Etape, Stage

Tour de Himmelfart

Junior - 25 præmier/25 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
4/6-2011 Etape resultat
Arrival classification
Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
38,735km/h Distance
Distance
9R × 14,6km/R = 131,4km
(156,4km — 287,8km)
Starttid
Commencement
10:30


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   967   Sondre Holst Enger Glåmdal Sykleklubb (Norge) 3.23'32"      8"  
2.   575   Giacomo Forconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 3.23'32"      6"  
3.   97   Nicolai Brøcher Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.23'32"      4"  
4.   535   Daniel Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) 3.23'32"      3"  
5.   105   Emil Vinjebo Team RCR Odense Junior 3.23'32"      2"  
6.   595   Marcus Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) 3.23'32"      1"  
7.   115   Rasmus Hestbek Lund Team RCR Odense Junior 3.23'32"        
8.   597   Fredrik Ludwigsson Falköping CK. (Sverige) 3.23'32"        
9.   101   Steffen Munk Christiansen Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.23'32"        
10.   11   Mads Schmidt Herning CK 3.23'32"        
11.   64   Andreas Rosenberg CK Fix 3.23'32"        
12.   537   Christian Ziesler Sandness Sykkelklub (Norge) 3.23'32"        
13.   17   Peter Mathisen Herning CK 3.23'32"        
14.   51   Martin Grøn Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 3.23'32"        
15.   25   Mathias Hemmsen Team CHJ Group-Comentor 3.23'32"        
16.   971   Kristoffer Skjerping Glåmdal Sykleklubb (Norge) 3.23'32"        
17.   45   Aske Vorre Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 3.23'32"        
18.   543   Markus Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) 3.26'14"   2'42"     
19.   981   Amund Grønndal Jahnsen Grimstad (Norge) 3.26'15"   2'43"     
20.   47   Lucas Udby Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 3.26'15"   2'43"     
21.   21   Casper Korntved Team CHJ Group-Comentor 3.26'30"   2'58"     
22.   983   Kristian Johansson Grimstad (Norge) 3.26'30"   2'58"     
23.   8   Jacob Olsen Team Lyngby CC - Junior 3.26'30"   2'58"     
24.   557   Sivert Fandrem Lillehammer CK (Norge) 3.26'30"   2'58"     
25.   539   Dag Erik Fjeldheim Sandness Sykkelklub (Norge) 3.26'30"   2'58"     
26.   527   Oscar Landa Stavanger SK (Norge) 3.26'30"   2'58"     
27.   963   Erik Nyqvist Glåmdal Sykleklubb (Norge) 3.26'30"   2'58"     
28.   133   Klaus Walther Conradsen Aalborg CR 3.26'30"   2'58"     
29.   593   Lorenzo Borhem Ulysses (Holland) 3.26'30"   2'58"     
30.   985   Thomas Larsen Grimstad (Norge) 3.26'30"   2'58"     
31.   525   Tormod Hausken Jacobsen Stavanger SK (Norge) 3.26'30"   2'58"     
32.   10   Simon Gaal Team Lyngby CC - Junior 3.26'30"   2'58"     
33.   959   Mats Olsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 3.26'30"   2'58"     
34.   953   Anders Noerderhus TVK Trondheim (Norge) 3.26'30"   2'58"     
35.   957   Sindre Lunke TVK Trondheim (Norge) 3.26'30"   2'58"     
36.   569   Emil Andersson Mölndals CK (Sverige) 3.26'30"   2'58"     
37.   79   Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. - Søby CK 3.26'30"   2'58"     
38.   22   Daniel Rehn Team Pyhtonpro.com 3.26'30"   2'58"     
39.   521   Bjørn Alexander Hovland Stavanger SK (Norge) 3.26'30"   2'58"     
40.   81   Patrick Behrens Rødekro CC 3.26'30"   2'58"     
41.   93   Mads Gregersen Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.26'30"   2'58"     
42.   579   Matteo Pacini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 3.26'30"   2'58"     
43.   42   Andreas Jedig Team ABC Junior 3.26'30"   2'58"     
