1-1  Samlet, General

Tour de Himmelfart

Junior - 25 præmier/25 prices
Samlet


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
2/6-2011 Samlet stilling efter
General classification after
Prolog

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
44,455km/h Total distance
Total distance
5,1km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   119   Søren Kragh Andersen Team RCR Odense Junior .06'53"     
2.   103   Casper Folsach Team RCR Odense Junior .07'01"   8"  
3.   115   Rasmus Hestbek Lund Team RCR Odense Junior .07'01"   8"  
4.   3   Alexander Kamp Herning CK .07'01"   8"  
5.   11   Mads Schmidt Herning CK .07'01"   8"  
6.   47   Lucas Udby Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .07'03"   10"  
7.   7   Frederik Thalund Herning CK .07'04"   11"  
8.   575   Giacomo Forconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .07'05"   12"  
9.   105   Emil Vinjebo Team RCR Odense Junior .07'06"   13"  
10.   981   Amund Grønndal Jahnsen Grimstad (Norge) .07'06"   13"  
11.   13   Mathias Westergaard Herning CK .07'06"   13"  
12.   45   Aske Vorre Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .07'07"   14"  
13.   43   Ask Nørgaard Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .07'07"   14"  
14.   595   Marcus Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) .07'08"   15"  
15.   967   Sondre Holst Enger Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'08"   15"  
16.   5   Elias Busk Herning CK .07'09"   16"  
17.   117   Simon Bigum Team RCR Odense Junior .07'09"   16"  
18.   1   Alexander Hjortnæs Herning CK .07'10"   17"  
19.   985   Thomas Larsen Grimstad (Norge) .07'10"   17"  
20.   22   Daniel Rehn Team Pyhtonpro.com .07'12"   19"  
21.   97   Nicolai Brøcher Team Designa Køkken-Knudsgaard .07'12"   19"  
22.   15   Mathias Møller Herning CK .07'12"   19"  
23.   53   Nicklas Runliden Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .07'13"   20"  
24.   535   Daniel Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) .07'14"   21"  
25.   557   Sivert Fandrem Lillehammer CK (Norge) .07'15"   22"  
26.   51   Martin Grøn Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .07'15"   22"  
27.   101   Steffen Munk Christiansen Team Designa Køkken-Knudsgaard .07'16"   23"  
28.   107   Frederik Plesner Team RCR Odense Junior .07'16"   23"  
29.   131   Christian Nyvang Lund Aalborg CR .07'16"   23"  
30.   99   Niels Munk Asmussen Middelfart CC .07'17"   24"  
31.   17   Peter Mathisen Herning CK .07'17"   24"  
32.   971   Kristoffer Skjerping Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'18"   25"  
33.   111   Nicklas Bøje Pedersen Team RCR Odense Junior .07'19"   26"  
34.   973   Petter Schmidt Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'20"   27"  
35.   525   Tormod Hausken Jacobsen Stavanger SK (Norge) .07'20"   27"  
36.   64   Andreas Rosenberg CK Fix .07'20"   27"  
37.   91   Jonas Rasmussen Team Designa Køkken-Knudsgaard .07'20"   27"  
38.   54   Jonas Nordkroggaard Team ABC Junior .07'21"   28"  
39.   21   Casper Korntved Team CHJ Group-Comentor .07'21"   28"  
40.   25   Mathias Hemmsen Team CHJ Group-Comentor .07'21"   28"  
41.   10   Simon Gaal Team Lyngby CC - Junior .07'21"   28"  
42.   599   Ludwig Halleröd Falköping CK. (Sverige) .07'22"   29"  
43.   8   Jacob Olsen Team Lyngby CC - Junior .07'22"   29"  
44.   597   Fredrik Ludwigsson Falköping CK. (Sverige) .07'23"   30"  
45.   983   Kristian Johansson Grimstad (Norge) .07'23"   30"  
46.   52   Sebastian Juul Team ABC Junior .07'23"   30"  
47.   46   Emil Arvid Olsen Team ABC Junior .07'26"   33"  
