1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart

U16 - 25 præmier/25 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
2/6-2011 Etape resultat
Arrival classification
Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
41,651km/h Distance
Distance
15R × 1,7km/R = 25,5km
(5,1km — 30,6km)
Starttid
Commencement
17:50


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   50   Mads Corell Næstved BC .36'44"      8"  
2.   124   Magnus Bak Klaris Amager CR .36'45"   1"   6"  
3.   53   Andreas Jeppesen Herning CK .36'45"   1"   4"  
4.   81   Jesper Vinkel Holstebro CC .36'46"   2"   3"  
5.   154   Tobias Mørch Kongstad Amager CR .36'47"   3"   2"  
6.   16   Casper Pedersen DCR Ballerup .36'47"   3"   1"  
7.   175   Jesper Schultz Vejen BC .36'47"   3"     
8.   981   Max Van Der Water WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .36'47"   3"     
9.   943   Tim De Jong WSV Stormvogels Veendam (Holland) .36'47"   3"     
10.   211   Silas Zacharias Clemmensen Aalborg CR .36'47"   3"     
11.   983   Andre Gallo G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .36'47"   3"     
12.   173   Frederik Holgersen Vejen BC .36'47"   3"     
13.   107   Emil Dahl Pedersen Middelfart CC .36'47"   3"     
14.   4   Kim Koldborg Laustsen DCR Ballerup .36'47"   3"     
15.   21   Nikolai Just Pedersen Cykling Odense .36'47"   3"     
16.   44   Jonas Greengaard Wisly DCR Ballerup .36'47"   3"     
17.   973   MarcoTapio Niemi Team Finland (Finland) .36'47"   3"     
18.   993   Daniel Vetrhus CK Sør (Norge) .36'47"   3"     
19.   183   Mikkel Møller Vejen BC .36'47"   3"     
20.   6   Mads Gram DCR Ballerup .36'47"   3"     
21.   223   Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK .36'47"   3"     
22.   185   Thomas Naeve Vejen BC .36'47"   3"     
23.   205   Anders Hardahl Aalborg CR .36'47"   3"     
24.   953   Jordi Van Dingenen Balen BC (Belgien) .36'47"   3"     
25.   933   Wouter Persoon Immo Dejaegher Lotto (Belgien) .36'47"   3"     
26.   941   Martijn Veenhoven ZWC D.T.S. (Holland) .36'47"   3"     
27.   79   Jacob Ravn Holstebro CC .36'47"   3"     
28.   10   Daniel Hartvig Greve CC .36'47"   3"     
29.   989   Douwe Daatselaar Ulysses (Holland) .36'47"   3"     
30.   8   Mathias Linderod DCR Ballerup .36'47"   3"     
31.   163   Kasper Andersen Varde CK .36'47"   3"     
32.   129   Patrick Leth Odder CK .36'47"   3"     
33.   71   Peter Kjær Herning CK .36'47"   3"     
34.   56   Oliver Almind CK Fix .36'47"   3"     
35.   109   Jacob Kruse Jensen Middelfart CC .36'47"   3"     
36.   18   Rasmus Bøgh Wallin Amager CR .36'47"   3"     
37.   959   Jeroen Pattyn Immo Dejaegher Lotto (Belgien) .36'47"   3"     
38.   127   Jakob Dybdahl Odder CK .36'47"   3"     
39.   935   Viktor Køhler Grimstad (Norge) .36'47"   3"     
40.   149   Oliver Rosenbæk Svendborg CC .36'47"   3"     
41.   59   Kristian A. Sørensen Herning CK .36'47"   3"     
42.   62   Rasmus Rømer Hansen C.K. Kronborg .36'47"   3"     
43.   969   Glenn Marius Skjolden Smaalenene Sykkelklubb (Norge) .36'47"   3"     
44.   977   Lauri Koski Team Finland (Finland) .36'58"   14"     
45.   949   Gill Vangorp Balen BC (Belgien) .36'58"   14"     
46.   119   Daniel Bligaard Lyhne Nr. - Søby CK .36'58"   14"     
47.   161   Jonas Vingegaard Rasmussen Thy CR .36'58"   14"     
48.   951   Ruben Van Bouwel Balen BC (Belgien) .36'58"   14"     