44.   15   Mathias Møller Herning CK 3.26'30"   2'58"     
45.   585   Emil Gabrils Falköping CK. (Sverige) 3.26'30"   2'58"     
46.   107   Frederik Plesner Team RCR Odense Junior 3.26'30"   2'58"     
47.   19   Alexander Ryming Team CHJ Group-Comentor 3.26'30"   2'58"     
48.   577   Riccardo Marchesini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 3.26'30"   2'58"     
49.   541   Kjartan Andreassen Sandness Sykkelklub (Norge) 3.26'30"   2'58"     
50.   573   Daniel Renhage Mölndals CK (Sverige) 3.26'30"   2'58"     
51.   529   Bjørn William Strand Stavanger SK (Norge) 3.26'30"   2'58"     
52.   67   Martin Gro Herning CK 3.26'30"   2'58"     
53.   46   Emil Arvid Olsen Team ABC Junior 3.26'30"   2'58"     
54.   119   Søren Kragh Andersen Team RCR Odense Junior 3.26'30"   2'58"     
55.   43   Ask Nørgaard Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 3.26'30"   2'58"     
56.   54   Jonas Nordkroggaard Team ABC Junior 3.26'30"   2'58"     
57.   965   Anders Kristoffersen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 3.26'30"   2'58"     
58.   7   Frederik Thalund Herning CK 3.26'30"   2'58"     
59.   131   Christian Nyvang Lund Aalborg CR 3.26'30"   2'58"     
60.   56   Nicklas Parbst Team ABC Junior 3.26'30"   2'58"     
61.   125   Oliver Stausholm Vejle CK 3.26'30"   2'58"     
62.   2   Steffen Thomsen DCR Ballerup 3.26'30"   2'58"     
63.   993   Bart Dielissen RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 3.26'30"   2'58"     
64.   91   Jonas Rasmussen Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.26'30"   2'58"     
65.   999   Bertrand Hartemink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.26'30"   2'58"     
66.   117   Simon Bigum Team RCR Odense Junior 3.26'30"   2'58"     
67.   23   Jimmy Nielsen Team CHJ Group-Comentor 3.26'30"   2'58"     
68.   587   Jim Smits Ulysses (Holland) 3.26'37"   3'05"     
69.   503   Bouk Kriek ZWC D.T.S. (Holland) 3.28'57"   5'25"     
70.   995   Mike Castel RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 3.31'05"   7'33"     
71.   515   Jorn Teer BRC Kennemerland (Holland) 3.31'15"   7'43"     
72.   5   Elias Busk Herning CK 3.31'15"   7'43"     
73.   27   Nikolaj Rud Østergaard Team CHJ Group-Comentor 3.31'17"   7'45"     
74.   103   Casper Folsach Team RCR Odense Junior 3.31'21"   7'49"     
75.   99   Niels Munk Asmussen Middelfart CC 3.31'21"   7'49"     
76.   26   Nicolai Stegman Team Pyhtonpro.com 3.34'57"   11'25"     
77.   73   Niklas Cenholt Holstebro CC 3.43'06"   19'34"     
78.   18   Simon Egebjerg Jensen Team Lyngby CC - Junior 3.43'36"   20'04"     
79.   547   Kristian Klevgård JH Sykkel (Norge) 3.45'16"   21'44"     
80.   85   Frederik Rosenbæk Svendborg CC 3.48'44"   25'12"     
81.   563   Jelmer Ferwerda Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) 3.52'55"   29'23"     
82.   531   Einar Kalland-Olsen Stavanger SK (Norge) 3.52'55"   29'23"     
83.   139   Rasmus Ginnerup Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 3.52'55"   29'23"     
84.   13   Mathias Westergaard Herning CK 3.52'55"   29'23"     
85.   511   Robin Jilesen WSV Stormvogels Veendam (Holland) 3.53'31"   29'59"     
86.   507   Koen Bosscher WSV Stormvogels Veendam (Holland) 4.00'46"   37'14"     
87.   565   Patrick De Lange Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) 4.09'08"   45'36"     
88.   509   Mark Drijfhout WSV Stormvogels Veendam (Holland) 4.13'46"   50'14"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   1   Alexander Hjortnæs Herning CK         
   3   Alexander Kamp Herning CK         
   12   Morten Søgaard Madsen Team Lyngby CC - Junior         
   16   Thomas Ammitsøe Team Lyngby CC - Junior         