48.   23   Jimmy Nielsen Team CHJ Group-Comentor .07'26"   33"  
49.   577   Riccardo Marchesini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .07'26"   33"  
50.   48   Michael Schultz Team ABC Junior .07'26"   33"  
51.   551   Magnus Tønsager JH Sykkel (Norge) .07'26"   33"  
52.   2   Steffen Thomsen DCR Ballerup .07'26"   33"  
53.   12   Morten Søgaard Madsen Team Lyngby CC - Junior .07'27"   34"  
54.   44   Mathis Johansson Team ABC Junior .07'27"   34"  
55.   965   Anders Kristoffersen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'28"   35"  
56.   559   Oskar Svendsen Lillehammer CK (Norge) .07'29"   36"  
57.   999   Bertrand Hartemink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .07'30"   37"  
58.   975   Ken Levi Eikeland Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'30"   37"  
59.   31   Emil Bækhøj Halvorsen CK Aarhus .07'30"   37"  
60.   18   Simon Egebjerg Jensen Team Lyngby CC - Junior .07'30"   37"  
61.   537   Christian Ziesler Sandness Sykkelklub (Norge) .07'31"   38"  
62.   89   Jacob Frandsen Team Designa Køkken-Knudsgaard .07'31"   38"  
63.   543   Markus Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) .07'31"   38"  
64.   30   Ingmar Oemig Team Pyhtonpro.com .07'31"   38"  
65.   71   Thomas Fhøns Herning CK .07'32"   39"  
66.   28   Lars Jensen Team Pyhtonpro.com .07'33"   40"  
67.   527   Oscar Landa Stavanger SK (Norge) .07'33"   40"  
68.   541   Kjartan Andreassen Sandness Sykkelklub (Norge) .07'33"   40"  
69.   993   Bart Dielissen RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .07'33"   40"  
70.   42   Andreas Jedig Team ABC Junior .07'34"   41"  
71.   73   Niklas Cenholt Holstebro CC .07'34"   41"  
72.   109   Joachim Clausen Team RCR Odense Junior .07'34"   41"  
73.   571   Per Harring Mölndals CK (Sverige) .07'34"   41"  
74.   963   Erik Nyqvist Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'34"   41"  
75.   569   Emil Andersson Mölndals CK (Sverige) .07'34"   41"  
76.   26   Nicolai Stegman Team Pyhtonpro.com .07'35"   42"  
77.   573   Daniel Renhage Mölndals CK (Sverige) .07'35"   42"  
78.   78   Joakim Bukdal Amager CR .07'36"   43"  
79.   585   Emil Gabrils Falköping CK. (Sverige) .07'36"   43"  
80.   953   Anders Noerderhus TVK Trondheim (Norge) .07'36"   43"  
81.   579   Matteo Pacini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .07'37"   44"  
82.   583   Alessio Zucconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .07'37"   44"  
83.   957   Sindre Lunke TVK Trondheim (Norge) .07'37"   44"  
84.   523   Anders Hundhammer Stavanger SK (Norge) .07'37"   44"  
85.   959   Mats Olsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'37"   44"  
86.   61   Alexander Louring Hammel CK .07'38"   45"  
87.   995   Mike Castel RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .07'40"   47"  
88.   951   Edvin Tholin CK Bure Halmstad (Sverige) .07'41"   48"  
89.   581   Morgan Rossi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) .07'41"   48"  
90.   997   Janno De Bruijn RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .07'41"   48"  
91.   79   Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. - Søby CK .07'42"   49"  
92.   41   Thorlak Franck CK Aarhus .07'42"   49"  
93.   81   Patrick Behrens Rødekro CC .07'43"   50"  
94.   961   Erik Sørlie Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'43"   50"  
95.   539   Dag Erik Fjeldheim Sandness Sykkelklub (Norge) .07'43"   50"  
96.   27   Nikolaj Rud Østergaard Team CHJ Group-Comentor .07'43"   50"  
97.   133   Klaus Walther Conradsen Aalborg CR .07'43"   50"  
98.   549   Marius Melby JH Sykkel (Norge) .07'43"   50"  
