1-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart

U17 - 25 præmier/25 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
2/6-2011 Etape resultat
Arrival classification
Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
42,5km/h Distance
Distance
5,1km Starttid
Commencement
12:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   32   Mathias W. Krigbaum Hvidovre CK .07'12"870     
2.   181   Mathias Rask Jeppesen Vejen BC .07'16"660   4"  
3.   70   Emil Ravnsholt Køge CR .07'18"110   6"  
4.   17   Anders Egsvang Cykling Odense .07'18"530   6"  
5.   503   Dries Verstrepen Balen BC (Belgien) .07'20"770   8"  
6.   95   Michael Carbel Svendgaard Horsens AC .07'22"320   10"  
7.   69   Niklas Eg Herning CK .07'23"220   11"  
8.   61   Mads Rahbæk Herning CK .07'23"540   11"  
9.   104   Alexander Atzen Sacht Team Cycling Ringsted .07'25"240   13"  
10.   113   Simon Hamann-Larsen Middelfart CC .07'25"890   13"  
11.   2   Jonas Poulsen DCR Ballerup .07'26"010   14"  
12.   213   Thomas Uttrup Sandstrøm Aalborg CR .07'26"580   14"  
13.   22   Emil Wang DCR Ballerup .07'26"740   14"  
14.   531   Jelle Wolsink WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .07'28"230   16"  
15.   131   Kasper Würtz Schmidt Randers CK .07'28"970   16"  
16.   167   Simon Holgersen Varde CK .07'30"130   18"  
17.   135   Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK .07'31"880   19"  
18.   523   Davy Gunst ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .07'32"310   20"  
19.   78   Padersen Mads Team Cycling Ringsted .07'32"320   20"  
20.   57   Frederik Zeuner Herning CK .07'32"350   20"  
21.   231   Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling .07'32"530   20"  
22.   505   Lennert Hoefkens Balen BC (Belgien) .07'34"800   22"  
23.   45   Thomas Edemann Jensen Grenaa CC .07'34"840   22"  
24.   68   Christoffer Lisson Tissø Cykle Ring .07'37"230   25"  
25.   84   Rune Almindsø Andersen Næstved BC .07'37"610   25"  
26.   123   Mathias Nørgaard Villadsen Nr. - Søby CK .07'37"650   25"  
27.   121   Henrik Pedersen Nr. - Søby CK .07'37"710   25"  
28.   559   Björn Van Der Heijden WV Uden (Holland) .07'37"770   25"  
29.   12   Kristian Hamburger Holm DCR Ballerup .07'38"360   26"  
30.   91   Frederik Maillund Lassen Horsens AC .07'38"940   26"  
31.   599   Levi Tindal ZWC D.T.S. (Holland) .07'39"110   27"  
32.   529   Frank Vermue ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .07'40"130   28"  
33.   511   Robin Bleus Team Wallonie (Belgien) .07'40"200   28"  
34.   515   Julien Kaise Team Wallonie (Belgien) .07'41"340   29"  
35.   133   Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK .07'41"710   29"  
36.   545   Frederik Willems Immo Dejaegher Lotto (Belgien) .07'42"730   30"  
37.   571   Volrath Robinson Horten & omegns cykleklubb (Norge) .07'43"080   31"  
38.   77   Valentin Nørgaard Herning CK .07'43"280   31"  
39.   569   Martin Klevjer Re Sykkelklubb (Norge) .07'43"950   31"  
40.   169   Christian Zeeberg Pedersen Vejen BC .07'44"130   32"  
41.   103   Kasper Asgreen Kolding BC .07'44"170   32"  
42.   513   Francois Dumont Team Wallonie (Belgien) .07'44"320   32"  
43.   501   Yves Cuyvers Balen BC (Belgien) .07'44"560   32"  