   20   Jens Capion Team Pyhtonpro.com         
   24   Rune Jensen Team Pyhtonpro.com         
   28   Lars Jensen Team Pyhtonpro.com         
   30   Ingmar Oemig Team Pyhtonpro.com         
   31   Emil Bækhøj Halvorsen CK Aarhus         
   36   Lasse Mott Amager CR         
   41   Thorlak Franck CK Aarhus         
   44   Mathis Johansson Team ABC Junior         
   48   Michael Schultz Team ABC Junior         
   52   Sebastian Juul Team ABC Junior         
   53   Nicklas Runliden Concordia Forsikring Himmerland  Hobro         
   59   Robin Samsøe Christensen Fredericia CC         
   61   Alexander Louring Hammel CK         
   62   Morten Rytgaard Lyngby CC         
   65   Kenneth Storm Herning CK         
   71   Thomas Fhøns Herning CK         
   76   Nikolaj Bidstrup Petersen Amager CR         
   78   Joakim Bukdal Amager CR         
   89   Jacob Frandsen Team Designa Køkken-Knudsgaard         
   102   Nicolai Christensen Amager CR         
   109   Joachim Clausen Team RCR Odense Junior         
   110   Magnus Hansen CC Hillerød         
   121   Nicolai Kold Pagaard Varde CK         
   127   Tobias Roed Aalborg CR         
   129   Casper Kragh Aalborg CR         
   135   Steffen Nielsen Aalborg CR         
   501   Michael Kos ZWC D.T.S. (Holland)         
   513   Ruben Karsijns WSV Stormvogels Veendam (Holland)         
   517   Thorm Fijen BRC Kennemerland (Holland)         
   519   Patrick Stam BRC Kennemerland (Holland)         
   523   Anders Hundhammer Stavanger SK (Norge)         
   533   Eimund Aase Stavanger SK (Norge)         
   545   Aleksander Dahling JH Sykkel (Norge)         
   549   Marius Melby JH Sykkel (Norge)         
   551   Magnus Tønsager JH Sykkel (Norge)         
   553   Tobias Utby JH Sykkel (Norge)         
   555   John Henrik Aas JH Sykkel (Norge)         
   559   Oskar Svendsen Lillehammer CK (Norge)         
   561   Øyvind Hasund Dahl Lillehammer CK (Norge)         
   567   Dennie Van Der Kooi Cyclingteam District Noord Nederland (Holland)         
   571   Per Harring Mölndals CK (Sverige)         
   581   Morgan Rossi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien)         
   583   Alessio Zucconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien)         
   589   Jeffrey Welters Ulysses (Holland)         
   591   Jeroen Smits Ulysses (Holland)         
   599   Ludwig Halleröd Falköping CK. (Sverige)         
   951   Edvin Tholin CK Bure Halmstad (Sverige)         
   955   Erik Borg Kolsung TVK Trondheim (Norge)         
   961   Erik Sørlie Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   973   Petter Schmidt Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   975   Ken Levi Eikeland Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   977   Ole Alnæs Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   979   Espen Holter Pedersen Grimstad (Norge)         
   987   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge)         
   989   Sebastian Andersen Odder CK         
   991   Olav De Bruijn RSC De Zuidwesthoeck (Holland)         
   997   Janno De Bruijn RSC De Zuidwesthoeck (Holland)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
149 Antal tilbage
Number remaining
88
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
1, 3, 12, 16, 20, 24, 28, 30, 31, 36, 41, 44, 48, 52, 53, 59, 61, 62, 65, 71, 76, 78, 89, 102, 109, 110, 121, 127, 129, 135, 501, 513, 517, 519, 523, 533, 545, 549, 551, 553, 555, 559, 561, 567, 571, 581, 583, 589, 591, 599, 951, 955, 961, 973, 975, 977, 979, 987, 989, 991, 997 (=61)

Sidst beregnet, Last calculated: 4-06, 14.45
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V3.22 final update