1-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart

DJUN - 15 præmier/15 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
2/6-2011 Etape resultat
Arrival classification
Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
39,399km/h Distance
Distance
5,1km Starttid
Commencement
11:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   213   Christina Siggaard Silkeborg IF Cykling .07'46"500     
2.   5   Kamilla Vallin Herning CK .07'47"950   1"  
3.   7   Nina S Nielsen Herning CK .08'02"870   16"  
4.   1   Fie Degn Larsen Herning CK .08'16"490   30"  
5.   935   Alexandra Nessmar Skånes Cykelförbund (Sverige) .08'16"670   30"  
6.   211   Julie Lykke Odder CK .08'19"250   33"  
7.   933   Hanna Helamb Mölndals CK (Sverige) .08'19"990   33"  
8.   215   Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling .08'23"680   37"  
9.   202   Cecilie Uttrup Ludwig KCK Herlev .08'24"660   38"  
10.   989   Natasja Nieuwenhuizen Distrikt Zuid Holland (Holland) .08'28"630   42"  
11.   927   Ann-Leonie Wiechmann RSC Hildesheim (Tyskland) .08'30"820   44"  
12.   923   Kirsten Coppens RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .08'31"490   45"  
13.   915   Simone Cornelisse Middelburg ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .08'33"790   47"  
14.   907   Romy Bakker RWC Ahoy Rotterdam (Holland) .08'37"270   51"  
15.   921   Daniella Verstraten RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .08'39"590   53"  
16.   209   Heidi Knudsen Odder CK .08'42"180   56"  
17.   911   Marloes Bakker WSV Stormvogels Veendam (Holland) .08'44"110   58"  
18.   207   Mette Lilholm Meyer Cykling Odense .08'44"600   58"  
19.   931   Elin Wånggren Motala AIF (Sverige) .08'44"770   58"  
20.   943   Linn Gustafsson Skånes Cykelförbund (Sverige) .08'45"050   59"  
21.   925   Lysanne Rohde RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .08'51"020   1'05"  
22.   905   Mascha Mulder Distrikt Zuid Holland (Holland) .08'54"820   1'08"  
23.   939   Alice Andersson Skånes Cykelförbund (Sverige) .08'54"970   1'08"  
24.   901   Laura Breeman Distrikt Zuid Holland (Holland) .08'55"270   1'09"  
25.   203   Amalie Winther Olsen Cykling Odense .08'57"410   1'11"  
26.   945   Hanna Eikås Stavanger SK (Norge) .08'58"720   1'12"  
27.   913   Jamie De Jong Goes ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .08'58"960   1'12"  
28.   227   Line Belling Odder CK .09'00"120   1'14"  
29.   919   Chantal Verstraten RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .09'00"990   1'14"  
30.   941   Anna Pålsson Skånes Cykelförbund (Sverige) .09'02"120   1'16"  
31.   917   Marquerite De Neve Middelburg ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .09'03"260   1'17"  
32.   903   Daisy Rodenburg RWC Ahoy Rotterdam (Holland) .09'04"240   1'18"  
33.   909   Lianne Bal RWC Ahoy Rotterdam (Holland) .09'06"570   1'20"  
34.   200   Stine Ambrosiusen CC Hillerød .09'10"980   1'24"  
35.   217   Amalie Watt Sundstrup Sønderborg CK .09'14"710   1'28"  
36.   201   Anne-Mette Frederiksen Herning CK .09'15"010   1'29"  
37.   937   Linda Jacobsson Skånes Cykelförbund (Sverige) .09'16"030   1'30"  
38.   987   Marieke De Reus Distrikt Zuid Holland (Holland) .09'25"280   1'39"  
39.   219   Helena Birk Oxlund Vejen BC .09'33"730   1'47"  
40.   223   Kira Zinck Cykling Odense .09'54"220   2'08"  
41.   221   Diana Windfeldt-schmidt Aalborg CR .10'01"940   2'15"  
42.   947   Anna Noerderhus TVK Trondheim (Norge) .10'10"780   2'24"  
43.   205   Katrine Myrup Laakkonen Cykling Odense .11'02"220   3'16"  

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   929   Michelle Buchholz RSC Hildesheim (Tyskland)      


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
44 Antal tilbage
Number remaining
43
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
929

Sidst beregnet, Last calculated: 2-06, 12.59
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
DJUN : 15946804 : V3.22 final update