99.   56   Nicklas Parbst Team ABC Junior .07'44"   51"  
100.   139   Rasmus Ginnerup Concordia Forsikring Himmerland  Hobro .07'44"   51"  
101.   593   Lorenzo Borhem Ulysses (Holland) .07'44"   51"  
102.   519   Patrick Stam BRC Kennemerland (Holland) .07'44"   51"  
103.   24   Rune Jensen Team Pyhtonpro.com .07'45"   52"  
104.   93   Mads Gregersen Team Designa Køkken-Knudsgaard .07'45"   52"  
105.   977   Ole Alnæs Glåmdal Sykleklubb (Norge) .07'45"   52"  
106.   547   Kristian Klevgård JH Sykkel (Norge) .07'47"   54"  
107.   125   Oliver Stausholm Vejle CK .07'49"   56"  
108.   521   Bjørn Alexander Hovland Stavanger SK (Norge) .07'49"   56"  
109.   553   Tobias Utby JH Sykkel (Norge) .07'50"   57"  
110.   545   Aleksander Dahling JH Sykkel (Norge) .07'50"   57"  
111.   503   Bouk Kriek ZWC D.T.S. (Holland) .07'50"   57"  
112.   76   Nikolaj Bidstrup Petersen Amager CR .07'50"   57"  
113.   20   Jens Capion Team Pyhtonpro.com .07'50"   57"  
114.   16   Thomas Ammitsøe Team Lyngby CC - Junior .07'51"   58"  
115.   955   Erik Borg Kolsung TVK Trondheim (Norge) .07'51"   58"  
116.   507   Koen Bosscher WSV Stormvogels Veendam (Holland) .07'52"   59"  
117.   67   Martin Gro Herning CK .07'52"   59"  
118.   129   Casper Kragh Aalborg CR .07'52"   59"  
119.   85   Frederik Rosenbæk Svendborg CC .07'53"   1'00"  
120.   511   Robin Jilesen WSV Stormvogels Veendam (Holland) .07'56"   1'03"  
121.   19   Alexander Ryming Team CHJ Group-Comentor .07'57"   1'04"  
122.   110   Magnus Hansen CC Hillerød .07'57"   1'04"  
123.   501   Michael Kos ZWC D.T.S. (Holland) .07'58"   1'05"  
124.   529   Bjørn William Strand Stavanger SK (Norge) .07'58"   1'05"  
125.   561   Øyvind Hasund Dahl Lillehammer CK (Norge) .07'59"   1'06"  
126.   991   Olav De Bruijn RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .07'59"   1'06"  
127.   989   Sebastian Andersen Odder CK .07'59"   1'06"  
128.   517   Thorm Fijen BRC Kennemerland (Holland) .08'04"   1'11"  
129.   591   Jeroen Smits Ulysses (Holland) .08'04"   1'11"  
130.   515   Jorn Teer BRC Kennemerland (Holland) .08'05"   1'12"  
131.   102   Nicolai Christensen Amager CR .08'06"   1'13"  
132.   587   Jim Smits Ulysses (Holland) .08'06"   1'13"  
133.   533   Eimund Aase Stavanger SK (Norge) .08'09"   1'16"  
134.   59   Robin Samsøe Christensen Fredericia CC .08'09"   1'16"  
135.   979   Espen Holter Pedersen Grimstad (Norge) .08'09"   1'16"  
136.   62   Morten Rytgaard Lyngby CC .08'09"   1'16"  
137.   555   John Henrik Aas JH Sykkel (Norge) .08'10"   1'17"  
138.   127   Tobias Roed Aalborg CR .08'10"   1'17"  
139.   135   Steffen Nielsen Aalborg CR .08'10"   1'17"  
140.   563   Jelmer Ferwerda Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) .08'10"   1'17"  
141.   36   Lasse Mott Amager CR .08'10"   1'17"  
142.   531   Einar Kalland-Olsen Stavanger SK (Norge) .08'12"   1'19"  
143.   65   Kenneth Storm Herning CK .08'14"   1'21"  
144.   567   Dennie Van Der Kooi Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) .08'22"   1'29"  
145.   509   Mark Drijfhout WSV Stormvogels Veendam (Holland) .08'24"   1'31"  
146.   565   Patrick De Lange Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) .08'34"   1'41"  
147.   589   Jeffrey Welters Ulysses (Holland) .08'35"   1'42"  
148.   513   Ruben Karsijns WSV Stormvogels Veendam (Holland) .08'43"   1'50"  
149.   987   Fridtjof Røinås Grimstad (Norge) .08'58"   2'05"  
150.   121   Nicolai Kold Pagaard Varde CK .08'58"   2'05"  



Sidst beregnet, Last calculated: 4-06, 14.41
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V3.22 final update