49.   987   Wiebe Siegmann Ulysses (Holland) .36'58"   14"     
50.   961   Roel Kopper BRC Kennemerland (Holland) .36'58"   14"     
51.   40   Frederik Vahlgren Køge CR .36'58"   14"     
52.   14   Mathias Thurup Laursen DCR Ballerup .36'58"   14"     
53.   55   Andreas Merrild Herning CK .37'03"   19"     
54.   67   Mathias Dalum Herning CK .37'04"   20"     
55.   155   Mathias Brügmann Jessen Sønderborg CK .37'04"   20"     
56.   947   Jens Berckmans Balen BC (Belgien) .37'08"   24"     
57.   957   Maxim Heytens Immo Dejaegher Lotto (Belgien) .37'10"   26"     
58.   41   Anders Amstrup Winther Grenaa CC .37'13"   29"     
59.   979   Aleksi Hänninen Team Finland (Finland) .37'15"   31"     
60.   965   Markus Waage Stavanger SK (Norge) .37'18"   34"     
61.   955   Yente Nijs Immo Dejaegher Lotto (Belgien) .37'18"   34"     
62.   971   Jurjen Varkevisser WV Uden (Holland) .37'26"   42"     
63.   985   Alfonso Piselli G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .37'40"   56"     
64.   963   Jo Henrik Jarstø Stavanger SK (Norge) .37'50"   1'06"     
65.   49   Andreas Lerche Christensen Hammel CK .38'01"   1'17"     
66.   997   Tom Spel ASC Olympia Amsterdam (Holland) .38'03"   1'19"     
67.   217   Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 .38'13"   1'29"     
68.   101   Casper Ølgaard Kolding BC .38'13"   1'29"     
69.   939   Calvin Piening WSV Stormvogels Veendam (Holland) .38'25"   1'41"     
70.   945   Wessel Boosman WSV Stormvogels Veendam (Holland) .38'25"   1'41"     
71.   64   Mikkel Bøje Team Cycling Ringsted .38'28"   1'44"     
72.   187   Ulrik Eriksen Vejen BC .38'48"   2'04"     
73.   7   Christian Kærsgaard Jensen CK Aarhus .38'51"   2'07"     
74.   47   Thor Gotthardsen Haderslev Starup Cykelklub .38'51"   2'07"     
75.   255   Mads Malmros Christiansen Odder CK .38'51"   2'07"     
76.   975   Niklaas Henttala Team Finland (Finland) .38'51"   2'07"     
77.   967   Johan Andreas Hole Mohr Stavanger SK (Norge) .38'51"   2'07"     
78.   995   Bas Overdevest ASC Olympia Amsterdam (Holland) .38'57"   2'13"     
79.   15   Søren Berg Søndergaard CK Aarhus .38'57"   2'13"     
80.   28   Helmut Wacker Roskilde CR .38'57"   2'13"     
81.   23   Peter Frandsen Cykling Odense .38'57"   2'13"     
82.   19   Jonas Kvist Jepsen Cykling Odense .38'57"   2'13"     
83.   54   Mathias Egebjerg Jensen Lyngby CC .38'57"   2'13"     
84.   48   Martin Frank Greve CC .38'57"   2'13"     
85.   65   Marius Therkildsen Herning CK .38'57"   2'13"     
86.   111   Sebastian Rasmussen Middelfart CC .38'57"   2'13"     
87.   110   Magnus Andersen Næstved BC .38'57"   2'13"     
88.   117   Andreas Bengaard Nr. - Søby CK .38'57"   2'13"     
89.   151   Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC .38'57"   2'13"     
90.   991   Kristoffer Halvorsen CK Sør (Norge) .38'57"   2'13"     
91.   177   Kasper Jensen Vejen BC .38'57"   2'13"     
92.   199   Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling .38'57"   2'13"     
93.   197   Louis Sørensen Viborg Cycling .38'57"   2'13"     
94.   219   Jakob Hørgreen CK Aarhus .38'57"   2'13"     
95.   225   Fredrik Brasch CK Aarhus .38'57"   2'13"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
95 Antal tilbage
Number remaining
95
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 4-06, 14.45
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U16 : 15946804 : V3.22 final update