44.   507   Thomas Peeters Balen BC (Belgien) .07'44"740   32"  
45.   519   Jimmy Duqennoy Team Wallonie (Belgien) .07'45"230   33"  
46.   147   Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling .07'45"370   33"  
47.   589   Karl Immerlsjö Team Novus Scientific (Sverige) .07'47"480   35"  
48.   195   Søren Dejnbjerg Jensen Vejle CK .07'48"450   36"  
49.   20   Alexandar Lander Køge CR .07'49"370   37"  
50.   543   Roy Destatsbader Immo Dejaegher Lotto (Belgien) .07'49"460   37"  
51.   25   Peter Glasdam Sørensen Cykling Odense .07'50"260   38"  
52.   99   Nicolaj Moltke Steen Horsens AC .07'50"520   38"  
53.   42   Andreas Pihl Nielsen DCR Ballerup .07'51"180   39"  
54.   9   Jeppe Norup Dal CK Aarhus .07'51"200   39"  
55.   549   Marco Doets ZWC D.T.S. (Holland) .07'51"240   39"  
56.   587   Erik Wetterdal Team Novus Scientific (Sverige) .07'51"280   39"  
57.   3   Andreas Holm Gylling CK Aarhus .07'51"550   39"  
58.   75   Thomas Lund Herning CK .07'51"760   39"  
59.   207   Mikkel Skjellerup Aalborg CR .07'53"080   41"  
60.   517   Antoine Loy Team Wallonie (Belgien) .07'53"350   41"  
61.   191   Mathias Bregnhøj Vejle CK .07'53"760   41"  
62.   66   Lasse Mortensgaard CK Fix .07'53"880   41"  
63.   189   Andreas Jensen Vejle CK .07'54"120   42"  
64.   145   Lasse Panduro Nielsen Silkeborg IF Cykling .07'54"190   42"  
65.   179   Mark Haugaard Vejen BC .07'55"200   43"  
66.   162   Philip Egeberg Amager CR .07'55"430   43"  
67.   52   Fredrik Gundersen CK Fix .07'55"720   43"  
68.   88   Marcus Bønlykke Roskilde CR .07'56"340   44"  
69.   521   Maximilien Picoux Team Wallonie (Belgien) .07'56"580   44"  
70.   112   Frederik Rasmussen Roskilde CR .07'56"580   44"  
71.   83   Jonas Rernböck Holstebro CC .07'57"890   45"  
72.   39   Jes Herlufsen Fredericia CC .07'58"560   46"  
73.   537   Jerry Roling BRC Kennemerland (Holland) .07'59"510   47"  
74.   92   Oliver Jensen Team Cycling Ringsted .07'59"760   47"  
75.   541   Jeffrey Groot WV Olympia Heerenveen (Holland) .08'01"050   49"  
76.   97   Niclas Møller Kjærhus Sørensen Horsens AC .08'01"470   49"  
77.   51   Emil Folmer Kristensen Hedensted Cykelklub .08'02"230   50"  
78.   527   Bart-Jan De Vink ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .08'03"080   51"  
79.   583   Antonio Recati G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .08'03"780   51"  
80.   36   Kasper Trier Jørgensen CK Fix .08'03"940   51"  
81.   137   Steffan List Rødekro CC .08'05"850   53"  
82.   579   Marco Sequi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .08'07"790   55"  
83.   563   Åge Ljøstad Nilsen Kristiansands Cykleklubb (Norge) .08'08"320   56"  
84.   593   Hampus Andeberg Team Novus Scientific (Sverige) .08'08"350   56"  
85.   547   Koen Den Das ZWC D.T.S. (Holland) .08'08"890   56"  
86.   597   Filip Bengtsson Team Novus Scientific (Sverige) .08'09"190   57"  
87.   89   Andreas Juliussen Horsens AC .08'10"390   58"  
88.   553   Steinar Kristiansen Stavanger SK (Norge) .08'11"130   59"  
89.   567   Adrian Hilde Kristiansands Cykleklubb (Norge) .08'12"630   1'00"  
90.   573   Matthew Overste WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .08'15"210   1'03"  
