1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart

Junior - 25 præmier/25 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
2/6-2011 Etape resultat
Arrival classification
Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
43,212km/h Distance
Distance
16R × 1,7km/R = 27,2km
(5,1km — 32,3km)
Starttid
Commencement
18:35


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   107   Frederik Plesner Team RCR Odense Junior .37'46"      8"  
2.   535   Daniel Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) .37'46"      6"  
3.   97   Nicolai Brøcher Team Designa Køkken-Knudsgaard .37'46"      4"  
4.   5   Elias Busk Herning CK .37'46"      3"  
5.   557   Sivert Fandrem Lillehammer CK (Norge) .37'46"      2"  
6.   117   Simon Bigum Team RCR Odense Junior .37'46"      1"  
7.   19   Alexander Ryming Team CHJ Group-Comentor .37'46"        
8.   967   Sondre Holst Enger Glåmdal Sykleklubb (Norge) .37'46"        
9.   575   Giacomo Forconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .37'46"        
10.   42   Andreas Jedig Team ABC Junior .37'46"        
11.   527   Oscar Landa Stavanger SK (Norge) .37'46"        
12.   119   Søren Kragh Andersen Team RCR Odense Junior .37'46"        
13.   101   Steffen Munk Christiansen Team Designa Køkken-Knudsgaard .37'46"        
14.   501   Michael Kos ZWC D.T.S. (Holland) .37'46"        
15.   537   Christian Ziesler Sandness Sykkelklub (Norge) .37'46"        
16.   10   Simon Gaal Team Lyngby CC - Junior .37'46"        
17.   595   Marcus Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) .37'46"        
18.   3   Alexander Kamp Herning CK .37'46"        
19.   43   Ask Nørgaard Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .37'46"        
20.   79   Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. - Søby CK .37'46"        
21.   599   Ludwig Halleröd Falköping CK. (Sverige) .37'46"        
22.   7   Frederik Thalund Herning CK .37'46"        
23.   11   Mads Schmidt Herning CK .37'46"        
24.   539   Dag Erik Fjeldheim Sandness Sykkelklub (Norge) .37'46"        
25.   525   Tormod Hausken Jacobsen Stavanger SK (Norge) .37'46"        
26.   597   Fredrik Ludwigsson Falköping CK. (Sverige) .37'46"        
27.   561   Øyvind Hasund Dahl Lillehammer CK (Norge) .37'46"        
28.   105   Emil Vinjebo Team RCR Odense Junior .37'46"        
29.   17   Peter Mathisen Herning CK .37'46"        
30.   64   Andreas Rosenberg CK Fix .37'46"        
31.   47   Lucas Udby Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .37'46"        
32.   569   Emil Andersson Mölndals CK (Sverige) .37'46"        
33.   965   Anders Kristoffersen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .37'46"        
34.   585   Emil Gabrils Falköping CK. (Sverige) .37'46"        
35.   53   Nicklas Runliden Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .37'46"        
36.   115   Rasmus Hestbek Lund Team RCR Odense Junior .37'46"        
37.   51   Martin Grøn Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .37'46"        
38.   997   Janno De Bruijn RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .37'46"        
39.   46   Emil Arvid Olsen Team ABC Junior .37'46"        
40.   583   Alessio Zucconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .37'46"        
41.   73   Niklas Cenholt Holstebro CC .37'46"        
42.   18   Simon Egebjerg Jensen Team Lyngby CC - Junior .37'46"        
43.   21   Casper Korntved Team CHJ Group-Comentor .37'46"        
44.   48   Michael Schultz Team ABC Junior .37'46"        
45.   985   Thomas Larsen Grimstad (Norge) .37'46"        
46.   25   Mathias Hemmsen Team CHJ Group-Comentor .37'46"        
47.   971   Kristoffer Skjerping Glåmdal Sykleklubb (Norge) .37'46"        
