK 3.21'55"   22'44"  
102.   995   Robin Jilesen De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) 3.22'00"   22'49"  
103.   38   Jakob Bertelsen Hvidovre CK 3.22'12"   23'01"  
104.   82   Rune Marseen Jensen Næstved BC 3.22'12"   23'01"  
105.   193   Christian Lund Aalborg CR 3.22'57"   23'46"  
106.   545   Daan Ruygrok WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.23'43"   24'32"  
107.   999   Thijmen Jaspers Focks De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) 3.24'06"   24'55"  
108.   201   Rasmus Poulsen Aalborg CR 3.24'10"   24'59"  
109.   117   Martin Larsen Nr. - Søby CK 3.24'45"   25'34"  
110.   112   Sebastian Juul Næstved BC 3.24'48"   25'37"  
111.   147   Jimmy Nielsen Rødekro CC 3.25'14"   26'03"  
112.   39   Oliver Stausholm Esbjerg CR 3.25'49"   26'38"  
113.   160   Rasmus Nielsen Roskilde CR 3.25'49"   26'38"  
114.   11   Mathias Nissen CK Aarhus 3.26'54"   27'43"  
115.   583   Max Puttonen Team Finland (Finland) 3.27'50"   28'39"  
116.   997   Hero Niermeyer De Friesche Leeuw / Leeuwarden (Holland) 3.28'04"   28'53"  
117.   135   Stefan Häuser Ryom Odder CK 3.28'44"   29'33"  
118.   83   Jeppe Bang-Thygesen Hobro CK38 3.28'45"   29'34"  
119.   65   Jens Christian Seerup Herning CK 3.29'01"   29'50"  
120.   185   Morten Gaardsholt Jensen Vejen BC 3.31'40"   32'29"  
121.   27   Alexander Svendsen Esbjerg CR 3.31'50"   32'39"  
122.   531   Michael Groeneveld WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.31'59"   32'48"  
123.   16   Lasse Mott Amager CR 3.32'02"   32'51"  
124.   118   Marc Rasch Jensen DCR Ballerup 3.33'57"   34'46"  
125.   549   Jamie Roggeveen ZWC D.T.S. (Holland) 3.34'42"   35'31"  
126.   115   Jimmy Nielsen Nr. - Søby CK 3.35'06"   35'55"  
127.   18   Elias Helleskov Busk Roskilde CR 3.35'40"   36'29"  
128.   87   Martin Grøn Hobro CK38 3.35'41"   36'30"  
129.   80   Kristian Krog Køge CR 3.36'47"   37'36"  
130.   99   Eddy Pedersen Kolding BC 3.36'52"   37'41"  
131.   975   Håvard Pettersen Sandness Sykkelklub (Norge) 3.37'43"   38'32"  
132.   199   Mikkel Laursen Aalborg CR 3.38'55"   39'44"  
133.   21   Phillip Sørensen Cykling Odense 3.39'02"   39'51"  
134.   191   Steffen Nielsen Vesthimmerland CK 3.39'15"   40'04"  
135.   3   Alexander Køppen Petersen CK Aarhus 3.39'18"   40'07"  
136.   150   Jeppe Tølløse Lyngby CC 3.42'00"   42'49"  
137.   595   Tormod Jacobsen Stavanger SK (Norge) 3.42'10"   42'59"  
138.   579   Roope Nurmi Team Finland (Finland) 3.42'36"   43'25"  
139.   131   Mads Schriver Carlsen Odder CK 3.42'46"   43'35"  
140.   56   Casper Jensen Næstved BC 3.42'48"   43'37"  
141.   133   Sebastian Andersen Odder CK 3.42'51"   43'40"  
142.   120   Esben Jacobsen ABC 3.42'57"   43'46"  
143.   53   Alexander Louring Hammel CK 3.42'58"   43'47"  
144.   81   Frederik Baand Hobro CK38 3.42'59"   43'48"  
145.   9   Kasper Harders CK Aarhus 3.42'59"   43'48"  
146.   75   Nicolai Hummelshøj Herning CK 3.43'19"   44'08"  
147.   162   Nicolai Christensen Amager CR 3.44'51"   45'40"  
148.   121   Nikolaj Gudiksen Nr. - Søby CK 3.45'29"   46'18"  
149.   151   Mads Haugaard Andersen Rødekro CC 3.46'47"   47'36"  
150.   143   Rasmus Hvid Schmidt Randers CK 3.47'39"   48'28"  
151.   96   Morten Rytgaard Lyngby CC 3.50'59"   51'48"  
152.   37   Mathias H. Olesen Esbjerg CR 3.53'20"   54'09"  
153.   209   Aske Ravn Jakobsen Silkeborg IF Cykling 3.53'29"   54'18"  
154.   175   Mads Gregersen Varde CK 3.53'45"   54'34"  
155.   124   Esben Clapp Roskilde CR 3.53'52"   54'41"  
156.   85   Lucas Udby Hobro CK38 3.54'51"   55'40"  
157.   79   Thomas Stenger Fhøns Herning CK 3.54'54"   55'43"  
158.   76   Jens Capion Næstved BC 3.54'54"   55'43"  
159.   136   Jacob Molin Nielsen Roskilde CR 3.55'03"   55'52"  
160.   991   Dag Erik Fjeldheim Sandness Sykkelklub (Norge) 3.55'05"   55'54"  
161.   102   Frederik Anderson Næstved BC 3.55'22"   56'11"  
162.   24   Alexander Hjortnæs Hvidovre CK 4.57'17"   1.58'06"  
163.   597   Oscar Landa Stavanger SK (Norge) 4.57'17"   1.58'06"  
164.   70   Nicklas Parbst Hvidovre CK 4.57'17"   1.58'06"  
165.   154   Daniel Krone Jensen Sorø BC 4.57'17"   1.58'06"  



Sidst beregnet, Last calculated: 22-05, 15.47
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U17 : 15946804 : V3.22 final update