91.   105   Nikolaj Fevre Kolding BC .08'15"720   1'03"  
92.   63   Mads Krog Herning CK .08'16"440   1'04"  
93.   525   Menno Rietveld ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .08'16"530   1'04"  
94.   1   Viktor Kodal CCH Hjørring .08'18"380   1'06"  
95.   575   Ewoud Hartemink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .08'18"630   1'06"  
96.   577   Gabriele Guasti G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .08'18"860   1'06"  
97.   128   Aske Hagstrom Køge CR .08'19"530   1'07"  
98.   34   Tobias Reinhold Jacobsen Næstved BC .08'19"670   1'07"  
99.   31   Jesper Jensen Esbjerg CR .08'20"290   1'08"  
100.   142   Magnus Grønset Roskilde CR .08'20"300   1'08"  
101.   141   Jonas Hassing Hvolgaard Silkeborg IF Cykling .08'20"510   1'08"  
102.   193   Simon Søgaard Sørensen Vejle CK .08'21"170   1'09"  
103.   171   Daniel Fink Vejen BC .08'22"110   1'10"  
104.   555   Adrian Frøyland Sandness Sykkelklub (Norge) .08'22"390   1'10"  
105.   535   Jan Tol BRC Kennemerland (Holland) .08'26"150   1'14"  
106.   581   Matteo Grazzini G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .08'28"390   1'16"  
107.   153   Sebastian Peter Almlund Svendborg CC .08'29"670   1'17"  
108.   13   Rasmus Oliver Mogensen CK Aarhus .08'32"300   1'20"  
109.   82   Jonas Emskær Nielsen Slagelse CR .08'34"430   1'22"  
110.   561   Anders Holme Qvist Kristiansands Cykleklubb (Norge) .08'34"570   1'22"  
111.   539   Lars Boomsma BRC Kennemerland (Holland) .08'34"800   1'22"  
112.   118   Christian Løngaard Lyngby CC .08'35"070   1'23"  
113.   585   Thijs Pankras Ulysses (Holland) .08'38"250   1'26"  
114.   35   Nicolai Andersen Esbjerg CR .08'38"940   1'26"  
115.   229   Jonas Brunholm Jensen Silkeborg IF Cykling .08'40"860   1'28"  
116.   565   Hermann Solvær Kristiansands Cykleklubb (Norge) .08'41"160   1'29"  
117.   159   Michael Isager Kristensen Thorsager Motion Cykling .08'42"500   1'30"  
118.   533   Joey Aaardenburg BRC Kennemerland (Holland) .08'45"310   1'33"  
119.   551   Håkon Brattebø Stavanger SK (Norge) .08'45"580   1'33"  
120.   33   Jonas Kolle Nielsen Esbjerg CR .08'56"070   1'44"  
121.   203   Tobias Vig Laursen Viborg Cycling .09'10"540   1'58"  
122.   225   Frederik Brasch CK Aarhus .09'36"460   2'24"  
123.   595   Gustav Höög Team Novus Scientific (Sverige) .10'06"000   2'54"  
124.   125   Michael Hansen Nr. - Søby CK .10'06"000   2'54"  
125.   108   Andreas Noe Tissø Cykle Ring .10'06"000   2'54"  

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   5   August Mors Poulsen CK Aarhus      
   11   Magnus Tholstrup Skjøth CK Aarhus      
   144   Lukas Kilsgaard Lyngby CC      
   165   Michael Vind Nielsen Varde CK      
   233   Joakim Kjær Jensen Vejle CK      
   557   Magnus Aarrestad Sandness Sykkelklub (Norge)      
   591   Andreas Dahlberg Team Novus Scientific (Sverige)      


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
132 Antal tilbage
Number remaining
125
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
5, 11, 144, 165, 233, 557, 591 (=7)

Sidst beregnet, Last calculated: 4-06, 12.43
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U17 : 15946804 : V3.22 final update