48.   543   Markus Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) .37'46"        
49.   103   Casper Folsach Team RCR Odense Junior .37'46"        
50.   993   Bart Dielissen RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .37'46"        
51.   551   Magnus Tønsager JH Sykkel (Norge) .37'46"        
52.   959   Mats Olsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .37'46"        
53.   91   Jonas Rasmussen Team Designa Køkken-Knudsgaard .37'46"        
54.   981   Amund Grønndal Jahnsen Grimstad (Norge) .37'46"        
55.   963   Erik Nyqvist Glåmdal Sykleklubb (Norge) .37'46"        
56.   15   Mathias Møller Herning CK .37'46"        
57.   577   Riccardo Marchesini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .37'46"        
58.   541   Kjartan Andreassen Sandness Sykkelklub (Norge) .37'46"        
59.   109   Joachim Clausen Team RCR Odense Junior .37'46"        
60.   973   Petter Schmidt Glåmdal Sykleklubb (Norge) .37'46"        
61.   22   Daniel Rehn Team Pyhtonpro.com .37'46"        
62.   45   Aske Vorre Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .37'46"        
63.   139   Rasmus Ginnerup Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .37'46"        
64.   89   Jacob Frandsen Team Designa Køkken-Knudsgaard .37'46"        
65.   71   Thomas Fhøns Herning CK .37'46"        
66.   131   Christian Nyvang Lund Aalborg CR .37'46"        
67.   61   Alexander Louring Hammel CK .37'46"        
68.   67   Martin Gro Herning CK .37'46"        
69.   559   Oskar Svendsen Lillehammer CK (Norge) .37'46"        
70.   2   Steffen Thomsen DCR Ballerup .37'46"        
71.   13   Mathias Westergaard Herning CK .37'46"        
72.   93   Mads Gregersen Team Designa Køkken-Knudsgaard .37'46"        
73.   579   Matteo Pacini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .37'46"        
74.   133   Klaus Walther Conradsen Aalborg CR .37'46"        
75.   54   Jonas Nordkroggaard Team ABC Junior .37'46"        
76.   44   Mathis Johansson Team ABC Junior .37'46"        
77.   99   Niels Munk Asmussen Middelfart CC .37'46"        
78.   983   Kristian Johansson Grimstad (Norge) .37'46"        
79.   571   Per Harring Mölndals CK (Sverige) .37'46"        
80.   591   Jeroen Smits Ulysses (Holland) .37'46"        
81.   999   Bertrand Hartemink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .37'46"        
82.   503   Bouk Kriek ZWC D.T.S. (Holland) .38'01"   15"     
83.   507   Koen Bosscher WSV Stormvogels Veendam (Holland) .38'04"   18"     
84.   581   Morgan Rossi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .38'36"   50"     
85.   52   Sebastian Juul Team ABC Junior .39'29"   1'43"     
86.   593   Lorenzo Borhem Ulysses (Holland) .39'31"   1'45"     
87.   24   Rune Jensen Team Pyhtonpro.com .39'31"   1'45"     
88.   31   Emil Bækhøj Halvorsen CK Aarhus .39'31"   1'45"     
89.   515   Jorn Teer BRC Kennemerland (Holland) .39'33"   1'47"     
90.   523   Anders Hundhammer Stavanger SK (Norge) .39'33"   1'47"     
91.   521   Bjørn Alexander Hovland Stavanger SK (Norge) .39'33"   1'47"     
92.   953   Anders Noerderhus TVK Trondheim (Norge) .39'33"   1'47"     
93.   8   Jacob Olsen Team Lyngby CC - Junior .39'33"   1'47"     
94.   995   Mike Castel RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .39'33"   1'47"     
95.   81   Patrick Behrens Rødekro CC .39'33"   1'47"     
96.   121   Nicolai Kold Pagaard Varde CK .39'33"   1'47"     
97.   26   Nicolai Stegman Team Pyhtonpro.com .39'33"   1'47"     
98.   102   Nicolai Christensen Amager CR .39'33"   1'47"     
99.   563   Jelmer Ferwerda Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) .39'33"   1'47"     
100.   957   Sindre Lunke TVK Trondheim (Norge) .39'33"   1'47"     
101.   30   Ingmar Oemig Team Pyhtonpro.com .39'33"   1'47"     
102.   41   Thorlak Franck CK Aarhus .39'33"   1'47"     
103.   16   Thomas Ammitsøe Team Lyngby CC - Junior .39'33"   1'47"     
104.   23   Jimmy Nielsen Team CHJ Group-Comentor .39'33"   1'47"     
105.   27   Nikolaj Rud Østergaard Team CHJ Group-Comentor .39'33"   1'47"     
106.   125   Oliver Stausholm Vejle CK .39'33"   1'47"     
107.   533   Eimund Aase Stavanger SK (Norge) .39'42"   1'56"     
108.   1   Alexander Hjortnæs Herning CK .39'42"   1'56"     
109.   555   John Henrik Aas JH Sykkel (Norge) .39'42"   1'56"     
110.   553   Tobias Utby JH Sykkel (Norge) .39'42"   1'56"     
111.   549   Marius Melby JH Sykkel (Norge) .39'42"   1'56"     
112.   547   Kristian Klevgård JH Sykkel (Norge) .39'42"   1'56"     
113.   545   Aleksander Dahling JH Sykkel (Norge) .39'42"   1'56"     
114.   12   Morten Søgaard Madsen Team Lyngby CC - Junior .39'42"   1'56"     
115.   573   Daniel Renhage Mölndals CK (Sverige) .39'42"   1'56"     
116.   567   Dennie Van Der Kooi Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) .39'42"   1'56"     
117.   565   Patrick De Lange Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) .39'42"   1'56"     
118.   28   Lars Jensen Team Pyhtonpro.com .39'42"   1'56"     
119.   20   Jens Capion Team Pyhtonpro.com .39'42"   1'56"     
120.   589   Jeffrey Welters Ulysses (Holland) .39'42"   1'56"     
121.   587   Jim Smits Ulysses (Holland) .39'42"   1'56"     
122.   36   Lasse Mott Amager CR .39'42"   1'56"     
123.   62   Morten Rytgaard Lyngby CC .39'42"   1'56"     
124.   59   Robin Samsøe Christensen Fredericia CC .39'42"   1'56"     
125.   56   Nicklas Parbst Team ABC Junior .39'42"   1'56"     
126.   78   Joakim Bukdal Amager CR .39'42"   1'56"     
127.   76   Nikolaj Bidstrup Petersen Amager CR .39'42"   1'56"     
128.   65   Kenneth Storm Herning CK .39'42"   1'56"     
129.   85   Frederik Rosenbæk Svendborg CC .39'42"   1'56"     
130.   111   Nicklas Bøje Pedersen Team RCR Odense Junior .39'42"   1'56"     
131.   110   Magnus Hansen CC Hillerød .39'42"   1'56"     
132.   127   Tobias Roed Aalborg CR .39'42"   1'56"     
133.   955   Erik Borg Kolsung TVK Trondheim (Norge) .39'42"   1'56"     
134.   951   Edvin Tholin CK Bure Halmstad (Sverige) .39'42"   1'56"     
135.   135   Steffen Nielsen Aalborg CR .39'42"   1'56"     
136.   129   Casper Kragh Aalborg CR .39'42"   1'56"     
137.   975   Ken Levi Eikeland Glåmdal Sykleklubb (Norge) .39'42"   1'56"     
138.   961   Erik Sørlie Glåmdal Sykleklubb (Norge) .39'42"   1'56"     
139.   991   Olav De Bruijn RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .39'42"   1'56"     
140.   989   Sebastian Andersen Odder CK .39'42"   1'56"     
141.   987   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge) .39'42"   1'56"     
142.   979   Espen Holter Pedersen Grimstad (Norge) .39'42"   1'56"     
143.   977   Ole Alnæs Glåmdal Sykleklubb (Norge) .39'42"   1'56"     
144.   511   Robin Jilesen WSV Stormvogels Veendam (Holland) .39'42"   1'56"     
145.   509   Mark Drijfhout WSV Stormvogels Veendam (Holland) .39'42"   1'56"     
146.   519   Patrick Stam BRC Kennemerland (Holland) .39'42"   1'56"     
147.   517   Thorm Fijen BRC Kennemerland (Holland) .39'42"   1'56"     
148.   513   Ruben Karsijns WSV Stormvogels Veendam (Holland) .39'42"   1'56"     
149.   531   Einar Kalland-Olsen Stavanger SK (Norge) .39'42"   1'56"     
150.   529   Bjørn William Strand Stavanger SK (Norge) .39'42"   1'56"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
150 Antal tilbage
Number remaining
150
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 4-06, 14.41
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V3.22 final update